Až na pár výjimek vsadili výrobci televizorů na systém Android TV. Využívají jej i multimediální krabičky, které z hloupé anebo staré televize udělají chytrou. Ukážeme vám, jak ho dokonale ovládnout.
Než se pustíme do tipů a triků, vysvětleme si nejprve základní pojmy. Zatímco na běžné televizi můžete sledovat pouze obsah vysílaný nějakou televizní stanicí, chytré televizory mají operační systém, vlastně jde o počítač uzpůsobený pro dálkový ovladač.
Nejlevnější chytré televize nabízejí řadu aplikaci pro sledování pořadů z internetových platforem a streamovacích služeb, jako jsou YouTube, iVysílání, Voyo, Netflix, HBO... Může však jít o uzavřený systém, do kterého další aplikace nenainstalujete, a aktualizaci stávajících provedete jen s posvěcením výrobce prostřednictvím nového firmwaru. Proto je vždy lepší si připlatit a koupit televizi s operačním systémem, který uživateli umožní instalovat aplikace včetně jejich aktualizací. Z dříve širší nabídky zůstaly v podstatě tři: Tizen od Samsungu, WebOS od LG a Android TV, který využívají Panasonic, Sony, Philips, TCL a další.
Asistent Google k vašim službám
Android TV je v jádru Androidem, jak jej znáte z mobilů a tabletů, avšak je uzpůsoben pro použití pro velké nedotykové obrazovky a dálková ovládání. Nedílnou součástí bývá Obchod Google Play, ze kterého můžete instalovat aplikace a rozšiřovat tak paletu podporovaných služeb a funkcí. Pozor, zejména levná čínská produkce se třeba u malých projektorů chlubí použitím Android TV, často však jde o ořezanou základní verzi bez služeb Googlu, tedy bez možnosti snadné instalace a aktualizace aplikací.
Jednou z tradičních součástí Android TV je Asistent Google. Zpravidla ho lze vyvolat dedikovaným tlačítkem na dálkovém ovladači. 1 Po jeho spuštění můžete prostřednictvím hlasových příkazů vyhledávat videa a televizní pořady, ovládat chytrou domácnost či zjišťovat nejrůznější užitečné informace.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně