Nvidia | Grafické karty

Dostupnější GeForce GTX 1160 bez ray tracingu bude. Nvidia ale počká na doprodání stávajících GTX 1060

Zdroj: Nvidia.com
Dostupnější GeForce GTX 1160 bez ray tracingu bude. Nvidia ale počká na doprodání stávajících GTX 1060 | Zdroj: Nvidia.com

Nvidia na CESu uvedla na trh novou grafickou kartu GeForce RTX 2060 6GB, která představuje nejlevnější model zahrnující podporu technologie ray tracing. Ta je ovšem stále za svoji cenu přesahující 10 000 Kč docela drahá, a tak Nvidia připravuje ještě jeden dostupnější model s názvem GeForce GTX 1160. O tom už prosákly informace dříve, nyní jsou známy nové detaily. Oficiálně však výrobce kartu ještě neoznámil.

Karta ponese zcela nový čip s označením TU116, který by měl být svoji plochou mnohem menší než má RTX 2060, kde je čip o velikosti 445 mm². Plocha čipu by podle posledních úniků informací mohla poklesnout skoro o 50 %, což by mělo Nvidii dovolit posadit tento model cenově mnohem níže než RTX 2060. Očekává se úroveň současné GeForce GTX 1060 6GB z generace Pascal.

Klepněte pro větší obrázek
Předběžné parametry GeForce GTX 1160

Jak na tom bude karta s výkonem? Měla by si citelně polepšit vůči aktuální řade. Počet CUDA jednotek byl totiž navýšen z 1280 na 1536, což představuje 20% zlepšení. Nvidia navýšila i počet TMUs jednotek z 80 na 96. Bohužel počet ROPs jednotek zůstane nezměněn.

Kde si ale nový model hodně polepší, to bude paměťová propustnost. Díky použitým pamětem GDDR6 naroste propustnost ze 192 GB/s na 288 GB/s. To představuje opravdu vynikající 50% nárůst a dá se očekávat, že toto úzké hrdlo předchozí generace už nebude ve hrách dělat problémy.

Nvidia nyní údajně vyčkává na vyprodání stávajících zásob karet GTX 1060. Vydání nové GTX 1160 se nicméně očekává ještě v tomto kvartálu.

Diskuze (16) Další článek: Zaměstnanci Facebooku psali na Amazonu oslavné recenze na jejich chytrý displej Portal

Témata článku: Hardware, Nvidia, Grafické karty, GTX 1660 Ti, GTX 1060, RTX 2060, GeForce GTX, Vynikající nárůst, Předchozí generace, Nvidia Geforce, Karta, Propustnost, Poslední únik, Použitá paměť, Paměťová propustnost, Čip, Předběžný parametr, Nový čip, Dostupný model, Nové detaily, Jednotka, Model, Úzké hrdlo, Nové gtx, Nový model


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor