Dotest 2000: písemka z počítače

Na konci května byl na trh uveden program pro tvorbu testů Dotest 2000 v aktualizované verzi 1.27.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Zdeněk Ogrodník: Na konci května byl na trh uveden program pro tvorbu testů Dotest 2000 v aktualizované verzi 1.27. Vytvářené testy se dají používat jak ve formě počítačové (zkoušení na počítači s následným vyhodnocením), tak ve formě papírové (vytištění testů společně s vyhodnocovací šablonou a zkoušecími kartičkami). Program je rozdělen na čtyři základní moduly, pátým je pak modul určený k provozu na síti.

Na začátku je otázka

Modul Tvorba nabízí tisk databází otázek a testů. Uživatel naplní novou databázi otázkami s možnými odpověďmi a program sám vygeneruje test podle zadaných parametrů. Při zadávání otázek existují čtyři možnosti: otázka klasická (až 6 textových odpovědí a jeden obrázek), otázka obrázková (až 6 obrázkových odpovědí), otázka přiřazovací (až 8 dvojic textových odpovědí) a otázka seřazovací (posloupnost až osmi textových údajů).

V každé otázce může být správná i více než jedna odpověď. Při tvorbě otázek s obrázkem můžete vložit obrázek ze souboru, nebo ho nakreslit přímo v programu. Vytvořené otázky a databáze lze libovolně upravovat. Před vlastním generováním testu počítačem můžete zvolit počet otázek v testu, které otázky z databáze mají být v testu vždy, časový limit k zodpovězení, zobrazování výsledku po každé otázce, povolení nebo zakázání listování mezi otázkami. Při použití více databází je k dispozici funkce promíchávání otázek.

Papírové zkoušení

Modul Sestavy využijete k tisku variací testů, vyhodnocovacích tabulek a zkoušecích kartiček. Je určen především pro ty uživatele, kteří nemají možnost zkoušet žáky přímo na počítači nebo upřednostňují papírovou formu ověřování znalostí. Otázky a příslušné odpovědi jsou v každé variaci přeházeny, což znesnadňuje opisování.

Vytištěné variace si program „pamatuje“ a umožňuje je vytisknout znovu. Vyhodnocovací tabulka slouží k ruční opravě testů učitelem. Před jejím tiskem je nutné nejprve vytisknout všechny žádané variace. Program také umožňuje libovolně nastavit vzhled dokumentů.

Vyzbrojeni myší

Používání modulu Zkoušení zvládnou žáci velmi snadno. Po spuštění vyzve k zadání jména, třídy a rodného čísla zkoušeného (údaje nejsou povinné). Pak stačí vybrat test ze seznamu a zkoušení může začít. Správnou odpověď označí žák myší. Na závěr je test vyhodnocen a zobrazí se výsledky včetně počtu správných a chybných odpovědí, nezodpovězených otázek, data a času testování.

Zpracování výsledků

Poslední modul Výsledky slouží k prohlížení a tisku výsledků zkoušení na počítači. Umožňuje je libovolně třídit, seskupovat a vyhledávat v nich. K dispozici máte filtr, v němž lze podle potřeby nastavit parametry (například vybrat výsledky třídy 7.A, 7.B, 7.C).

Domácí příprava

Samostatnou součástí programu Dotest 2000 je verze Home, která pomáhá při domácí přípravě žáků. Obsahuje podobné funkce jako modul Zkoušení, umožňuje také vkládání předem vytvořených testů a nabízí přehled výsledků.

A co je potřeba od vás?

Dotest 2000 ušetří pedagogům hodiny strávené při „ručním“ vytváření testů a jejich následném opravování. Navíc nabízí uživatelsky příjemné prostředí.

Slabinou programu je nemožnost ochránit data před nevhodným zásahem studentů v případě instalace na samostatnou stanici (žáci mají neomezený přístup ke všem modulům) a grafické rozlišení 800×600 (s nižším rozlišením se program vůbec nespustí). Tvůrci automaticky předpokládají síťovou instalaci (což bude pro školy také velkou překážkou), v jejímž případě je ochrana dat zabezpečena nastavením zásad práce v síti na bázi klient/server. Tento problém by měl být odstraněn – podle autorů – v připravované verzi 2.0.

V současné době dochází k přejmenování programu na doSystém – doTest. DoSystém by měl být systém programů využitelných ve školách. Součástí balíku by měly být programy doKlasifikace, doEvidence, doKnihovna, doInventarizace a již existující Dotest. Využití je patrné z názvů. Datová provázanost by měla být samozřejmostí.

programy pro tvorbu testů
Dotest 2000
Zdroj: Dosli, Horní Bečva
Telefon: (0651) 64 52 09
Cena: 990 Kč (roční multilicence pro školu pro používání všech školních produktů od firmy Dosli)
299 Kč (verze Home)
Minimální konfigurace (Dotest 200): PC Pentium 130, 30 MB místa na HDD, 32 MB RAM a SVGA rozlišení 800 × 600 v 256 barvách.
Minimální konfigurace (Home): PC 486, 20 MB místa na HDD, 16 MB RAM a SVGA rozlišení 800 × 600 v 256 barvách.

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: I Německo už má svůj digitální podpis

Témata článku: Sestavy, Papírová verze, Časový limit, Minimální konfigurace, Domácí příprava, Test


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20