Umělá inteligence | Play Store | DeepMind

Doporučené aplikace v obchodě Googlu se lépe trefují do vkusu uživatelů. Výběr totiž začal řídit DeepMind

Doporučené aplikace v obchodě Googlu se lépe trefují do vkusu uživatelů. Výběr totiž začal řídit DeepMind

Umělá inteligence a architektura modelu strojového učení vyvinutá společností DeepMind výrazně vylepšila systém doporučování aplikací v Obchodě Google Play. V příspěvku, publikovaném na oficiálním blogu, se vývojáři chlubí dosavadními výsledky.

Algoritmy DeepMind byly letos implementovány do oficiálního repozitáře aplikací a her, který aktivně využívají více než dvě miliardy uživatelů systému Android měsíčně. V důsledku toho jsou nyní doporučení personalizovaná lépe než kdykoli dříve.

Umělá inteligence radí uživatelům

Není to zdaleka poprvé, kdy Google využil umělou inteligenci v rámci svých aplikací a služeb. Dceřiná společnost Alphabetu například vytvořila algoritmy pro zlepšení výdrže baterií v zařízeních s mobilním operačním systémem Android.

Další systém WaveNet byl použit ke generování hlasů, které jsou v současnosti k dispozici uživatelům zařízení s Asistentem Google. Za akvizici londýnské firmy DeepMind zaplatil Google v lednu roku 2014 částku 400 milionů dolarů.

Systém doporučování aplikací v rámci Obchodu Google Play obsahuje tři hlavní modely, označované jako „candidate generator“, „reranker“ a „optimisation“. První analyzuje miliony aplikací a načítá ty nejvhodnější kandidáty.

Klepněte pro větší obrázek 
Systém doporučování aplikací v rámci Obchodu Google Play obsahuje tři hlavní modely

Druhý model předpovídá preference uživatele v rámci několika dimenzí. Předpovědi pak slouží jako vstup do výše uvedeného optimalizačního modelu, který v konečném výsledku nabídne uživateli aplikace, jež by ho mohly z nějakého důvodu zajímat.

Několik různých modelů

Ve snaze o co nejpřesnější doporučení nasadil DeepMind typ modelu LTSM, který je schopen chápat různé souvislosti. Ten se však vyznačuje vysokými výpočetními požadavky a později byl nahrazen modelem Transformer. Třetí a konečný model analyzuje, které aplikace uživatel pravděpodobněji nainstaluje na základě jeho historie v Google Play.

Odhadování aplikací, jež by mohly uživatele zajímat, přitom není jednoduché. Zájmy se mohou měnit podle aktuálních potřeb – například osoba, která se dříve zajímala o aplikace pro hledání bydlení, mohla najít nový byt a nyní se zajímá o aplikace související s nábytkem a dalším vybavením.

„Protože týmy Obchodu Google Play a DeepMind každý den tak úzce spolupracovaly a komunikovaly, byli jsme schopni vzít v úvahu požadavky na produkt a jeho omezení během fáze návrhu algoritmu, implementace a závěrečného testování, což vedlo k úspěšnějšímu produktu.“ konstatují spokojeně vývojáři.

Diskuze (1) Další článek: Nvidia GeForce RTX 3080 Ti by měla dostat 16 GB paměti a příznivější cenu. Novou generaci grafik čekejme v půlce roku 2020

Témata článku: Google, Android, Umělá inteligence, Strojové učení, Neuronová síť, Play Store, Alphabet, DeepMind, Uživatelé, Obchod Google Play, Google Play, Doporučování, LEP, Vkus, Aplikace, Asistent Google, WaveNet, Algoritmus


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor