Komunikace | Zoom

Dost bylo skypování, teď se zoomuje. Co stojí za popularitou komunikátoru Zoom?

Po mnoho let byl symbolem pro videohovory Skype. Měl jej téměř každý a popularitu získal i ve firmách, kde se používal i k vnitrofiremní komunikaci. V průběhu let se ale nabalily problémy a nyní, kdy obliba video hovorů rapidně roste, o něm nejde téměř slyšet. Zato ale prudce vystřelila popularita dvou aplikací – Houseparty a především pak Zoom.

Klepněte pro větší obrázek 
Popularita komunikátorů aktuálně prudce vystřelil.

Největší zastoupení mají hlavně v USA a Británii, Zoom ale nabírá popularitě i u nás. Jedním z důvodů je jednoduchost použití. Aplikace je k dispozici zdarma a po registraci můžete snadno vytvořit místnost, do které se mohou připojit i ostatní. Ti se navíc nemusí registrovat - stačí jim pouhý odkaz.

Ačkoli Skype reaguje a snaží se svou službu zjednodušit a znovu zpopularizovat například tím, že rovněž nabídl rychlé videohovory bez registrace, už prostě není v kurzu. Pod Microsoftem prošel překotným vývojem, hlavně při snaze přizpůsobit desktopový program moderním Windows. Videohovory se mezi tím staly standardní funkcí konkurenčních komunikátorů včetně Facebook Messengeru a popularita Skypu stále více upadala. 

Modernější komunikační platformy však více sázeli na rychlou textovou komunikaci, takže když se objevil Zoom, čistě uzpůsobený videohovorům, jednoduchý a bez nutnosti registrace, začal se rychle rozšiřovat. Popularitu si získal i tím, že ho americká televizní média začala využívat pro vzdálené rozhovory. A když přišla pandemie a hromadné přesuny na home office, byl to pro Zoom už jen akcelerátor. 

Zadarmo a bez registrace

Oproti některým řešením, jako je třeba Google Hangouts Meet či Microsoft Teams, nabízí Zoom snadno použitelnou verzi, která je zcela zdarma. Limity jsou zde nasazené poměrně volně – jeden skupinový hovor může sice trvat maximálně 40 minut a mít „jen“ 100 účastníků, pro většinu soukromých i firemních skupin je to ale zcela dostačující číslo.

Videohovory je možné pořádat z počítače, kde je k tomu ale potřeba nainstalovat malý obslužný program. Samozřejmostí jsou aplikace pro mobilní telefony a i napojení na další služby. Zoom si tak můžete spojit s firemním Slackem, IBM Notes, Outlookem či Skype for Business. Díky tomu je tak mnohem snadnější začít s videohovorem, aniž byste museli přímo spouštět danou aplikaci.

K dispozici jsou i placené plány startující od 15 dolarů měsíčně za účet pro hostitele – tedy toho, kdo bude pořádat schůzky. Limit 100 účastníků zůstává stejný, jednotlivé meetingy ale mohou mít až 24 hodin. K dispozici je i podrobnější nastavení a třeba i synchronizace se Skype for Business (bývalý Lync). V případě, že firmy potřebují až 300 uživatelů, je třeba zaplatit 20 dolarů měsíčně, nutno je ale zakoupit alespoň 10 účtů. A pro 500 uživatelů je to již 1000 účtů. K tomu ale Zoom přináší možnosti meetingy neomezeně ukládat a další vychytávky.

Klepněte pro větší obrázek 
Tarify Zoomu

Není tak šifrovaný, jak se tváří

Zoom se na svých stránkách chlubí end-to-end šifrováním, jak ale vyplynulo, nedochází k tomu v případě video hovorů, pouze u klasického chatu. To může být problém hlavně s ohledem na aktuálně narůstající využívání. Objevily se i problémy s dolováním informací z LinkedIn profilů účastníků. Zároveň měli někteří účastníci videokonferencí přístup k údajům ostatních uživatelů. na to ale firma zareagovala a funkci na začátku dubna vypnula.

Problematický je i tzv. „zoombombing“. Vtipálci se připojují do cizích hovorů a v lepším případě ukazují nevhodné obrázky a videa, v tom horším případě mohou zachytit i citlivé informace. Princip je přitom jednoduchý – služba zWarDial hrubou silou odhaluje jednotlivé URL videokonferencí, za jejichž pomoci se lze připojit. Zoom na to reaguje a nutí uživatele k vytvoření hesla pro přístup, jakožto sekundární ověření kromě znalosti adresy, plno hovorů jej ale nemá nastavené, nebo pouze základní.

Diskuze (51) Další článek: Dalekohledu za 250 miliard pomohou při výzkumu exoplanet amatéři. Češi jsou napřed

Témata článku: Software, Microsoft, Cloud, Windows, USA, Facebook Messenger, Chat, Outlook, Velká Británie, Instant Messaging, Linkedin, Komunikace, Zoom, Skype, Microsoft Teams, Google Hangouts, Slack, Soukromí, Videohovor, Hovor, Uživatelé, Registrace, Skype for business, Komunikátor, Aplikace


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 37

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X