Domácí počítačová síť pomocí vnitřních telefonních linek

Diamond má nejen už "profláklé" RIO, ale i další velice zajímavý produkt.
Diamond Multimedia v posledních měsících víří vody s hodně zajímavými a netradičními hardwarovými produkty. Po mírně kontroverzním empémanovi, přehrávači souborů MP3 s názvem Rio (kontroverzním díky sporům o porušování autorských práv při přehrávání) přichází s dalším zajímavým produktem. Nazývá jej mírně zmateně HomeFree Phoneline – překlad by mohl znít jako „telefonní linka bez domova“, spíše je ale lepší HomeFree parafrázovat jako „Osvobozená domácnost“. O co ale jde: je to propojení skupiny počítačů v domácnosti pomocí telefonních linek pro vytvoření jednoduché sítě, vhodné pro sdílení periférií a přístupu k Internetu, jakož i k hraní síťových her. Zařízení je jednoduchoučké, technicky jej tvoří karta zasouvaná do počítače s vývodem zasouvaným do telefonní zásuvky (karta je standardu PCI, takže může být používána jen u počítačů s volným PCI slotem). Produkt stojí v USA padesát dolarů, což plus-mínus odpovídá ceně síťové karty; je vybaven čipem od AMD (ale jednodušším obvodem, nikoli CPU, samozřejmě). Pro Diamond je silným argumentem i to, že Compaq si zvolil tento produkt jako preferované řešení pro domácí sítě. Produkt využívá speciální frekvence, takže využívání domácích linek nekoliduje s telefonováním – je tedy možné současně telefonovat i používat počítačovou síť současně, tvrdí Diamond. Data pak (podle Diamondu) necestují ven z domu, takže je zaručeno datové soukromí; rychlost je až 1 Mb/s u počítačů, které nejsou vzdálené více než cca 160 metrů.

Živě komentuje: opět další prohlášení podporující růst domácích sítí. Prostor je zatím prakticky výlučně v USA, kde má údajně 20 miliónů domácností (!!!) dvě nebo více pécéček – to je určitě násobně více než celý ostatní svět dohromady. Podle některých odhadů, byť nepotvrzených pečlivým výzkumem, dokonce roste počet domácností se více PC více než s jedním PC – to lze zřejmě odůvodnit dobrými zkušenostmi (tj. jedná se už o zařízení, které se všem líbí a všichni si na něj zvykli, takže už dostává každý člen domácnosti vlastní), a také – především! – tím, že jakmile vznikne domácí síť, dostane se využívání počítačů na vyšší úroveň prakticky jen s nepatrným dalším výdajem. U nás by se zařízení mohlo ujmout také. Pokud by mohlo být homologováno pro naši telefonní síť, mohlo by se jednat o velmi levné „sdílení“ přístupu k Internetu, například u několika domácností v jednom domě. Pokud bude fungovat a nebude homologováno (poměrně pravděpodobné), tak asi dojde k šedým dovozům a „hackerským“ řešeným podobného typu, jaký je popsán výše.

Diskuze (1) Další článek: Linuxová sobota bude 23. ledna v Praze

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Milión domácností, Volná frekvence, Tel, Telefonní linka, Diamond, Domácí počítač, Linka, Lin, Domácí síť, Šedý dovoz, Domácnost, Volný slot, Silný argument

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost