Historie | Windows 10 | Operační systémy

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

  • Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let
  • Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows
  • Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Někteří z vás si nedávno u několika článků postěžovali, že redmondský operační systém už není, co býval. A že v Microsoftu naposledy stvořili hezké, intuitivní a čisté grafické rozhraní kdysi na sklonku 90. let minulého století. Ve Windows 2000, které nedávno oslavily dvacet let existence.

Staré doby, kdy byl svět ještě v pořádku a namísto Hi-Fi zvuků se z obývacích pokojů a pracoven linul příjemný brblající zvuk modemů vytáčeného internetu, už sice nevrátíme, onen modrošedý puristický desktop éry Windows 9x a Windows NT/2000 ovšem ano! Docela snadno jej totiž můžete aktivovat i ve Windows 10.

Rozhraní s vysokým kontrastem

I když současné Desítky samy o sobě klasické téma už postrádají, designéři z Redmondu nezapomněli na specializované rozhraní s vysokým kontrastem. Byť je primárně určeno pro ty z nás, kterým život omezuje nějaká ta vážnější vada zraku, lze na něj naroubovat i naši kýženou devadesátkovou šeď.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivace jednoduchých kontrastních témat ve Windows 10

Ale pěkně popořadě. Nejprve si vyzkoušíme, jak vypadá rozhraní vysokého kontrastu jako takové. V moderní aplikaci Nastavení stačí vyhledat „Vysoký kontrast“ a aktivovat jej. Proměna se může protáhnout dle počítače a konfigurace až na několik desítek sekund, ale výsledek může vypadat třeba takto:

Klepněte pro větší obrázek
Jedno z předinstalovaných kontrastních témat pro Windows 10

Jak vidno, grafický desktop se přepnul do několika diskrétních barev, text i jednotlivé ovládací prvky by měly být lépe čitelné pro uživatele s velmi špatným zrakem, no a my ostatní alespoň zavzpomínáme na většinu skinů pro WinAmp, právě tak totiž nyní vypadají i Desítky.

K dispozici je hned několik variant od žlutozelenomodrého tématu, který připomíná stánek s klobásami z éry Windows 3.x, po černobílý odstín, který už možná velmi vzdáleně evokuje Windows 9x, jejichž vzhledu chceme dosáhnout.

Klepněte pro větší obrázek
Bílé kontrastní  téma pro Windows 10

Podstatné je ale to, že jsme se aktivací některého z kontrastních témat zbavili ošklivých a zbytečných prvků, které doposud hyzdily Desítky. Jmenovitě všemožných stínů, průhlednosti a vůbec čehokoliv, co by jen vzdáleně připomínalo akceleraci GPU a především 21. století.

Jak do Windows 10 dostat klasické téma 

Kontrastní téma bude jakousi bází –základem, na kterém nyní budeme stavět. Tedy stavět, ono je už hotovo – stačí navštívit DeviantArt a fanouška okenního tuningu Zorana. Před necelými osmi lety tam totiž publikoval klasické téma pro Windows 8, které nicméně funguje i v současných Desítkách. Můžete si jej zdarma stáhnout po bezplatné registraci.

Klepněte pro větší obrázek
Po zkopírování tématu do patřičné složky se objeví v nabídce těch kontrastních

Obsah zipu stačí rozbalit do adresáře C:\Windows\Resources\Ease of Access Themes, načež by se měla v nabídce kontrastních témat zobrazit nová položka s prostým názvem classic. To je naše vstupenka do éry jehličkových tiskáren, zelenofialových šusťákových souprav a prvních vypálených cédéček s empétrojkami.

Skoro jako Windows 2000

Po přepnutí na nás vyskočí světlemodré monotónní pozadí, šedý hlavní panel a šedá nabídka Start. Šedé jsou i moderní aplikace ze Storu, klasické aplikace jako třeba Malování nebo Word a k dokonalosti už chybí snad jen nějaká ta poctivá tapeta.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10 teleportované do éry Windows 9x/NT

Microsoft se z nepochopitelného důvodu už před lety zbavil nabídky opakujících se vzorů a z neméně pochopitelného důvodu nabízí v rámci svých běžných témat pro Windows jen fotografie ve vysokém rozlišení.

Poctivá tapeta

I tady nám naštěstí pomůže komunita a web myrkr.info, na kterém najdete překrásné pixelartové umění, které vžene pamětníkům nejednu slzu do očí. Po dlouhých desetiletích si mohou na pozadí opět nastavit třeba zlaté šupiny Gold Wave, smolou vonící pohled do lesa Forrest nebo třeba poctivě opracovaný kámen Carved Stone.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tapeta Windows z dob, kdy měli grafici ještě nějaký vkus

A pozor! Nejedná se o žádné poškozené omalovánky ve ztrátové kompresi JPEG, ale samozřejmě o již polozapomenutý formát BMP.

Windows dělá hlavně kvalitní software

Stručně řečeno, za pár minut máte hotovo a namísto nenáviděného prostředí Windows 10 bude na monitoru svítit cosi, co už alespoň trošku připomíná ony Windows 2000, které minulý týden oslavily dvacáté narozeniny.

Klepněte pro větší obrázek
Šeď, aneb starý dobrý přelom století ve Windows 10

Pak už jen stačí na hlavní panel vynést ty nejdůležitější aplikace. Třeba kreativní nástroj Malování, rychlý textový procesor Poznámkový blok, Internet Explorer k prohlížení World Wide Webu a nakonec ještě dva klíčové konfigurační nástroje, ve kterých provedete v podstatě úplně všechno. Editor registru pro ty, kteří nitru Windows příliš nerozumějí a potřebují návodné grafické prvky, a samozřejmě Příkazovou řádku pro nás ostatní – pokročilé administrátory, kteří zažili DOS či Unix a bohatě jim stačí blikající kurzor.

Dvoutisícovky byly také legendou

Dost legrace. Windows 2000 byly na svoji dobu skvělým operačním systémem, o jehož kvalitách vypovídá i to, že když se na scéně objevily Windows XP, zdaleka ne každý naformátoval svůj disk a vložil do mechaniky kotouč s novým operačním systémem. Včetně autora tohoto článku. Stará dobrá XPčka dospěla až s příchodem servisních balíčků, které jim teprve otevřely cestu do 21. století.

Byť se poté na scéně objevil celý zástup transformačních nástrojů, které se pokoušely proměnit prostředí Windows XP do barev Applu nebo Longhornu (pozdějších Vist), je dobré si připomenout, že existuje i opačná cesta a jsou tu tací, kteří se naopak chtějí alespoň v některých aspektech vrátit zpět v čase.

Diskuze (49) Další článek: Samsung spustil výrobu 7nm a 6nm mobilních čipů. Postavil si na to novou továrnu

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Historie, Windows 10, World Wide Web, Operační systémy, Internet Explorer, Windows XP, Unix, Redmond, Winamp, Start, Kontrast, Modern, Vysoký kontrast, Desítka, Rozhraní, Klasické téma, Windows +, Zora, Redmondský, Poznámkový blok, Tribut, Malování, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

** Tým astronomů vyhotovil první ucelenou rekonstrukci „podsvětí“Mléčné dráhy ** To tvoří neutronové hvězdy a černé díry ** Výsledky jsou ohromující

Stanislav Mihulka
Astronomie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět