Domácí počítačová síť pomocí vnitřních telefonních linek

Diamond má nejen už "profláklé" RIO, ale i další velice zajímavý produkt.
Diamond Multimedia v posledních měsících víří vody s hodně zajímavými a netradičními hardwarovými produkty. Po mírně kontroverzním empémanovi, přehrávači souborů MP3 s názvem Rio (kontroverzním díky sporům o porušování autorských práv při přehrávání) přichází s dalším zajímavým produktem. Nazývá jej mírně zmateně HomeFree Phoneline – překlad by mohl znít jako „telefonní linka bez domova“, spíše je ale lepší HomeFree parafrázovat jako „Osvobozená domácnost“. O co ale jde: je to propojení skupiny počítačů v domácnosti pomocí telefonních linek pro vytvoření jednoduché sítě, vhodné pro sdílení periférií a přístupu k Internetu, jakož i k hraní síťových her. Zařízení je jednoduchoučké, technicky jej tvoří karta zasouvaná do počítače s vývodem zasouvaným do telefonní zásuvky (karta je standardu PCI, takže může být používána jen u počítačů s volným PCI slotem). Produkt stojí v USA padesát dolarů, což plus-mínus odpovídá ceně síťové karty; je vybaven čipem od AMD (ale jednodušším obvodem, nikoli CPU, samozřejmě). Pro Diamond je silným argumentem i to, že Compaq si zvolil tento produkt jako preferované řešení pro domácí sítě. Produkt využívá speciální frekvence, takže využívání domácích linek nekoliduje s telefonováním – je tedy možné současně telefonovat i používat počítačovou síť současně, tvrdí Diamond. Data pak (podle Diamondu) necestují ven z domu, takže je zaručeno datové soukromí; rychlost je až 1 Mb/s u počítačů, které nejsou vzdálené více než cca 160 metrů.

Živě komentuje: opět další prohlášení podporující růst domácích sítí. Prostor je zatím prakticky výlučně v USA, kde má údajně 20 miliónů domácností (!!!) dvě nebo více pécéček – to je určitě násobně více než celý ostatní svět dohromady. Podle některých odhadů, byť nepotvrzených pečlivým výzkumem, dokonce roste počet domácností se více PC více než s jedním PC – to lze zřejmě odůvodnit dobrými zkušenostmi (tj. jedná se už o zařízení, které se všem líbí a všichni si na něj zvykli, takže už dostává každý člen domácnosti vlastní), a také – především! – tím, že jakmile vznikne domácí síť, dostane se využívání počítačů na vyšší úroveň prakticky jen s nepatrným dalším výdajem. U nás by se zařízení mohlo ujmout také. Pokud by mohlo být homologováno pro naši telefonní síť, mohlo by se jednat o velmi levné „sdílení“ přístupu k Internetu, například u několika domácností v jednom domě. Pokud bude fungovat a nebude homologováno (poměrně pravděpodobné), tak asi dojde k šedým dovozům a „hackerským“ řešeným podobného typu, jaký je popsán výše.

Diskuze (1) Další článek: Linuxová sobota bude 23. ledna v Praze

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Volný slot, Linka, Domácí síť, Lin, Tel, Silný argument, Domácí počítač, Volná frekvence, Telefonní linka, Domácnost, Šedý dovoz, Diamond

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší