Wi-Fi | Router | Síť

Domácí síťování: Jaký je rozdíl mezi routerem, switchem a jak s tím souvisí Wi-Fi a mesh?

  • Vypadají jedna jak druhá, ale každá síťová krabička má jinou funkci
  • Používané názvy zařízení jsou navíc často nesprávné
  • Router chcete mít jen jeden, Wi-Fi AP několik a extender raději žádný

Potřebujete-li propojit celou domácnost rychlou sítí, obchody na vás vychrlí stovky různých krabiček, které vypadají podobně, ale každá dělá něco jiného. Jedna může obsahovat funkci, kterou nepotřebujete, nebo naopak může důležitá funkce chybět. Jak se v nich vyznat?

Vezmeme hezky popořadě prvky, které v běžné domácí síti budete moci potkat a vhodně použít. Ve firmách bývá topologie zpravidla složitější a se zařízeními, která v bytě nebo rodinném domě potřebovat nebudete.

Modem

Zkratka pro modulátor/demodulátor. Jde o zařízení, které převádí analogový signál na digitální a naopak. Technicky vzato je modem pouze onou součástkou, která převádí elektrické napětí v metalické, světelné paprsky v optické nebo rádiové vlny v bezdrátové síti na jedničky a nuly. V přeneseném významu tak ale mluvíme o celém zařízení, které slouží pro připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázek
O2 Smart Box je typický všeuměl, obsahuje modem, slouží jako router, switch i access point

Zpravidla potřebujeme jen jediný, výjimkou jsou případy, kdy chceme zálohované připojení kvůli výpadku toho hlavního. Modem v onom přeneseném významu se často v jednom zařízení kombinuje i s jinými typy síťových prvků, typicky routerem, switchem a access pointem.

Router / Směrovač

Router od sebe odděluje dvě sítě (nebo i více sítí) a obvykle stojí hned za modemem či je jeho součástí. Poskytovatel připojení nám přidělí jednu IP adresu, router se postará o to, aby ji navenek mohly využít desítky počítačů, mobilů a dalších zařízení, co máme doma. Router tak vytvoří podsíť a všem těm zařízením přidělí zvláštní lokální adresy. Jeho součástí často bývá i firewall omezující provoz dle zadaných pravidel. Doma většinou stačí jeden router a zcela jistě jej budete mít coby součást jiného zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Ubiquiti EdgeRouter X je samostatný směrovač bez Wi-Fi, USB a jiných „nesmyslů“

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Internet, IoT, Wi-Fi, Asus, Router, MikroTik, Síť, Modem, Access point, Krabička, Deco, LAN, Point, Switch, Ethernet, Access, Powerline adaptér, TP-Link Archer, Powerline, Kabel, Rodinný dům, Hue Bridge, POE, Modemy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Fanoušci se vrhli na Silent Hill. Předělávají ho do moderního kabátku pomocí Unreal Enginu 5
Michal Maliarov
Silent HillUnreal Engine 5
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware