Dotace na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu: částky jsou známy

O dotacích na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu je rozhodnuto. Ministerští úředníci, vybraní podnikatelé a obce a vlastně i my všichni ostatní již víme, jaké konkrétní částky vybrané projekty dostanou.

Na Živě jsme vás již informovali o konkrétních projektech, které byly vybrány a posléze i o částkách, které těmto projektům byly přiděleny. Nebudu se tedy hlouběji zabývat konkrétními projekty, spíše je zajímavé, jakými částkami z našich dní budou moci uchazeči o dotace disponovat.

Rozvoj infrastruktury

Stejně jako jsou rozmanité projekty v této kategorii, podobně jsou na tom částky, které byly uděleny. Nejnižší činila třicet osm tisíc (PilsFree – rozšíření sítě do Chrtíkova), nejvyšší pak 3 500 000 Kč, která směřuje do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro projekt Vysokorychlostního přístupu k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě VFN Praha.

Nejmenší částky se týkají především projektů, které rozšiřují buď již stávající sítě, nebo slouží k vybudování bezdrátového připojen v okruhu několika malých obcích. Je zajímavé sledovat, jak se podobně směřované projekty liší ve výši dotace. Některé projekty pro spojení obcí bezdrátovým internetem dostaly jinou výši dotace než jiné. Zřejmě bude použito velice rozdílné vybavení, obce jsou také různě umístěny, což může mít velký vliv. Je ovšem s podivem, že zatímco projekt umožňující spojení několika obcí dostane částky v řádu desetitisíců až maximálně statisíců, projekty v rámci jednoho menšího města dostávají dotace v řádech milionů.

Obsah, aplikace a služby

V této kategorii se již dotace pohybují v úplně jiných oblastech. Nejnižší, půl milionu je věnována Portálu Osídlení, největší, úžasných 25 000 000 dostane Národní Broadbandová audiovizuální knihovna. Je zajímavé sledovat, kolik společností s ručením omezeným má zájem na vybudování projektů, které budou užitečné pro všechny občany. Vzhledem k tomu, že jde o dotace, všichni oceníme, že firmy proinvestují i své vlastní prostředky aniž by na tom měly nějaký zisk. Nebo se mýlím?

Marketing, osvěta a podpora

Projekty z této kategorie počítají s tím, že lidé, kteří dostanou možnost využít vysokorychlostního internetu, nebudou vědět, co s ním. Naštěstí se přihlásilo hned několik zachránců. Z nových tištěných časopisů i internetových magazínů tak budou proudit užitečné informace o tom, že internet neslouží pouze ke stahování filmů a písniček. Přiklepnuté částky se opět pohybují v řádech milionů, nezbývá tedy než doufat, že se potřebné informace dostanou každému a ne pouze těm, kteří navštíví vybrané akce pořádané u příležitosti různých veletrhů.

Rozdělení dotací podle žadatelů

Šestadvacet projektů získalo dotaci v rámci programu Infrastruktura, necelou polovinu z toho pak tvoří úspěšní uchazeči o dotaci na obsah, aplikace a služby. Pro marketingové dotace bylo vybráno devět uchazečů. Největší procento žadatelů pak tvoří obce, kraje, regiony nebo neziskové organizace. Firmy se prosadily především u dotací pro obsah a marketing. Všimněte si toho, že dotace v těchto kategoriích se pohybují v mnohem větších řádech. Zajímavé, co?

Osobně si myslím, že velké částky měly směřovat především do rozvoje infrastruktury. Marketing a osvěta je jistě chvályhodná, nicméně stále je mnoho oblastí, kde na internet budou čekat i po (doufejme) úspěšném dokončení dotovaných projektů. Přinejmenším částky věnované osvětovým projektům jsou zajímavé.

Broadband fórum končí?

Broadband fórum založené Ministerstvem informatiky dočasně končí. Jeho úkolem bylo doporučit, které projekty si státní podporu zaslouží a které nikoli. Vzhledem k tomu, že o dotacích a jejich výši je již rozhodnuto, nebude tato instituce prozatím potřeba.

Určitě si přečtěte

Články odjinud