Multifunkční tiskárna: Brother DCP-T720DW
Cena: 5 426 Kč až 8 094 Kč
Tenhle „bratříček“ má všechno, co byste od domácí multifunkce měli chtít. Kvalitně tiskne fotky i dokumenty. Používá tankový systém, takže doplňování inkoustu je levné a jednoduché. Má vnitřní zásobník na 150 listů papíru a výstupní na 50. Podporuje automatický oboustranný tisk. Navíc disponuje též automatickým podavačem na 20 listů pro skenování nebo kopírování.
Připojuje se kabelem i přes Wi-Fi, tiskne také z mobilů. Náročnějším uživatelům může chybět vstup USB nebo čtečka paměťovek pro přímý tisk, ale tiskárna stejně nemá barevné displej, jen základní černobílý proužek. Tisk tak musíte zařídit například na počítači. Kopírování se ale samozřejmě obejde bez něj.,
Podložka na stůl: Yenkee YPM 90 Speed Top XL
Cena: 299 Kč
Tato velká textilní podložka (900 × 400 × 3 mm) se hodí pod klávesnici i myš současně. Je příjemná na dotek, myš po ní dobře klouže, ale podložka zároveň nejezdí po stole a nevlní se. Navíc má decentní vzhled, jen malé logo v rohu, žádný cirkus.
Kdo chce veselé barvy a grafiku, vyžaduje jinou velikost nebo materiály (textilní není dobrý pro laserové myši), ten si může vzít tip podložku jen jako inspiraci a koupit z některou z desítek jiných.
Opěrka ke klávesnici: Connect IT CI-499
Cena: 349 Kč
Jestli máte vysokou klávesnici, což platí zejména pro ty mechanické, je vhodné pod ni strčit ještě opěrku. Při psaní určitě nechcete mít zápěstí zlomené, kdy předloktí leží na stole a dlaň s prsty je vysoko. Opěrky zkrátka uvolní ruce. Dříve byly součástí klávesnic, dnes je to spíš výjimka.
Opěrka Connect IT CI-499 patří mezi ty nejlevnější, ale velmi dobře použitelné. Měří 472 × 90 × 20 mm, uvnitř je měkká pěna, na povrchu pak tkanina.
Opět platí, že tohle je především inspirace. Opěrku si vyberte podle rozměrů klávesnice a vhodných materiálů. Na trhu najdete třeba luxusní dřevěné, které ale zase nemusí být tak pohodlné.
Numerická klávesnice: Satechi Slim Wireless Keypad
Cena: 903 Kč až 1 109 Kč
Nemáte na notebooku numerickou klávesnici, ale občas byste potřebovali datlovat hodně čísel do Excelu či jiného programu? Existují i samostatné číselné bloky, které můžete strčit do brašny. Model od Satechi se designem hodí hlavně k MacBookům, fungovat bude ale i jinde.
Zvláštní numeriku dělá také Lenovo, takže bude ladit s ThinkPady. Existuje ale hromada modelů různých značek. Zmíněné Satechi má tu výhodu, že se připojuje přes Bluetooth, takže se obejde bez dalšího příslušenství. Pod 200 Kč koupíte numeriky připojované přes USB, o něco dráž pak bezdrátové modely, které však vyžadují přijímač do USB.
Ovládací panel: Elgato Stream Deck MK.2
Cena: 3 699 Kč až 5 935 Kč
„Klávesnice“ Elgato Stream Deck MK.2 je oblíbená hlavně u programátorů a streamerů. Počítač rozšíří o 15 tlačítek s LCD displeji, jimž můžete nastavovat různé funkce, makra a jiné automatizace. Díky miniaturním obrazovkám také každému přiřadíte vlastní grafiku.
Ovládací prvky se navíc mohou měnit kontextově podle spuštěné aplikace. Jiná tlačítka uvidíte v Excelu, jiná ve Photoshopu, jiná v OBS. Dodávaný software má opravdu bohaté možnosti nastavení. Stream Deck existuje i v menší verzi Mini s šesti tlačítky, případně větší XL s 32 tlačítky.
Výhodná webkamera: Umax Webcam W5
Cena: 409 Kč až 858 Kč
V testu Computeru získala tato kamera od Umaxu ocenění Dobrá koupě. V celkovém hodnocení sice Webcam W5 skončila ve středu pole, ale nechala za sebou i dvakrát dražší modely.
Při dostatku světla má kamera kvalitní obraz s rozlišením 1080p, automatické ostření, stereo mikrofon, posuvnou krytku, odnímatelný USB-C kabel a je dobře polohovatelná. Zamrzí snad jen horší úchyt k tlustším monitorům.
Pořádná webkamera: Logitech Brio 4K
Cena: 3 313 Kč až 7 244 Kč
Je to jedna z mála kamer s rozlišením 4K, což je samozřejmě k ničemu, protože aplikace pro videotelefonování takové rozlišení obvykle ani nepodporují. Jenže Logitech Brio 4K hezky točí i ve Full HD, má stereo mikrofon, integrovanou krytku a hlavně infrakameru pro funkci Windows Hello.
Díky podpoře Windows Hello se můžete ve Windows 10/11, případně v aplikacích a na webech snadno přihlašovat skenováním obličeje místo hesel, pinů nebo třeba otisků. Je to pohodlné a návykové. Jen ta cena. Na trhu je už i dražší nástupce MX Brio. Má ještě lepší obraz i zvuk, ale bohužel přišel o infrakameru.
Pořádný mikrofon: Rode NT-USB Mini
Cena: 2 190 Kč až 3 293 Kč
Na takové to domácí skypování je mikrofon za více než dva tisíce velký luxus. Ale pokud chcete pro volání, točení podcastů nebo různých tutoriálů opravdu kvalitní zvuk, na jaký jste zvyklí od youtuberů, Rode Mini vás potěší. Má bytelnou konstrukci, integrovaný pop filtr, výstup pro sluchátka a připojuje se do USB, čímž odpadne hodně starostí.
Stejných či lepších výsledků ale můžete dosáhnout i mnohem levněji, kdybyste si koupili zvlášť dynamický vokální mikrofon, audio rozhraní s předzesilovačem, stojan a pop filtr. Jen to nebude tak jednoduché a zabere to více místa.
Kruhové světlo: Fixed LEDRing Lite
Cena: 699 Kč až 999 Kč
Tzv. ring light běžně nepotřebujete, ale když už investujete do lepší webkamery, pro dobře nasvícený obličej se dodatečné světlo bude hodit. Model české značky Fixed má 120 diod s pěkný rozptýleným světlem, jemuž můžete měnit barevnou teplotu a jas.
Fixed má těžký stabilní stativ s teleskopem a kleštěmi pro mobil nebo tablet, případně také 1/4" závitem pro webkameru, mikrofon či jiné příslušenství. Napájí se z USB, na kabelu je i ovladač.
Výhodná sluchátka: Superlux HD 681 EVO
Cena: 759 Kč až 890 Kč
Superlux napodobuje (čti kopíruje) slavnější značky jako Beyerdynamic nebo AKG nejen designem, ale i zvukovou kvalitou za zlomek ceny. Projevilo se to samozřejmě na trochu vetchém fyzickém zpracování, ale přednes je tak dobrý, že překvapí i hifistu.
Superlux HD 681 EVO je polootevřený cirkumaurální model s nízkou impedancí (32 ohmů), díky níž sluchátka hrají velmi nahlas i bez zesilovače. Potěší dvojice náušníků rovnou v balení (koženkový a velurový) a odpojitelný kabel. Ten je ovšem hodně nestandardní: ve sluchátkách není samice, ale z pravé mušle trčí samec na krátkém kablíku. Až k němu se připojí prodlužovací kabel.
Špičkové reproduktory: AQ M 25
Cena: 6 780 Kč až 6 999 Kč
Český výrobce reproduktorů se zaměřuje hlavně na stojanové reproduktory, ale má také řadu pro počítače. AQ M 25 jsou poctivé dvoupásmové bedny s bassreflexem a výkonem 2 × 30 W. Už předchozí AQ M 24 hrály výborně, novinka má navíc vestavěnou elektroniku s s DA převodníkem. Kromě analogového vstupu je tak lze k počítači připojit přes USB.
Překvapivě přibylo také Bluetooth s kodekem AptX, takže do reproduktorů bezdrátově pošlete hudbu i z mobilu. Potěší též dálkový ovladač. Reproduktory jsou tradičně dostupné v černém nebo ořechovém dekoru.
Výhodné reproduktory: Crono CS-2105
Cena: 779 Kč až 1 034 Kč
Neznámá čínská značka Crono a její 2.1 reproduktory CS-2105 byly překvapením našeho testu v Computeru, kde obsadily třetí místo i před dražšími soupeři. Hodí se pro hudbu, filmy, hry i mluvené slovo. Výrobce udává výkon 2 × 10 W + 20 W (subwoofer). Mezi výtkami byl jen chybějící pohotovostní režim a ne moc dobrý design.
Vedle analogového vstupu zde najdeme i Bluetooth. Nechybí dálkové ovládání a reproduktory nezvykle obsahují také přehrávač, který si umí načíst hudbu z integrovaného vstupu USB nebo čtečky SD karet.
USB zvukovka: Creative Sound Blaster G3
Cena: 1 055 Kč až 1 186 Kč
Proč byste měli chtít externí zvukovou kartu (nebo přesněji DAC se zesilovačem)? Protože bude zpravidla znít líp než ta integrovaná. Sound Blaster G3 neosloví audiofily, je to ale univerzální a dobré řešení, které mimo výstupu na reproduktory nebo sluchátka obsahuje i vstup pro mikrofon, užitečné ovládací prvky a lze jej konfigurovat pomocí mobilní aplikace.
Kromě počítače zvukovku připojíte i k mobilu s Androidem, iPhonu nebo konzolím PS4, PS5 a Nintendo Switch.
VR brýle: Meta Quest 3 (128 GB)
Cena: 13 700 Kč až 18 532 Kč
Třetí generace Oculus Quest nadále funguje sama o sobě, protože obsahuje akumulátor a výkonný mobilní hardware. Brýle ale můžete kabelem a nově i bezdrátově připojit také k počítači. Na něm se pak můžete ponořit do VR titulů ze Steamu.
Quest 3 má dvojici displejů s rozlišením 2064 × 2208 px a frekvencí 120 Hz, 110° horizontální zorný úhel a soustavu kamer a senzorů, díky kterým se brýle orientují v prostoru. V balení jsou i dva pohybové ovladače. Oproti předchozí generaci stoupl výkon, zvětšil a zjemnil se obraz.
Záznamové zařízení pro streamery: AVerMedia Live Gamer Extreme 3
Cena: 4 541 Kč až 5 289 Kč
Pokud chcete streamovat nebo ukládat záznamy z hraní na konzoli nebo druhého počítače, přijde vhod zařízení AVerMedia Live Gamer Extreme 3. Na vstupu HDMI podporuje rozlišení až 1080p240 nebo 2160p60 včetně HDR a VRR. Jeho hardwarový enkodér pak obraz a audio převádí do formátů H.264/H2.65 a AAC, takže mohou rovnou na Twitch nebo YouTube.
V obchodech občas narazíte i na dvakrát levnější model Live Gamer Mini, u něhož počítejte jen s rozlišením 1080p60. Alternativou mohou být nahrávací krabičky značky Elgato, které mají lepší software, ale bývají ještě dražší. Pokud máte desktop ve velké skříni, místo zařízení do USB můžete sehnat také karty PCIe.
Špičkový Wi-Fi 6 router: Asus ZenWiFi XT8
Cena: 4 643 Kč až 7 499 Kč
Ne každý Wi-Fi router musí vypadat jako pavouk převrácený na zádech. Asus v ZenWiFi XT8 dokázal skloubil skvělou výbavu do těla, které se bude líbit i manželce či přítelkyni. Po stránce výbavy chybí snad jen podpora nového Wi-Fi 6E.
Předností jsou třípásmová komunikace, 2,5Gb/s Ethernet (bohužel jen na jednom rozhraní), skvělé rychlosti i dosah sítě, množství funkcí i bohatá konfigurace skrz webové rozhraní i mobil. Výborná je funkce AiMesh, která do jednotné mesh sítě obklopující celou domácnost zapojí různá zařízení od Asusu. Chybí vám někde signál? Stačí dokoupit další Wi-Fi router s podporou AiMeshe, klidně i mnohem levnější.
Výhodný Wi-Fi router: Mercusys MR60X
Cena: 593 Kč až 1 097 Kč
Mercusys MR60X (značka TP-Linku) spadá do třídy AX1500, což znamená, že v pásmu 2,4 GHz nabídne propustnost až 300 Mb/s a v pásmu 5 GHz až 1200 Mb/s. Mercusys má netradiční design s šestiúhelníkovou základnou. Z ní pak trčí čtyři vysoké antény. Ty bohužel nejsou oddělitelné, zato však slibují vysoký zisk (5 dBi). Uživatelské recenze pak opravdu mluví o dobrém dosahu signálu.
Zařízení obsahuje tři konektory pro gigabitový ethernet, jeden WAN a dva LANy. Mercusys si rozumí s IPv6, WPA3, nabízí rodičovskou kontrolu a dovoluje vytvořit i síť pro hosty. Nastavuje se prostřednictvím webového rozhraní, případně také mobilní aplikace, obojí v češtině.
Vzhledem k ceně pochopitelně nenabízí USB pro připojení externích disků, nepodporuje technologii mesh, chybí také podpora VPN serverů. Oproti dražším modelům má též pomalejší bezdrátovou i drátovou síť. Pro méně náročné domácnosti ale MR60X bude dostačovat.
Mesh s Wi-Fi 6: TP-Link Deco X50
Cena: 3 223 Kč až 5 999 Kč
Pokud upgradujete domácí bezdrátovou síť na Wi-Fi 6 a víte, že jednou krabičkou byt nepokryjete, rovnou můžete koupit hotové řešení typu mesh. Deco X50 od TP-Link je podle našeho testu momentálně tím nejlepším řešením do pěti tisíc (cena dvou satelitů).
TP-Link vsadil na hezký design, dobré rychlosti i dosah. Hodně se nám líbí i propracovaná mobilní aplikace pro nastavení sítě, klasická webová administrace ale chybí. Ve spojení s jinými produkty výrobce (zásuvky, žárovky) router umí automatizovat domácnost. Zlobit vás ale může trochu vyšší spotřeba zařízení a to, že některé pokročilé funkce jsou schované za předplatným.
Wi-Fi karta do PC: Gigabyte GC-WBAX200
Cena: 1 047 Kč až 1 397 Kč
V notebooku i libovolném minipočítači už Wi-Fi máte, ale co pořídit do velkého stolního počítače? Máte-li ve skříni místo a na desce volný slot PCIe ×1, tak se vám bude hodit takto karta od Gigabytu. Stojí na osvědčeném čipsetu od Intelu a kromě Wi-Fi 6 podporuje i Bluetooth 5.
Karta stojí okolo tisícovky, za což se obvykle prodávají ty lepší adaptéry s Wi-Fi 5 a bez Bluetooth. Pokud ale mermomocí chcete něco výhodnějšího do USB, tak se podívejte na TP-Link Archer T4U (629 Kč až 978 Kč). Adaptéry s Wi-Fi 6 do USB jsou zatím drahé a špatně dostupné.
Bluetooth pro PC: TP-Link UB500
Cena: 169 Kč až 399 Kč
Nepotřebujete-li ve stolním počítači Wi-Fi, tak alespoň Bluetooth možná oceníte. Adaptér od TP-Linku podporuje moderní pětkovou verzi, je maličký a přijde vhod pro všechny myši, klávesnice, gamepady a hlavně sluchátka, která byste chtěli bezdrátově spárovat.
Čtečka karet: Kingston MobileLite Plus UHS-II
Cena: 224 Kč až 449 Kč
Jestli fotíte kompaktem nebo (bez)zrcadlovkou, pak rozhodně využijete rychlou čtečku karet. Ta od Kingstonu moc nestojí a je malá, neboť podporuje jen formát SD, což je pro 99 % případů dostačující.
Čtečka si ale především poradí s kartami s rozhraním UHS-II se dvěma řádky pinů, které mohou dosahovat rychlostí až 312 MB/s. Vznikl už také rychlejší standard SD Express s propustností až 985 MB/s, ale ten se zatím téměř nevyužívá.
Flashka: SanDisk Ultra Dual Drive Luxe 128GB
Cena: 429 Kč až 740 Kč
Flashdisk se hodí i v době všudypřítomných cloudů. Můžete na něj odložit důležitá data, správce hesel nebo různé přenosné verze aplikací, které pak můžete přenášet mezi počítači. Námi vybraný SanDisk Ultra Dual Drive Luxe umí číst data rychlostí až 150 MB/s, zapisuje pak okolo 60 MB/s.
Výhodou je pevné kovové tělo, dostupný šifrovací nástroj výrobce a hlavně obojetnost. Flashku zapojíte do velkého USB-A i malého USB-C, třeba i do mobilu či tabletu.
Externí SSD: Samsung T7 1TB
Cena: 2 455 Kč až 5 894 Kč
Sice už se dají koupit i flashky s kapacitou 1 TB, ale spolehlivější budou externí SSD. Ty moderní dokážou plně využít propustnosti USB 3.2 a nabídnou sekvenční rychlost 1 GB/s v obou směrech. Osvědčenou klasickou je model Samsung T7.
Velikostí připomíná kreditku, je lehký, kovový a vybrat si jej můžete ve třech barvách. Připojuje se oboustranným konektorem USB-C. Model T7 je dostupný i v poloviční, nebo naopak dvakrát vyšší kapacitě.
V obchodech přitom najdete též vyšší model T7 Touch (3 030 Kč až 4 056 Kč), kde data ochráníte čtečkou otisků, nebo T7 Shield (2 399 Kč až 4 673 Kč) s pogumovaným voděodolným tělem, kdybyste s SSD chtěli za deště hrát fotbal.
Externí HDD: WD My Passport 6 TB
Cena: 5 668 Kč až 5 999 Kč
Jestli s sebou chcete přenášet opravdu hodně dat a nechcete trápit peněženku drahými externími SSD, pořád ještě se vyplatí i USB disky. Ty v 2,5" formátu dosahují maximálně na kapacitu 6 TB, zatím je však vyrábí jen WD.
Všechny používají trochu problematické disky SMR s šindelovým zápisem, ale u těch externích nebude nižší rychlost zase tolik vadit. Potěší i vestavěným hardwarovým šifrováním dat. Pokud si vystačíte s kapacitou 5 TB, můžete ušetřit dva tisíce, a na výběr budete mít i z modelů od Seagatu.
Box pro SSD: Axagon EEM2-SG2
Cena: 622 Kč až 919 Kč
Až budete v notebooku nebo desktopu vyměňovat menší SSD za větší, to starší nemusíte vyhazovat, ale můžete z něj udělat externí úložiště. Tenhle rámeček od Axagonu je určený pro NVMe i SATA modely určené do slotu M.2. Připravený je na 42-, 60- i nejběžnější 80mm karty a obsahuje řadič slibující přenosové rychlosti až 1 GB/s.
Takové musí samozřejmě podporovat jak samotné SSD, tak i počítač, který musí mít volné USB 3.2 Gen 2 s propustností 10 Gb/s. Axagon ale bude fungovat i při zapojení do stařičkého USB 2.0, jen bude citelně pomalejší. Tatáž firma vyrábí také velmi dobrý externí box pro 2,5" SATA disky (250 Kč až 355 Kč).
Dvoudiskový NAS: Synology DiskStation DS223j
Cena: 4 836 Kč až 6 635 Kč
Při koupi NASu neuděláte chybu s žádnou ze tří nejběžnějších značek, tedy Synology, Qnapem nebo Asustorem. Podobně se ovládají, ceny nejsou moc odlišné, v parametrech také nejsou velké rozdíly. Pokud chcete jen „externí disk“, k němuž budete moci najednou přistupovat z více počítačů a mobilů, klidně sáhněte po základním dvoušachtovém Synology DS223j.
Má všechny klíčové funkce a pohodlné prostředí DSM 7.2 se spoustou aplikací pro kancelář, multimédia a zálohování. Připlácet za vyšší modely budete až tehdy, pokud chcete něco víc. Na NASu vám totiž můžou běžet virtualizované počítače, náročné webové nebo streamovací servery, můžete na ně průběžně nahrávat obraz a zvuk z bezpečnostních kamer apod.
Vyšší modely také pojmou více disků a mají výkonnější procesory, které se zase budou hodit pro rychlejší zpracování dat. Například automatické rozpoznávání a třídění fotografií spolkne opravdu hodně výkonu. Dlouhodobě ale můžete ušetřit. S NASem si vytvoříte soukromý cloud za jednorázovou částku, Googlu a spol. byste museli platit „do konce života“.
Záložní zdroj: CyberPower VP700ELCD-FR
Cena: 2 304 Kč až 3 689 Kč
Před výpadky energie vás ochrání záložní zdroje, které vám dají pár minut na to uložit veškerou práci. Test levných UPS v Computeru vyhrál tento CyberPower, jemuž nebylo skoro co vytknout.
Záložní zdroj má přehledný displej, nízkou klidovou spotřebu, chrání čtyři zásuvky i síťový konektor. Navíc měl také nejdelší výdrž, počítač s příkonem 100 W udržel při životě skoro půl hodiny.
Dock USB-C: AlzaPower Metal 8v1
Cena:
Tato dokovací stanice AlzaPower pro notebooky obsahuje celkem osmi funkcí. V jednom USB-C nese až 100 W energie, což stačí i na nabíjení velmi výkonných mašin. Navíc obsahuje tři USB-A, jeden USB-C, výstup HDMI 2.0 pro monitor (až 4K při 60 Hz), čtečky SD a microSD karet a k tomu ještě gigabitový Ethernet.
Existuje řada alternativ od značek jako Vention, I-Tec nebo Anker, vybrat si můžete i stanice s méně konektory. Pokud ale máte notebook s Thunderboltem 3/4 nebo USB4, doporučili bychom dock určený přímo pro ně. Standardní USB-C 3.2 je totiž dost limitované, a pokud připojíte 4K monitor, připravíte se o rychlé USB a celkově mohou nastat spíš problémy. U Thunderboltu tohle nehrozí, ale musíte si připlatit minimálně dvojnásobek.
Polohovací stůl: Liftor Vision
Cena: Od 12 000 Kč
Máte-li z věčného sezení u počítače bolavá záda, možná vám pomůže pracovat vestoje. S polohovatelnými stoly navíc můžete režimy střídat, s těmi motorizovanými to bude otázkou zmáčknutí tlačítka. Už dva členové redakce si pochvalují stůl od plzeňského Liftoru, který je dostatečně bytelný a dobře upravitelný.
Už při objednání si můžete v konfigurátoru zvolit variantu a barvu nohou, od výrobce si rovnou můžete vzít i desku ve dvou tloušťkách, několika rozměrech a barevných dekorech.
Špičková židle: Therapia Sense
Cena: 24 990 Kč
Pokud opravdu raději sedíte, možná vám místo klasické kancelářské židle pomůže ta zdravotní. Dobrou zkušenost máme s českou Therapií Sense s ergonomickým tvarem sedáku, skvělou oporou pro záda i hlavu a také plnou nastavitelností.
K dispozici je v 11 barvách, čtyřech velikostech a se dvěma typy koleček. Kdo ji vyzkoušel, tak říká, že ho naučila správně sedět. Za kvalitu si ale připlatíte.
Lampička na monitor: Emos Z7617
Cena: 633 Kč až 1 240 Kč
Jestliže na stole nemáte dost místa na samostatnou lampičku, případně světlo potřebujete jen před monitorem, abyste viděli na klávesnici či prostor kolem ní, může přijít vhod lampička instalovaná přímo na monitor.
Jednu takovou vyrábí například Emos. Má na délku 46 cm, připíná se k rámečku monitoru podobně jako webkamera a stejně jako jí stačí k napájení USB. Lampa má regulovatelný jas (max. 150 lumenů) a měnit lze také teplotu chromatičnosti od teplé, přes neutrální až po studenou bílou.
Stojan na sluchátka: Yenkee YHB 3003
Cena: 426 Kč až 758 Kč
Tohle berte spíš jako obecný tip na stojan na sluchátka. Mají různé tvary, materiály, funkce i ceny. Model od Yenkee patří mezi levnější, je plastový, s RGB podsvícením a především tříportovým USB 2.0 hubem, k němuž můžete připojit třeba klávesnici a myš.
Na trhu jsou i stojany s bezdrátovou nabíječkou, rychlejšími USB nebo integrovaným zvukovým převodníkem, za ně si však připlatíte i několikanásobek ceny.
Stojan na monitor: AlzaErgo Arm D65BN Essential
Cena: 2 799 Kč
Proč koupit držák monitoru, když je skoro všechny mají přibalené? Protože je šikovnější. Námi doporučovaný od Alzy je určený hned pro monitor do úhlopříčky 32" a 16" notebook či tablet. Existují ale také varianta pro dva a více monitorů, jiné konstrukce ramen apod.
Výhodou je také to, že na stole toto řešení zabere méně místa, skrz držák lze vést kabely. Takový stojan je samozřejmě ideální v kombinaci s bezdrátovou klávesnicí a myší.
Stojan na notebook: Babacom Laptop Stand
Cena: 33 eur / 850 Kč na Amazonu
Také stojan na monitor slouží hlavně pro inspiraci než konkrétní doporučení jednoho modelu. Stojany totiž mají různé tvary, materiály, funkce i možnosti polohování a každému se bude hodit něco jiného.
Vybraná varianta od Babacomu je pevná, kovová, umožňuje notebook zvednout do výšky i jej naklonit, takže lépe poslouží jako monitor, pokud k němu připojíte externí klávesnici a myš. Jiné stojany zase mohou nabídnout aktivní chlazení pro přehřívající se laptopy, integrovaný replikátor portů či jen lehce zvýší náklon, aby se vám dobře psalo a pod notebookem proudil vzduch.
Čtečka otisků: Kensington VeriMark
Cena: 52 eur / 1300 Kč na Amazonu
Na mobilech jsme si na čtečky otisků zvykli, na počítačích ale také mají smysl. Modul s podporou Windows Hello je vhodný pro Windows 10 a 11, kde usnadní přihlašování k systému, aplikacím, případně i webovým stránkám.
V Česku se čtečky otisků špatně shánějí, ale německý Amazon jich je plný. K nákupu bychom doporučili VeriMark od prověřené bezpečnostní společnosti Kenstington. Dají se koupit i o třetinu levnější modely různých čínských značek, ale u nich už musíte vzít v potaz určité riziko.
USB klíč: GoTrust Idem Key
Cena: 599 Kč v CZC
Bezpečnostní klíč GoTrust s podporou standardů FIDO2, FIDO U2F a FIPS 140-2 úrovně 3 může sloužit pro ochranu účtů od Googlu, Facebooku, Microsoftu a dalších, kde bude hrát roli dalšího faktoru nad heslem. V Česku navíc přijde vhod pro přihlašování ke službám státní správy (např. Portál občana).
Klíč ve spolupráci s mojeID navíc nabídne tzv. vysokou úroveň záruky, kterou donedávna měla jen eObčanka, s níž se ale špatně pracuje. Idem Key funguje s počítači, ale díky integrovanému NFC jej využijete i na mobilech.
Čtečka eObčanek: Yenkee YCR 101
Cena: 222 Kč až 363 Kč
U eGovernmentu ještě zůstaneme. Pokud se Portálu občana a jiným službám státní správy chcete připojovat prostřednictvím eObčanky, budete potřebovat čtečku. Nejprodávanějším modelem v Česku je levný Yenkee YCR 101.
Na trhu jsou ale různé modely, které zvládnou totéž, ale mají například jiný tvar. V obchodech jsou i varianty s Bluetooth, které lze bezdrátově použít i s iPhonem či Androidem.
Šikovný rozbočovač: PowerCube USB
Cena: od 200 Kč
Zásuvkové kostky PowerCube jsou klasika. Vypadají dobře, jsou kvalitně zpracované a průběžně přicházejí nové modely s dalšími funkcemi. Osvědčenou variantou je kostka se čtyřmi zásuvkami a dvěma USB, do kterých pustí až 10 W.
Na trhu jsou i varianty s prodlužovacím kabelem, cestovními adaptéry pro různé zásuvky či bezdrátovou (Qi) nabíječkou.
Kapesní nůž: Victorinox Midnite Manager@Work
Cena: 1 599 Kč až 2 160 Kč
Kvalitní švýcarák potřebujete, i když to zatím nevíte. Victorinox má i jeden pro ty největší nerdy. Midnite Manager@Work je speciální verze základního modelu doplněná o 32GB USB flashku. Taková kapacita se nehodí pro zálohování, ale zase s sebou můžete nosit třeba správce hesel, nejdůležitější přenosné verze aplikací a další data, která se budou hodit.
To vše v multitoolu, který má na délku jen 58 mm a váží 45 gramů, takže se dá pohodlně nosit i na klíčích. Vedle flashky obsahuje i všechny ostatní nástroje běžného Midnite Manageru, tedy nůž, nůžky, pilník na nehty, otvírák lahví, plochý a křížový šroubovák, odizolovávač drátů, svítilnu a tlakové kuličkové pero.
Další tipy
Téma v tomto článku se částečně překrývá s jinými nákupními tipy, proto si můžete osvěžit i následující články:
Doporučujeme také další články, ve kterých redaktoři Živě.cz vybírají nejlepší produkty v různých kategoriích.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium