Dopřejte své X-Fi více: ovladače ve Windows Vista

Majitelé X-Fi starších než Windows Vista jsou odkázání na ovládací panýlek dodávaný v ovladačích. Co si takhle přilepšit?
Kapitoly článku

Ti z nás, kteří zakoupili zvukovou kartu Sound Blaster řady X-Fi ještě před vydáním Windows Vista, přesněji před vydáním oficiálních ovladačů pro tento systém, v nových Windows naráží na nepohodlné možnosti nastavení. Pro veškerou konfiguraci zvukové karty si musíme vystačit s velmi jednoduchou, nestabilní a velmi podivně fungující konzolou Creative Audio Console. Šťastlivci, jejichž X-Fi je mladšího data si i pod Vistami užívají kompletní sady nástrojů. Ta sice není identická jako ta pro Windows XP, také obsahuje jednoduchou konzolu, ale najdeme zde i používané nástroje jako Creative THX Console a další. Jaké je ovládání zvukových karet Creative X-Fi pod Windows Vista?

Klepněte pro větší obrázek
Chcete ji?

Začátečníkům je na místě připomenout, kde vlastně k ovládacím aplikacím přijít. Jsou samozřejmě součástí dat na instalačním CD, které jste získali v balení se zvukovou kartou. Přestože jeden populární český blogger je přesvědčen, že toto CD lze libovolně kopírovat, není tomu tak. Licenční ujednání softwaru k Sound Blasteru X-Fi zakazuje kopírování a rovněž instalaci na více než jeden počítač. U softwaru poskytovaného zdarma je toto nanejvýš s podivem, bohužel, licenci je třeba respektovat. I když svody BitTorrentu jsou jistě lákavé. Berme ale v potaz, že odkazy na torrent se nacházejí i v oficiálním fóru technické podpory Creative, kde jsou tolerovány již dlouhé měsíce.

Instalace

V instalaci si jistě každý majitel X-Fi bude připadat jako doma. Příliš se neodlišuje od té, jíž známe z Windows XP. Neodlišuje se ale vlastně ani od instalačních programů mnohých starších zvukových karet Creative. Pozornost doporučuji věnovat výběru typu instalace. Osobně volím instalaci vlastní, neboť některé komponenty považuji za vysloveně zbytečné.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace začíná

Pokud tedy neposloucháte hudbu v MIDI souborech, přesněji pokud nepotřebujete MIDI přehrávat v prostorovém zvuku, klidně odškrtněte Creative 3DMIDI Player. Pro strejčka příhodu nechávám obvykle instalovat SoundFont Banks, přestože reálně jsem se s nějakým MIDI souborem setkal naposledy snad v minulém století - v době, kdy byly hitem mobilní telefony schopné zapípat jeden nástroj z daného souboru. Ze stejného hlediska doporučuji zvážit instalaci editoru SoundFont Bank.

Stejně tak nepříliš užitečná, obzvláště pokud máte svou kartu již otestovánu a funkční, je diagnostická aplikace Creative Diagnostics. Jistým přívažkem je pro uživatele Windows Vista Home Premium či Ultimate i media center zvaný Creative Entertainment Center.

Užitečný se naopak jeví standardně vypnutý Creative Volume Panel. V některých situacích oceníme i On Screen Display. Vynechat klidně můžeme manuály, ukázky médií a obě příručky.

Ještě při instalaci dostaneme možnost zvolit jeden ze tří známých módů (entertainment, game, audio creation / zábava, hry, tvorba audia) a určit počet reproduktorů ke kartě připojených.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace probíhá

Instalace je, jak je u Creative zvykem, poněkud déletrvajícím procesem. Závěr instalace doporučuji sledovat a bleskově stornovat instalace otravných programů spouštěných při startu - nástrojů pro registraci produktu a pro automatické aktualizace. Po dokončení všech kroků instalace si program vyžádá restart počítače.

Pokud se vám instalaci registrace a automatických aktualizací stornovat nepodařilo, budete se po restartu muset s oběma nástroji vypořádat.

Ovladače

Aktuální ovladač na webu Creative je datován k 10. květnu 2007. Jedná se o verzi 6.0.1.1302 vydanou dne 30. května 2007. Na instalačním CD se nachází starší verze 6.0.1.1272 z 5. března 2007. Po instalaci doporučuji navštívit výše uvedený odkaz, zvolit správný model zvukové karty, správnou verzi operačního systému a stáhnout a nainstalovat aktuální verzi.

Klepněte pro větší obrázek
6.0.1.1302

Témata článku: Windows, Torrent, Ovladače, Windows Vista, Zvukové karty, Automatický nástroj, Krystal, Instalační CD, Instalace, Win + V, Více, Midi, Kompletní sada, CD, Automatická aktualizace, Displej, Svod, Sluchátka k televizi, Vydaná aktualizace, Window, Win +, Cmss, Speakers, Creative, Console

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači