Doping pro vaše PC

Problematika přetaktování procesoru.
Jiří Kwolek: Kdo si někdy koupil procesor Intel Celeron, se pokusil, ať už úspěšně či nikoliv, o jeho přetaktování, neboli overclocking. Jde o zvýšení hodinového taktu s cílem zvýšení výkonu procesoru. Pokud chcete, aby se to právě vám podařilo, čtěte dál.

Každá součást počítače má výrobcem stanovenou pracovní rychlost, frekvenci. Často, ať z důvodů obchodních nebo technických, je skutečná maximální rychlost součásti větší.

Srdcem počítačové sestavy je procesor. Celé typové řady dnešních procesorů se ve své podstatě vyrábějí stejně. Stejný polovodičový materiál, stejné vnitřní schéma, stejná technologie. V poslední fázi výroby (zapouzdření a testy) se určí, jestli to bude procesor s frekvencí 300, 333 či 350 nebo 400 MHz.

Proč tedy ten velký cenový rozdíl? Důvody jsou dva:

1) Obchodní – na trhu jsou třeba 300- i 450-ky. Vyšší modely jsou pak samozřejmě cenově „ex-kluzivní“.

2) Technické limity a omezení – rozdíl je potom v kvalitě, podle které dostane procesor certifikát rychlosti.

I tak ale mohou existovat dvě hodnoty: rychlost určená výrobcem a neuvedená, neoficiální maximální rychlost. Proč tedy nezkusit vyždímat ze součástky maximum?

Statistika, ale také loterie …
Kolik výkonu můžeme přetaktováním získat? Např. přetaktováním Celeronu z 300 na 450 MHz získáme prakticky čistý nárůst výkonu až o 50 %. Odpověď však není jednoznačná. Zrychlení je od 0 % při neúspěšném pokusu (pokud narazíte na technická omezení) až ke 40% zrychlení ve speciálních případech. Většinou je ale výkonový nárůst asi 15–20 %. Je jistě logické, že čím výše nad rámec hodnot výrobce se pouštíte, tím menší pravděpodobnost úspěchu máte. Obrazně: Pokud váš počítač dělal stovku za 16 s, nechtějte, aby ji běhal pod 10!

Co za to?
Pětina výkonu navíc je jistě příjemná, ale jak už to bývá, vše má svůj rub a líc. Lícem přetaktování je: jakékoliv přetaktování součástí (a jiné provozování mimo předepsaný rozsah) není výrobcem povoleno, a tudíž můžete přijít o záruku. Dále vězte, že experimentováním s hardwarem (a tím přetaktování je!) můžete přijít i o svá data na pevném disku (třeba i o účetnictví!). V nejhorším případě lze poškodit i hardware (i když já osobně jsem takový případ neviděl – neúspěch většinou skončí tím, že se počítač zasekne, vy vrátíte původní nastavení a vše je zase v pořádku).

Veškeré informace berte s dodatkem: Hodnoty a postupy zde uvedené vyplývají z osobních zkušeností autora (+ tisíců dalších uživatelů Internetu). Pokud je chcete aplikovat – je to na vás. Uvědomte si ale, že za jakékoliv úpravy a změny na vašem hardwaru nesete odpovědnost jen vy. Celé přetaktování v kostce: výrobci to nedoporučují, uživatelé to s úspěchem provozují … a my o tom referujeme. (I tento článek píši na přetaktovaném PC. Kvalitně odladěná a otestovaná sestava je často stabilnější než leckteré „značkové“ PC!)

Na čem můžeme overclocking uplatnit?
l Přetaktováním starých systémů je často přinutíte k dříve netušeným výkonům. Přetaktování v tomto případě znamená, že i starého psa (například Pentium 150) lze novým kouskům naučit.

l Pro nové sestavy znamená přetaktování ve většině případů finanční úsporu. Pokud již od začátku počítáme s přetaktováním, lze vybrat takové komponenty, které nám zaručí jejich maximální využití – poskytnou vyšší výkon za stejnou cenu.

Kdy je overclocking úspěšný?
Základním předpokladem úspěšného přetaktování je spolehlivost počítače. Pokud budeme na přetaktovaném systému pozorovat „jen“ zrychlení a nic víc, potom jsme uspěli. Jestliže systém jednou za 4 hodiny „spadne“, nejedná se o úspěch. Obvyklý postup při přetaktování je např. tento: zkoušíme pomalu (v krocích) zvyšovat zátěž procesoru a kontrolujeme (např. pomocí testů), zda počítač spolehlivě pracuje aspoň 20 minut. Pokud vše běží správně, můžeme se pokusit dále zvýšit výkon. Zpozorujeme-li nestabilitu, nastavíme nejbližší nižší hodnoty.

Teorie aneb Velká násobilka
Procesorové počty

Rychlost procesoru, přesněji jeho jádra, se již od dob procesoru Intel 486 DX2 určuje součinem dvou hodnot – frekvencí sběrnice FSB (front side bus) a násobitelem (multiplier) této frekvence. Proč? Rychlost sběrnice FSB, někdy nazývaná externí frekvence (external clock) je rychlost, na které procesor komunikuje s pamětí. Tato rychlost nemůže být z technických důvodů o moc vyšší než 100–130 MHz. Důvodů je mnoho. Například: při 400 MHz se každý vodič (i rovný úsek) delší než 1 cm chová jako cívka, každá izolace jako kondenzátor … Navrhnout sestavu za těchto podmínek není jistě jednoduché. Bylo by však smutné, kdybychom museli své procesory provozovat jen na 100 MHz. A právě násobením rychlosti sběrnice dosahujeme toho, že dnešní procesory pracují vnitřně na frekvencích 233, 300 … až 500 MHz. Takže 100 MHz (frekvence FSB) × 4,5 (multiplier) = vnitřní rychlost procesoru 450 MHz atd. Pokud chceme procesor přetaktovat, je jasné, že musíme změnit buď frekvenci FSB nebo násobitel!

Sběrnicové rychlosti (Spíš rychlost sběrnice)

Základem počítačové sestavy je základní deska (motherboard) – právě ona spojuje jednotlivé součásti do funkční sestavy. Dřívější základní desky (roky 1992–1995) pracovaly s maximální frekvencí FSB 66 MHz. Oficiálním standardem této doby byly hodnoty 50, 55, 60, 66 MHz. Později se objevily desky s neoficiální frekvencí 75 MHz. Zvládnutí 100 MHz v roce 1997 bylo jen dalším krokem ve snaze o zrychlení spolupráce procesoru s pamětí. Právě hodnota frekvence FSB je tím vnitřním taktovacím „bubeníkem“ našeho PC.

Paměťové časy

Dalším limitním faktorem rychlosti sběrnice FSB je rychlost paměti. Uvádí se v časových hodnotách – ns (nanosekundách). Vyšší frekvence vytváří kratší impulsy a pokud je paměť zvládá, je to v pořádku. Dřívější technologie nebyla schopna vyrobit paměťové čipy, které by fungovaly spolehlivě na 100 MHz. Jedná se zejména o dřívější paměti EDO v kratších paticích typu SIMM. Jejich limitem je 83 MHz – 50 ns. Paměti novějšího typu, SDRAM, se vyrábějí až do frekvence 133 MHz – mají hodnotu 7 ns! Protože i v tomto případě rozhoduje aktuální rychlost FSB, není důležité, jak máte rychlou paměť, ale jestli taktování FSB zvládne. Pokud používáte nižší hodnoty FSB, ale máte rychlou paměť, nic tím nezískáte (paměť prostě pracuje s větší rezervou)!

Vaříme s Celeronem a AMD
Pokud budete uvažovat o novém PC nebo o přetaktování (přestavbě) starého, musíte se rozhodnout:
  • pro systém s paticí Socket 7 (pro klasická Pentia, Pentia MMX, procesory IBM, Cyrix … ale dnes především AMD K6).
  • pro Intelem navržený Slot 1 (Pentia II, Celerony). Nedávno uvedené základní desky Socket 370 jsou ve skutečnosti mírně levnější variantou Slotu 1 (lze použít jen Celerony pro patici 370).
Podtrženo, sečteno: základní technický rozdíl je – světe div se – právě v paticích (konektorech pro vložení procesoru). Pentium II skutečně nelze zasunout místo dřívějšího Pentia 166. Pokud se to někomu podaří, obdrží cenu za sílu, nikoliv za inteligenci.

To nejdůležitější: vstupní suroviny
Je to jako s laděním závodních motorů: nejlepších výsledků dosáhnete pouze s kvalitními komponentami. Nutné jsou zejména kvalitní základní desky (neřekl jsem drahé). Pro přílišné šetřílky (nebo smolaře) mám špatnou zprávu – ty nejlevnější desky se k přetaktování skutečně nehodí! Vřele doporučuji pouze výrobce s vlastními aktuálními webovými stránkami!

Socket 7 – pro přetaktování se hodí celá řada nových základních desek. Vhodné jsou desky s řídicí logikou – s čipsety ALI Alladin V, dále pak VIA MVP3. Méně doporučuji starší čipsety VIA VP3, SIS a Intel TX. Výrobci: Asus, AOpen, Soyo, FIC, Tomato, MSI, Matsonic. Za top-model je považován poměrně drahý Asus P5A.

Slot 1 – tady je volba dnes jasná: logika Intel BX nebo nová ZX. Bohužel zklamu majitele čipsetu BXcel (zamaskovaný Alladin V ze Socket 7) a BXpro (čipset SIS) – dle mých zkušeností se zde přetaktování příliš nedaří – úspěšnost cca 10 %. Holt není BX jako BX. Top-výrobky: Abit BH6, ZM6 (socket 370), BX6-2, Asus P2B, AOpen AX6B, Soyo SY6BA, MSI MS-6116(9), QDI, Transcend …

Procesory – pokud můžete, vyzkoušejte z několika kusů. Měňte, půjčujte si – pokud vím, je mnoho zdařilých kousků „mezi lidmi“. A perly? Například Pentia II 300 série SL2W8 (prodáváno v říjnu 1998) často s úspěchem běží na 450 MHz, poslední Pentia II 266 pak na 400 MHz … Můj tip: všechny Celerony.

Paměti – kupujte jen rychlejší paměti typu PC 100. Dle mých zkušeností je asi 5 % nových paměťových modulů nespolehlivých (zejména při 100 MHz). Pokud něco není v pořádku, může to být právě pamětí. Vyměňte ji za jinou a zkuste vše znovu. Ověřené značky: LG, Hitachi, Samsung.

Kdo nechladí, ten nejede!
Praxe ukazuje, že dalším důležitým předpokladem přetaktování je kvalitní chlazení. Vyšší frekvence způsobují vyšší teplotu součástí. Pokud vytvořené teplo není odvedeno, dojde ke zvýšení vnitřní teploty nad určitou mez a procesor selže. Snížení teploty dosáhneme:

  • kvalitním chlazením procesoru, tzn. pomocí masivního černěného chladiče s ventilátorem a nanesením tepelně vodivé pasty mezi procesorem a chladičem

  • chlazením vnitřku počítače – v počítači vytvořte průvan. Ventilátor zdroje musí foukat ven ze skříně! Pokud ne, tak ho odšroubujte a otočte! Je nutné volné proudění vzduchu (pozor na kabelový guláš). Nepoužívejte malé skříně.
Změna napájení – pro profesionály!

Nejvíce riskantní je případná změna napětí jádra procesoru – Vcore. Zvýšení o 0,1 až 0,2 V někdy pomůže dostat systém na dlouhodobě stabilní úroveň. Jde ale o dvojsečnou zbraň – zvýší se tím zároveň i teplota procesoru. Pokud nemusíte napětí měnit, pak to nedělejte (někdy to ani nejde …). Hrátky s Vcore nedoporučuji k volnému experimentování. Pokud ale máte kvalitní komponenty, dokonalé chlazení a ostatní nepomáhá – zkuste to.

Testovat, testovat, testovat …
Tak zní základní pravidlo! Ještě doplním: ověřovat, vyhodnotit, měnit a zase testovat.

Prvním testem je již spuštění Windows. Druhou (a rychlou) metodou je testování pomocí 3D-her a benchmarků. Pro testy procesoru nastavte softwarové zobrazení (netestujeme přece 3D-kartu) a jedeme! V kategorii her je prubířským kamenem hra Unreal. Pokud vše běží jako před přetaktováním po dobu 2–3 hod, máme na 99 % vyhráno!

Autor článku ing. Jiří Kwolek pracuje v soukromé firmě v oblasti hardwaru – servery, komponenty. Zajímá se o 3D-akcelerátory a ladění PC.

Zdroj: Computer

Diskuze (4) Další článek: Kde využijete procesory střední třídy

Témata článku: Sestavy, Doping, Externí pevné disky nejlevnější, Frekvence, Clock, Úprava PC zdroje, Polovodičový materiál, Polovodičová součást, Úspěšný test, Základní frekvence, Paměťová sběrnice, Starý počítač, Důležitá součást, Nový kousek, Maximální hodnota, Nová součást, Stejný hardware, Volná frekvence, Starý typ, Chlazení motoru, Kvalitní kousek, PC skříně, Stejná technologie, Kvalitní komponenta, Alladin


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky