Doplňky pro Chrome: Pomalu jich přibývá

Google pracuje na oficiálním katalogu pro doplňky. Vývojáři již mohou své dílo nahrávat na web, uživatelé si budou muset ještě počkat. Jaké doplňky dnes vlastně Chrome nabízí?

Prohlížeč Google Chrome spatřil světlo světa neplánovaně na sklonku loňského srpna, kdy na internet uniklo několik snímků ze speciálního komiksu, který Google k této příležitosti připravil a rozeslal známým blogerům. Pošta tehdy byla rychlejší než plánované datum vydání tiskové zprávy a výsledek už znáte.

Od té doby vývojový tým na Chromu zapracoval více než padesátkrát, jeho tržní pozice překonala podle globálního StatCounteru 4,5 % (podle českého Gemiusu 2,7 %) a pomalu se začínají plnit rok staré sliby. Koncem září 2008 Ojan Vafai, člen vývojového týmu Chrome, poprvé potvrdil, že i velmi jednoduchý prohlížeč od Googlu nabídne cosi podobného jako doplňky, které proslavily především konkurenční Firefox. Mělo se jednat spíše o jednoduchá javascriptová rozšíření ne nepodobná Greasemonkey skriptům a UserJS z Opery. Tento směr nakonec potvrdil i autor Greasemonkey, který se zapojil do práce.

Na podzim už testovací verze Chromia a Chromu skutečně částečně podporovaly skripty z Firefoxu a na webu se také objevily první doplňky, které využívaly nejrůznějších technik k rozšíření prohlížeče včetně reverzního inženýrství, bookmarkletů a přepisování důležitých knihoven. Nebyla to ale rozšíření v pravém slova smyslu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Statistika prohlížečů podle globálního StatCounteru a podle české služby Rankings.cz (Gemius)

První skutečné doplňky se objevily až na jaře letošního roku a ruku na srdce, prakticky nic neuměly. Už se ale skutečně jednalo o platformě nezávislé CRX balíky (přejmenovaný běžný ZIP), které se skládaly z popisného konfiguračního souboru, HTML a Javascriptu. Aplikační rozhraní doplňkového systému bylo ovšem velmi jednoduché, jednalo se tedy spíše o technologické experimenty než o něco skutečně použitelného. Ostatně k aktivaci doplňků bylo třeba prohlížeč spouštět se speciálním parametrem a zcela chyběla jakákoliv správa rozšíření na straně prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Správce doplňku v Google Chrome 4.0

Jádro zůstalo stejné doposud, vše ostatní se ale začalo rychle měnit. Dnes tedy v testovacích verzích, které nemusíte spouštět s žádným parametrem, najdete jednoduchý manažer, který vám umožní nainstalované doplňky dočasně zablokovat, odinstalovat, a pokud obsahují i nějaké uživatelské nastavení, můžete je právě odtud upravit.

  • Více informací o tvorbě doplňků pro Google Chrome najdete zde

Firefox je postavený na XML jazyku pro stavbu uživatelského rozhraní XUL. Podobný systém používá Microsoft (XAML) a také Adobe pro svou technologii Flex a přenseně tedu i Flash (MXML). Chrome ale nic takového nemá, vystačit si tedy musí s klasickým XHTML jazykem. Vše se tedy nastavuje v lokálním webovém prostředí a i samotné doplňky, pokud mají například zobrazit nějaký dialog nebo menu, zobrazují vlastně jen kaskádovými styly upravený HTML kód. Výsledkem je tedy velmi jednoduché GUI, na druhou stranu ale také velmi srozumitelné a jednoduché pro vývoj. S tvorbou doplňků si pak poradí každý webdesignér se znalostí Javascriptu, nebo zkušenější laik. API je ostatně v tuto chvíli natolik jednoduché, že se celou tuto alchymii naučíte během víkendu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obsah složky s doplňkem pro zjištování informací o aktuální stránce (doméně)
a obsah Javascriptu doplňku (jedná se o doplněk Whois Checker, o kterém se dočtete níže)

Dost ale bylo vědy, jaké doplňky pro Chrome tedy existují dnes – 25. listopadu 2009? Žádný oficiální webový katalog zatím bohužel neexistuje, to by se ale mělo brzy změnit, vývojáři doplňků už totiž dostali možnost nahrávat své dílo na web Googlu do nové služby Chrome Extensions. Absenci katalogu zastoupila komunita, takže dnes na webu najdete několik více či méně zdařilých seznamů. Stařičký Chrome Plugins z minulého roku je nyní už poněkud neaktuální, britský web Chrome Extensions ale nabízí docela pěkný katalog rozdělený do kategorií a je také neustále aktualizovaný. Dnes tu tedy najdete několik desítek rozšíření různé kvality od těch již skutečně použitelných až po naprostý brak, kterému se vyhněte širokým obloukem.

Kde jsou ty doplňky

Doplňky se po instalací rozbalí a nainstalují do odpovídající složky v adresáři c:\Users\<uživatel>\AppData\
Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
 v případě Windows Vista/7 a  /home/<uživatel>
/.config/google-chrome/Default/
Extensions
v případě Linuxu.

Doplňky pro Chrome umí stejně jako Greasemonkey skripty upravovat podobu webové stránky a rozšiřovat ji o nové funkce (stahování videa z YouTube, odstranění reklamy z konkrétního webu změnou CSS aj.), dále se mohou vázat na konkrétní stránku a v podobě ikony se usadit v adresním řádku (například doplněk pro indikaci RSS, výpočet PageRanku aj.) a nakonec mohou být poměrně nezávislé na dění v prohlížeči a žít si zcela vlastním životem (kontrola pošty na Gmailu, Twitter klient aj.). Jestli budou umět doplňky po vzoru Firefoxu hlouběji zasahovat do dění v prohlížeči a do jeho jádra, zůstává otázkou, bylo by to ale docela nebezpečné, s těmito omezeními totiž Chrome zůstává velmi rychlý a ve své podstatě izolovaný od případné špatné práce autora doplňku.

A jaké doplňky pro Chrome dnes tedy na webu najdete? Vybral jsem několik mých oblíbených, s těmi vašimi se naopak určitě podělte v diskuzi pod článkem.

SmoothScrooll

Ve Firefoxu a vlastně i na mobilu jsem si zvykl na jemný posuvník s efektem setrvačnosti. To Chrome neumí, umí to ovšem jeho doplněk SmoothScroll s bohatým nastavením, Pokud ho vyzkoušíte, doporučuji pro efekt v nastavení změnit hodnotu Animation time in miliseconds na nejvyšší možnou mez 999.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení SmoothScroll

RSS Subscription Extension

Chrome ve výchozím stavu neumí pracovat s RSS zdrojí, oproti ostatním prohlížečům tedy v adresním řádku nezobrazí ikonu přítomnosti RSS kanálu a vy jej musíte složitě hledat. Tuto neplechu řeší tento doplněk, který zobrazí typické oranžové logo a po klepnutí zobrazí seznam článků a nabídne odběr pomocí několika webových čteček. Samozřejmě si můžete nadefinovat vlastní.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Indikace RSS a jednoduchá přehled s možností registrace do čtečky

Mouse Stroke

Pokud se neobejdete bez myších gest, určitě vyzkoušejte doplněk Mouse Stroke. Funguje stejně jako jeho alternativy pro Firefox. Stačí podržet funkční klávesu nebo tlačítko myši a nakreslit nějaký vzorec, který aktivuje různé funkce od obnovení stránky po tisk a základní navigaci. K dispozici máte několik základních úkolů, kterým můžete nastavit vlastní gesto a podle návodu si můžete vytvořit dokonce i specializovaná uživatelská gesta.  Tento doplněk bohužel zatím funguje pouze ve Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Gesta myši pro Chrome Mouse Stroke

Whois Checker

Často jako já koukáte na to, komu patří ta či ona webová doména? Pak se vám možná bude hodit doplněk Whois Checker. Po jeho instalaci se v pravé části adresního řádku zobrazí informační ikonka. Pokud na ni klepnete, nestane se nic jiného, než že vás prohlížeč přesměruje na anglický Whois web s výpisem informací pro aktuálně zobrazenou stránku/doménu. Jedná se o natolik jednoduchý (a přitom užitečný doplněk), že jej snadno upraví i naprostý laik. Já si tak třeba změnil adresu Whois serveru na český whois.smartweb.cz.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Informační ikona v pravé čásní adresního řádku a web s informací o majiteli domény

GetYouTube

Občas si potřebuji stáhnout nějaké to video z Youtube na počítač nebo mobilní telefon. Pro Firefox existuje spousta Greasemonkey skriptů i velkých doplňků a platí to i o Chromu, pro který jich existuje už také několik. Mně se zalíbil jednoduchý GetYouTube, který u každého videa v informačním bloku vykouzlí odpovídající odkazy ke stažení videa v různých formátech podle dostupné kvality.

Klepněte pro větší obrázek
Odkazy ke stažení videa ve FLV, MP4 a 3GP

Gmail Checker

Samozřejmě ani v Chromu nemůže chybět doplněk na zjišťování nové pošty na Gmailu. A to už se dostáváme do třetí kategorie doplňků, které žijí vlastním životem a vlastně se nedotýkají obsahu webové stránky nebo prohlížeče samotného.Najdete je v pravém horním rohu vedle adresního řádku. Gmail Checker má velmi jednoduché nastavení, podporuje i Google Apps Gmail a nabízí hned několik témat ikon.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení doplňku a upozornění na nové zprávy v praxi

Chromed Bird

To co platí o Chromu, plati o mikroblogovací službě Twitter. Klientů pro Chrome existuje hned několik, všechny vypadají téměř stejně a všecny zároveň skoro nic neumí. Platí to i o Chromed Bird. Na druhou stranu tyto doplňky zatím patří k tomu nejkomplikovanějšímu v Chromu a ukazují, že doplňky zvládnou i složitější operace.

Klepněte pro větší obrázek
Chromed Bird a Twitter v ChromuKlepněte pro větší obrázek

QR-Code Tag Extension

Tento drobný doplněk používám společně s mobilním telefonem. Jeho úkol je jednoduchý, umí totiž vygenerovat grafický QR kód k aktuální webové stránce. Ten už pak stačí pouze vyfotit telefonem, rozpoznat v čtečce a v mobilu přejít na stejnou adresu. Ideální je zejména pro dlouhé adresy, které se vám nechtějí zadávat na dotykové nebo maličké hardwarové klávesnici. Doplněk používám především při instalaci nových programů pro Windows Mobile z nejrůznějších webových katalogů.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud se nebojíte mobilních dat, QR generátor oceníte

Na webu dnes najdete desítky dalších doplňků pro Google Chrome a Chromium. Pokud znáte nějaké kvalitní, použitelné a dobře napsané, určitě se s nimi pochlubte v diskuzi pod článkem.

Testovací verze Google Chrome

Diskuze (39) Další článek: Z Microsoftu odchází finanční ředitel, chce lukrativnější pozici

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Whois, Doplňky do prohlížeče, Britský web, Široký oblouk, Mobilní GT, Jednoduchý vzorec, Doplňky, Laika, XUL, Pravá strana, Třetí kategorie, Majitel domény, Naprostý laik, Stejný vzor, Chrom, Drobný doplněk, Základní gesto, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Lokální web, Jednoduché rozšíření, Pěkný katalog, Mobilní katalog, Nejprodávanější mobilní telefony na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk