Doplněno vyjádření UPC: P2P svým klientům neomezujeme

Víkend na pomalém P2P: Vysokorychlostní připojení a‘ la UPC: Během uplynulého víkendu se objevily problémy v síti největšího kabelového poskytovatele internetového připojení v ČR, společnosti UPC. Mnozí klienti si stěžovali na nízké rychlosti stahování ve výměnných sítích. Shrňme základní fakta a zkušenosti uživatelů. Omezuje UPC svým zákazníkům používání P2P?
Doplněno vyjádření UPC: P2P svým klientům neomezujeme

Stížnosti uživatelů sítě UPC na nízkou rychlost při stahování prostřednictvím P2P se začaly ve fóru Chella a chatech českých DirectConnect hubů objevovat již na počátku víkendu. Problém se projevuje tím, že při stahování dat přes P2P sítě je rychlost snížena na téměř nepoužitelných 5 KB / s, zatímco rychlost uploadu odpovídá rychlosti objednané. Nejvíce uživatelů si stěžovalo na výskyt tohoto problému v síti DirectConnect. Mnozí jej však hlásili i při používání BitTorrentu, nebo při výměně souborů přes komunikační systém ICQ. Problém se projevuje pouze při komunikaci ven ze sítě UPC. Mezi jednotlivými uživateli UPC ke zpomalování nedochází.

Fakta nebo spekulace?

Skutečnost, že problém postihuje více výměnných sítí, v podstatě vylučuje skutečnost, že UPC omezuje rychlost spojení svých klientů k určitým IP adresám nebo na specifické porty. Dalším důkazem nepravděpodobnosti této varianty je fakt, že při používání sítě DirectConnect se pomalá komunikace netýká jen spojení s huby, ale i spojení jednotlivých klientů mezi sebou. Blokovat takové množství IP adres a portů je nepředstavitelné.

V okamžiku, kdy při stahování přes P2P uživatel spustí stahování například z webu prostřednictvím protokolu HTTP, vytíží tento přenos celou kapacitu linky a komunikace přes P2P se přeruší. V případě, že je pro stahování prostřednictvím P2P sítí použito šifrování, které podporují některé klienty pro sítě BitTorrent a eDonkey 2000, je údajně dosahováno plné rychlosti podle objednaného tarifu. Tyto dvě skutečnosti napovídají, že na výstupu ze sítě UPC by mohlo být nasazeno zařízení řídící kvalitu služby, tedy QoS, prostřednictvím stanovování priority TCP/IP paketů. To by znamenalo, že paketům, které budou vyhodnoceny jako součásti komunikace v některé P2P síti bude nastavena nízká priorita. Ty tak mohou být nepřiměřeně zdržovány, čímž by se snížila celková zátěž na infrastrukturu UPC.

Rozpoznat pakety není například v případě DC protokolu nic komplikovaného. DirectConnect používá obyčejné, nijak nešifrované, charakteristické textové příkazy. Odchytávat a zbržďovat takové pakety není problém. Jediný háček celého procesu spočívá vzhledem k trafficu, který sítí UPC prochází, v jeho značné hardwarové (a tedy finanční) náročnosti. Přenosy sítě UPC se jen na přípojce do NIXu pohybují v řádu stovek megabitů za sekundu.

Nemalujme čerta na zeď

Existují samozřejmě i další varianty vysvětlení současné nedostatečnosti přípojek Chello. Minulý víkend byl prvním prázdninovým a zároveň prvním po obnovení plných rychlostí linek z FUP. Tím se mohla celková aktivita v síti UPC zvýšit, což mohlo vést k přetížení. U této varianty však postrádáme vysvětlení, proč se přetížení projevilo právě na omezení P2P provozu. Je možné, že síť UPC je konfigurována tak, aby v případě vysoké zátěže právě P2P protokoly omezovala. Možnost přetížení sítě však poměrně spolehlivě vylučují grafy trafficu do peeringového centra NIX. Na nich je vidět, že download uživatelů UPC (modrá linka) procházející přes NIX byl o tomto víkendu dokonce nižší, než v minulých týdnech. Stejně vyznívající grafy tří dalších přípojek UPC je možno porovnat na webové stránce NIX.cz. V síti UPC také mohlo dojít k obyčejné nezaviněné technické závadě, která bude v budoucnosti odstraněna. Otázkou je, proč by závada tohoto rozsahu nebyla odstraněna ihned.

Klepněte pro větší obrázek

Přípojka #1 UPC do NIXu: Traffic byl o uplynulém víkendu víkend nižší, než o předcházejícím.
Klepněte pro větší obrázek
Stejná přípojka: I zde je vidět, že víkend minulého týdne byl z posledních čtyř na přenosy nejchudší.

Žádnou ze zmíněných tří variant v tuto chvíli nelze s jistotou vyloučit. Společnost UPC na stížnosti zákazníků reaguje výzvami k podání oficiální reklamace odebrané služby. Helpdesk poskytovatele je o problému informován. Z pohledu zákazníka by zavedení QoS znamenalo nevítané zhoršení kvality služby. Obzvláště, když ke kontrole zatížení sítě byla již v minulosti zavedena politika jejího férového využívání (FUP). Věřme, že UPC by k takovémuto kroku nepřistoupila. Požádali jsme v této věci společnost UPC o vyjádření, které zveřejníme, jakmile jej obdržíme.

Doplněno 19:00

Během několika uplynulých minut se nám podařilo získat telefonické vyjádření tiskového mluvčího a ředitele PR společnosti UPC Česká republika, pana Františka Maliny. Pomalé stahování z P2P o uplynulém víkendu bylo způsobeno přetížením sítě. To zapříčinil přelom měsíce a změna konfiguračních souborů uživatelů, kteří byli v červnu omezeni pomocí FUP, a zároveň souběžné navýšení rychlosti uživatelům odebírajícím tarify Chello Easy, Light a Classic. Zatížení sítě se nejvíce projevilo právě u uživatelů stahujících přes P2P, neboť přenosy v těchto sítích tvoří na infrastruktuře UPC cca 60% veškeré komunikace. UPC nezavádí žádná technická opatření proti uživatelům výměnných sítí.

 

Témata článku: Poskytovatelé internetu, UPC, P2P, Traffic

142 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Majk 25. 11. 2007 21:48:08
    Nicméně se děje a děje. P2P omezené a prakticky nefunkční. O ostatních...
  • Majk 25. 11. 2007 21:45:31
    UPC = katastrofa. Jakmile vyprší smlouva, tak jde z domu. Skoro bych se...
  • Pan X 15. 3. 2007 21:44:37
    Jsem velmi nespokojený se současnými podmínkami služby Internet UPC....
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky