DOS: Jak je možné, že jsme jej dokázali používat?

Celá generace geeků strávila svůj život u blikajícího kurzoru, který čas od času na monitor vypsal nějakou informaci. Terminál byl vším a věřili mu i autoři sci-fi.

Před třiceti lety se na americkém trhu objevil Commodore 64, ZX Spectrum a další legendy, které byly na přelomu 80. a 90. let společně se slovenskými Didaktiky prvními masovějšími vlaštovkami domácího osobního počítače za železnou oponou.

Osmibitové konzole později vystřídal IBM PC Compatible, grafický Windows a na staré a černobílé období se záhy zapomnělo. Pojďme si jej trochu připomenout.

Legenda legend? 86-DOS

Dvanáctého srpna 1981 zamířil na pulty amerických obchodů první osobní počítač od IBM, jehož operační systém PC-DOS nesestavil pro amerického hegemona nikdo jiný než Microsoft. Později jej pak začal dodávat také pod vlastní značkou MS-DOS.

PC-DOS však nebyl původní produkt Microsoftu, ten si totiž pořídil licenci na ještě o něco starší systém 86-DOS, který pro své počítače vyvíjela firma Seattle Computer Products. Je s podivem, že tento systém, který stál u zrodu moderního DOSu, jenž posléze okupoval většinu počítačů až do konce 20. století (i v rámci starších verzí Windows), si můžete dodnes vyzkoušet na svém vlastním moderním stroji.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes máme akcelerované grafické desktopy s vysokým rozlišením, tehdy lidem stačil blikající kurzor (86-DOS v simulátoru Altair 8800)

Je mu věnovaný dokonce celý web 86dos.org, který pečlivě střeží maličký balík o velikosti směšných 48 kB. Dnes by měl takovou velikost drobný JPEG obrázek, v tomto případě se však do něj vleze celý (sic zabalený) obraz operačního systému, který můžete spustit v emulátoru Altair 8800.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Osobní počítač Altair 8800 a upoutávka v časopisu Popular Electronics (Zdroj: Wikipedie, Popular Electronics)

Název vám možná něco říká, je to totiž vlastně simulátor stejnojmenného a opravdu stařičkého osmibitového počítače z poloviny 70. let minulého století. Právě tento počítač stál na počátku Microsoftu, Gates s Allenem pro něj totiž vyvinuli Altair BASIC a vydělali si tak první dolary, které jim později otevřely cestu až do IBM.

Pokud se chcete vžít do pocitů geeků tehdejší doby, stačí v simulovaném Altairu otevřít obraz některého z podporovaných operačních systémů – třeba právě 86-DOS. Program je k dispozici pro všechny velké systémy a obraz 86-DOSu stáhnete z této adresy. V případě Windows pak stačí napsat do příkazové řádky: altairz80.exe 86dos.

Jsem textová aplikace a všichni mě milují

Operační systém sám o sobě je však docela nudný. Podstatnější jsou aplikace. Dnes máme k dispozici mnohonásobně větší výkon, programy jsou tedy grafické, asynchronní a neskutečně hladové. Je s podivem, co tehdy dokázali programátoři udělat s několika málo kilobajty volné paměti, zatímco dnes zaberou v RAM desítky MB prostoru i naprosté banality.

Klepněte pro větší obrázek
Textový terminál přežíval i v tehdejších sci-fi snímcích. Vetřelec se odehrává ve vzdálené budoucnosti a kosmická loď s těmi ze 70. let nemá nic společného. Přesto ji řídí umělá inteligence, která s posádkou komunikuje skrze primitivní terminál. Tehdy ovšem nikoho nenapadlo, že by to mělo vypadat jinak...

Mnoho operací, které dnes zvládne samostatný program, se tehdy běžně programovalo přímo v příkazové řádce. Dobře si vzpomínám, jak jsme doma pomocí Basicu kreslili na Didaktiku M kružnice na starý černobílý Merkur – kdo by ale dnes proboha kreslil kružnice pomocí několika příkazů (pominu-li fanoušky TeXu)?

Když o tom začnete přemýšlet, možná vás napadne, že je vlastně úžasné, co při těchto softwarových možnostech tehdy vzniklo, že to vůbec fungovalo, a jak ve srovnání se současností museli operátoři počítače disponovat skutečně abstraktním myšlením a představivostí. Dnes do ruky vezmete stylus nebo myš a kružnici prostě nakreslíte…

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nejnovější Excel 2013 versus Lotus 1-2-3, díky kterému uspěla řada IBM PC v amerických kancelářích. Rozdíl je to dramatický, přesto to ale tehdy stačilo. 

Abstraktní ovšem nebylo pouze kreslení – tedy než se objevily první WYSIWYG editory v grafickém rozhraní, ale i prostá práce v kanceláři. Tak třeba takový tabulkový procesor Lotus 1-2-3. Když se v osmdesátých letech objevil na trhu, vzbudil poprask, byl totiž rychlý a vypadal dobře. Tedy alespoň optikou tehdejší doby, když jej totiž srovnáte s tabulkovými editory současnosti, nejednoho jistě napadne otázka, jak je možné, že při pohledu na tuto černobílou hrůzu tehdejší účetní hromadně neskákali z horních pater kancelářských budov.

Stal se pravý opak. Lotus je dodnes považován za jednu z aplikací, kvůli kterým IBM PC uspěl ve firmách. Kdyby ho nebylo, dnes možná počítače vypadají trošku jinak a na Wikipedii bychom četli muzejní články o jakémsi maličkém Microsoftu, který to kdysi před třiceti lety zkoušel s textovým operačním systémem, ale pro nedostatek kvalitních aplikací se prostě neujal. Docela možná byste to četli na počítači Macintosh 2012 Edition a v obývacím pokoji by namísto Xboxu stálo třeba Atari XVI. Generation.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Word 2013 a jeho předchůdce pro DOS z roku 1991, Word 5.5

Za tehdejšími populárními textovými programy ale nemusíme chodit moc daleko – každý, kdo měl v polovině 90. let počítač, si jistě vzpomene na tuzemský textový editor T602 a chybět samozřejmě nesmí ani tehdejší hry.

Možná se ale ptám špatně. Možná bych se neměl ptát, jak je možné, že jsme tehdy dokázali pracovat s takovým softwarem, ale jak to, že se toho vlastně až tak moc nezměnilo. Textové editory jsou barevné a jsou plné dříve nemyslitelných funkcí, sešity tabulkových procesorů bez problému zobrazí stovky tisíc vyplněných buněk, na ploše monitoru namísto poblikávajícího kurzoru svítí některá z kýčovitých tapet, ale svět se zase až tak nezměnil.

Nabízí se tedy otázka, jak by dnes vypadal, kdybychom zůstali v textovém prostředí a bojovali za každý takt CPU a bit paměti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bezplatná hra (ke všemu běžící uvnitř webového prohlížeče) z roku 2012 a její typická kolegyně z roku 1986

Internet tu byl už v době textové, už tehdy by mohl fungovat Facebook, mobilní telefony byly jen o něco větší a pochopitelně hloupější, přesto však inženýři dokázali i v těchto podmínkách navrhnout doposud nepřekonaný raketoplán, obří Boeingy a chemici bez složitých simulací na dříve nemyslitelném superpočítači zase objevili tu správnou molekulu pro klíčový lék.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webový prohlížeč Chrome a textový Lynx pro DOS

Dokonce i ten iPhone by tehdy mohl vzniknout. Jen by na něm namísto šachovnice ikon blikal kurzor, nebo velmi jednoduché jablečné GUI z počátku 80. let. Z dnešního pohledu je to pochopitelně bizarní představa, ale tehdy to bylo normální.

Klepněte pro větší obrázek
Kdyby iPhone existoval na přelomu 70. a 80. let, možná by vypadal právě takto... A všem by to připadalo normální a skvělé.

Kdo ví, jak na současnou podobu operačních systémů budou zírat další generace – je více než jisté, že budou stejně zděšené jako já při pohledu na Lotus 1-2-3, 86-DOS, Multiplan, T602 a další legendy.

 

Jak si vyzkoušet staré programy

86-DOS je prehistorie. Pokud si chcete vyzkoušet některé zapomenuté programy pro DOS, raději si stáhněte emulátor DOSBox. A samotné programy? Inspirací nechť je třeba seznam na webu 4DOS a také zde, kde najdete stále hromadu funkčních odkazů ke stažení.

Diskuze (208) Další článek: 83 milionů uživatelských účtů nemá na Facebooku co dělat

Témata článku: Technologie, Historie, Operační systémy, Word, GEFS, Skvělý inženýr, Kolegyně, První iPhone, Boeing 737, Americký obchod, DOS, Bizarní představa, Blikající kurzor, Vlaštovka, První Macintosh, DOSBox, Boeing 767, Samostatný program, Popular Electronics, Lotus, Textové prostředí, Starý počítač, Vetřelec, Abstraktní myšlení, Starý systém, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky