Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

  • Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči
  • Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení
  • Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

Pokud máte nový počítač, je vhodné dbát na několik prvních úkonů, které by se měly s novým strojem provést. Pomohou vám nejen při počátečním používání, ale i do budoucna, kdy se časem mohou vyskytnout problémy.

Nechce se vám číst? Koukněte se na video:

Článek na stejné téma jsme vydali před dvěma lety. Na jeho základu vznikla tato aktualizovaná verze. 

Jakmile roztrháte balící papír

Nepodceňujte první vizuální kontrolu nového stroje. Pokud odhalíte nepřesnost v lícování, nekorektní chod pantů apod., bude se vám notebook snadněji reklamovat, pokud na něm nebudou známky používání a bude zřejmé, že se jedná o výrobní vadu.

Když už jsme u těch reklamací, preventivně si hned do kalendáře napište, kdy vám končí záruka – může se to v budoucnu hodit. Je dobré hned zjistit, zda se nejedná o notebook s nadstandardní zárukou. Občas bývá prodloužená na tři roky a některé stroje cílené do firem mají v rámci záruky služby jako opravu do druhého dne nebo dokonce přímo u zákazníka. Zjištění takové možnosti vám určitě přidá na radosti a ušetří paniku, pokud by časem došlo k nějaké náhlé závadě. 

Pokud jde o dárek a „Ježíšek“ nechce hned tak napřímo prozrazovat, kolik za něj utratil, nechť účtenku vloží do zalepené obálky. Až jestli bude potřeba, tak se otevře.

Následuje oživení notebooku. Stroje sice mívají akumulátor částečně nabitý, ale rozhodně notebook nejprve připojte k nabíječce a nechte akumulátor plně nabít a až poté jej používejte bez napájení. Ačkoli mají moderní notebooky inteligentní systém řízení dobíjení a také samotné akumulátory už tolik netrpí neduhy jako je paměťový efekt, bezesporu baterii prospěje, když jí zprvu dopřejete několik plných cyklů dobití a postupného vybití.

Spuštění systému a následné kroky už se pak liší podle toho, co máte za systém. Pokud máte notebook od Applu s MacOS, je situace trochu jednodušší, stejně tak v případě Chromebooků s ChromeOS. Tyto systémy jsou z hlediska zprovoznění uživatelsky trochu přívětivější. My se v dalším postupu zaměříme už jen na nejrozšířenější systém, tedy Windows 10.

Pokračování 2 / 10

První spuštění Windows

První spuštění Windows není žádná složitá procedura. Stačí pouze zadat základní údaje a vyčkat několik minut než se systém připraví k prvnímu spuštění. V úvodním průvodci Windows 10 však věnujte pozornost nastavení sdílených Wi-Fi a sběru dat. Pokud nechcete Wi-Fi z bezpečnostních důvodů sdílet a nechcete poskytnout Microsoftu data o používání systému, příslušné volby odškrtněte.

824507782
Nový počítač zpravidla dostanete s Windows 10
02.JPG03.JPG04.JPG
Při prvním spuštění Windows 10 věnujte pozornost nastavení

Může se stát, že systém bude v počítači chybět. Ať už v notebooku nebo v případě skládané stolní sestavy, není třeba se ničeho obávat. Pokud jste k počítači žádný systém nedostali, můžete nejdřív zkusit Linux. Ale jestli jste k počítači dostali i instalační médium s Windows 10, připojte jej k počítači a proveďte instalaci dle instrukcí v manuálu. V případě, že máte v počítači k dispozici SSD i plotnový disk, ať vás ani nenapadne systém instalovat na plotny, byl by velmi pomalý.   

Při prvním spuštění Windows se vám vytvoří uživatelský profil a rovnou doporučujeme nastavit jeho zajištění siným heslem, případně i rychlým přihlašováním skrze možnosti Windows Hello. 

Pokračování 3 / 10

Bez aktualizací ani ránu

Po připojení k síti by měla být prvním krokem instalace všech dostupných aktualizací. Kromě toho, že jsou staženy všechny podstatné záplaty, si zároveň ve volitelných aktualizacích můžete doinstalovat i nové ovladače hardwaru.

image.png
Aktualizování systému by mělo předcházet jakékoliv další činnosti s počítačem

Zamiřte proto nastavení a hledejte Windows update V tomto okamžiku si můžete odskočit pro zbytek bramborového salátu a naložit si talíř cukroví. Instalace totiž zabere i dlouhé desítky minut a práce s počítačem v tu dobu může být v případě slabšího hardwaru citelně zpomalená. Navíc vás může překvapit požadavek restartu počítače.

Celý proces by především u desktopu měla ukončit instalace ovladačů grafické karty. V případě Nvidie vás bude čekat instalace balíku Nvidia Experience, který se bude v budoucnu starat o stahování aktuálních driverů. U AMD to potom bude Radeon Software.

Pokračování 4 / 10

Zbavte se všeho přebytečného

Ačkoliv výrobci do nových počítačů neinstalují tolik nepotřebného softwaru (bloatware) jako v nedávných letech, stále si žádá vaši pozornost a případnou odinstalaci. Smetí v podobě odkazů na zkušební verze softwaru či her totiž do systému přidává trochu i samotný Microsoft.

image.png 
Vyčistěte si počítač od všeho nepotřebného

Nic z toho nepotřebujete, je to jen vnucená reklama. Sice sebere jen zanedbatelně místa či výkonu, ale může být zbytečně matoucí už jen přítomnost nepotřebných ikon v nabídce. Pryč s tím. Stiskněte tlačítko Start a začněte psát „Přidat nebo odebrat...“, tím se vám vylistuje nabídka nastavení Přidat nebo odebrat programy, a to je přesně to, co hledáte. V nabídce předinstalovaných aplikací postupně odinstalujte všechny ty, u kterých jste si jistí, že je nebudete potřebovat. 

Kromě softwaru třetích stran, které si mohou předinstalování do systému de facto koupit, se v novém systému mohou objevit i aplikace přímo od výrobce, které jsou zde zcela záměrně a výrobce věří, že mají přidanou hodnotu. Zpravidla tomu tak ale není.

image.png
Po kliknutí na volbu Volitelné součásti, můžete najít takovýto seznam systémových funkcí. Nechcete už IE ani vidět? Tady ho můžete odinstalovat

Mohou to být nástroje pro ladění výkonu, správu multimediálních kláves, vlastní cloudová úložiště, prohlížeče obrázků a videí... prostě software pro nastavení počítače a základní použití. Jenomže i tyto programy jsou většinou zbytné a vše obstojně zvládnou i samotné Windows. Nezřídka se potom objevují nelichotivé zprávy o jejich nebezpečnosti, často to mohou být spíše díry do systému. Pryč i s nimi! Kdybyste náhodou některý později potřebovali, bezesporu jej najdete ke stažení na webu výrobce.

Pokračování 5 / 10

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

V samotných Windows najdete hned několik cest, jak své soubory zazálohovat a nepřijít o ně při možné budoucí poruše. Tou nejjednodušší cestou, jak zálohovat důležitá data, je Historie souborů. Uživatelé Maců budou znát podobnou funkci jako Time Machine, účel je však stejný – nabídnout minulé verze souborů. Pokud má být takový záloha efektivní, musí samozřejmě směřovat na druhý disk – ať už je interní, externí nebo síťový v NASu.

image.png
Windows umí zálohovat včetně verzování souborů. Při obnově si poté můžete vybrat z několika uložených verzí

V nastavení systému najdete tuto funkci pod položkou Aktualizace a zabezpečení, kde je samotná nabídka Zálohování. Zde stačí vybrat jednotku pro zálohování a také cíl zálohy. Výhodou oproti běžným zálohám je samozřejmě verzování, kdy při obnově můžete vybrat nejvhodnější verzi souboru.

Nejpoužívanější uživatelská data pak zálohujte do cloudu. Ve Windows je k tomuto účelu předpřipravený OneDrive, ale můžete zvolit i jiné alternativy jako je Dropbox nebo Google Drive. Soubory pak budete mít nejen zálohované, ale také přístupné kdekoli z internetu, v mobilu nebo synchronizované na jiném počítači.

Pokračování 6 / 10

Jistota pro případ krádeže

Na možnost krádeže asi nechcete hned myslet, ale obzvlášť u notebooků je dobré se raději i na tuto eventualitu připravit. Kromě zálohy dat se hodí také jejich zašifrování na pevném disku, aby se k nim zloděj nedostal, obzvlášť pokud se jedná o nějaká důvěrnější data. V noteboocích bývá už šifrování na úrovni systému celkem běžné - podívejte se do nabídky Zabezpečení zařízení, zda je šifrování disku v rámci Windows 10 aktivováno. 

Pokud šifrování na úrovni systému není k dispozici, můžete využít na citlivější data alespoň funkci Trezor, což je zašifrovaná složka zabezpečená vaším účtem Microsoftu. Anebo se dá využít software třetích stran. 

Vhodným softwarem pak můžete nejen zajištění dat, ale do jisté míry zvýšit i pravděpodobnost nalezení. Ačkoliv jeho odstranění z počítače nebude pro znalého zloděje až takový problémem, v případě odcizení neznalým chmatákem, můžete svůj stroj snadno nalézt.

Jednou z nejoblíbenějších aplikací je Prey, který existuje jak pro mobilní systémy, tak i pro Windows nebo OS X. Po instalaci lze vaše zařízení v případě krádeže sledovat, vzdáleně pořizovat snímky obrazovky a také si fotit útočníka webkamerou.

Kromě toho byste však neměli zapomenout na to nejjednodušší – poznamenat si sériové číslo notebooku. I to může vést ke zdárnému nalezení počítače.

Pokračování 7 / 10

Co si uživatel může dovolit

Pokud nový počítač míří do rukou nezkušeného uživatele nebo dětí, je vhodné se z pozice „rodinného administrátora“ věnovat péči nastavení zabezpečení před unáhlenými kroky samotného uživatele. V nabídce Aplikace a funkce můžete zamezit instalaci programů mimo těch, které si uživatel stáhne z oficiálního obchodu Microsoft Store. Moc jich tam není, ale zase se s nimi nedá moc pokazit...

A samozřejmě také stále funguje tzv. Řízení uživatelských účtů, v rámci kterého můžete nastavit, jak bude daný uživatelský účet „obtěžován“ upozorněním na možné zásahy aplikací třetích stran do systému.  

image.png
Řízení uživatelských účtů

U dětí pak silně doporučujeme využít vestavěné rodičovské ochrany ve Windows 10. Má pokročilé možnosti správy času a přístupů k programům či webům. Podrobnosti se dozvíte zde:

U rodičů, kteří s vámi nežijí ve společné domácnosti a v počítačích se moc nevyznají, se pak hodí instalace programu pro vzdálenou správu. V redakci máme nejvíce osvědčený TeamViewer. Většinu uživatelských trablů lze poté vyřešit na dálku hned. 

Pokračování 8 / 10

Co nainstalovat do nového počítače

Dříve se poměrně intenzivně řešilo, co je nutné nainstalovat do nového počítače, aby se vůbec dal pohodlně používat. V oblíbeném setu „must have“ programů zpravidla nechyběl WinAmp, Total Commander, WinRAR či Nero. Dnes už něco takového nemá smysl.

Operační systém Windows, Mac OS X i nejoblíbenější distribuce Linuxu jsou dnes už v základu vybaveny vším potřebným, abyste otevřeli nejrozšířenější formáty souborů a mohli s nimi nějak pracovat. Nikde nechybí ani internetový prohlížeč, který je dnes jádrem uživatelské práce s počítačem.

Ale dle specifické práce a požadavků si každý časem oblíbí sadu programů, které pak už prostě k pohodlné práci s počítačem potřebuje. Pokud jich je větší množství, je zbytečné každý software hledat na oficiálním webu, stahovat jej a poté ručně instalovat. Můžete si totiž vytvořit instalační balík se svými programy, který bude obsahovat aktuální verze a nainstalujete je mnohem rychleji. Nejvhodnějším pomocníkem je služba Ninite.

ninte.jpg
Z nabídky programů stačí vybrat ty důležité a stáhnout si hromadný instalátor. Vždy bude obsahovat aktuální verze aplikací

Na webu stačí zaškrtat vybraný software a vygenerovat si instalátor, který stáhnete jako jeden soubor. Instalace je už potom otázka několik málo kliknutí.

Pokračování 9 / 10

Antiviry nepřeceňujte

Samotný systém Windows 10 je vybaven velmi dobrou ochranou proti virům, malwaru a jiné havěti. Všechny podrobnosti, nastavení, správu aktualizací, bezpečnostní upozornění atp. najdete v nastavení pod položkou Zabezpečení Windows.

image.png 
Zabezpečení proti virům je ve Windows 10 už v základu na velmi dobré úrovni

V případě, že si vyberete některý z placených antivirových balíků od AVG, ESETu atd., můžete v něm nalézt i další užitečné nástroje, jako je sledování při krádeži, speciální prohlížeč pro práci s internetovým bankovnictvím, ochrana proti phishingu, filtr webových stránek atp. Čistě kvůli virové ochraně už ale dnes není nutné tyto softwary kupovat a rozhodně nedává smysl do Windows 10 instalovat nějaké bezplatné antiviry, které ani žádné funkce navíc nemají.

Hlavně nezapomínejte, že ani sebelepší antivir není 100% jistota a nejnebezpečnějším elementem u počítače je sám uživatel.

Pokračování 10 / 10

Bitová kopie pro případ havárie

Nyní máte počítač ve stavu, kdy je nastaveno všechno podstatné a neměl by na něm chybět ani důležitý software. Proto se tento stav hodí zachovat pro případné budoucí obnovení.

Nejsnadnější cestou určitě bude vytvoření bitové kopie systému. Tou se zkopíruje 1:1 systémový oddíl a kdykoliv bude možné jej obnovit a získat tím svůj čistý systém. Nejrychleji se k tomuto dostanete po stisknutí klávesy Win a vepsání Zálohování a obnovení. Tím se přesunete do nabídky ve vzhledu Windows 7, kde však naleznete hledanou položku Vytvořit bitovou kopii systému. Vyberte si cílovou jednotku a spusťte kopírování.

Kromě toho umožňuje Windows 10 vytvořit také záchranné médium, které můžete použít při poškozeném systému pro opravu nebo obnovení. Pravděpodobně se bude jednat o flashku a lze na ni zahrnout i systémové soubory a při obnově tedy bude zachováno i nastavení.

obnov.jpg
Pokud na obnovovací médium zahrnete i systémové soubory, při havárii a obnovení nepřijdete ani o své nastavení

Opět stiskněte klávesu Win a vepište Vytvořit jednotku obnovení. Krátký průvodce vás provede jednoduchým nastavením, v němž nezapomeňte na zálohu systémových souborů.

A teď už si jen užijte nový počítač!

Určitě si přečtěte

Články odjinud