Domácí kino

Mechanika DVD přestala být finančně nedostupná, disků DVD je stále víc. Stále častěji se „dévédéčko“ objevuje i v domácích sestavách. K mechanice DVD ale patří i další komponenty, bez kterých se neobejdete. Co tedy potřebujeme pro to, abychom si dokonale užili domácího kina?
Lukáš Vrabec: Mechanika DVD přestala být finančně nedostupná, disků DVD je stále víc. Stále častěji se „dévédéčko“ objevuje i v domácích sestavách. K mechanice DVD ale patří i další komponenty, bez kterých se neobejdete. Co tedy potřebujeme pro to, abychom si dokonale užili domácího kina?

Za prvé: mechaniku
Základním typem DVD-ROM jsou tzv. jednorychlostní mechaniky, na rozdíl od mechanik CD-ROM je jejich přenosová rychlost 1,4 MB/s. V dnešní době se prodávají mechaniky šesti, ale i osmi a vícerychlostní. Šestirychlostní čtou přes 8 MB/s, což je hodně i v porovnání s pevným diskem. Mechanika DVD ale kromě rychlosti musí zvládat i hodně formátů (CD-XA, CD-RW a také CD-I), protože ještě pěknou chvíli nevytlačí běžná cédéčka. Schopnost kvalitně a rychle číst CD tak bude ještě dlouho téměř nejsledovanější vlastností mechanik. Většina jich čte CD 24×, tj. kolem 3,6 MB/s.

V druhé řadě počítač
Tady narazíme na zásadní problém: dekódovat datový tok 1,5 MB/s není pro procesor nejlehčí úkol, docela se zapotí i Pentium II. Některé mechaniky DVD se proto dodávají s hardwarovým dekodérem, který skoro všechnu práci vezme na sebe a procesor může pracovat na něčem jiném. Dekodér ale samozřejmě něco stojí, takže jsou různá řešení od plně softwarového (doporučuji alespoň PII, ale i tak budou hodně dynamické scény někdy trochu kulhat) přes různé kombinace, kdy část zvládne hardwarový dekodér a část procesor počítače, až po zmiňované plně hardwarové dekódování (potom vám bohatě stačí Pentium 100 MHz, a to jen kvůli běhu Windows). Dekódovací obvody pro DVD obsahují i některé grafické karty, a tak se dá značně ušetřit.

Jdeme se dívat
Dívat se na film, který je širokoúhlý, je i na 17" monitoru bída, proto jestli si film chcete pořádně užít, chce to buď pořádný monitor nebo si připojte pořádnou televizi. Většina hardwarových dekodérů má výstup S-video, a tak připojit televizor 16:9 je jen otázkou přečtení manuálu obou přístrojů a koupě kabelu v nejbližší prodejně s videotechnikou.

To nejlepší nakonec – zvuk
V této oblasti se konsorcium DVD, navrhovatel standardu, opravdu vytáhlo. Film totiž může být vybaven až sedmikanálovým zvukem, navíc osmi zcela různými stopami. Díky tomu si můžete vychutnat film nejen v angličtině, němčině, ale třeba také pro producenty v tak exotickém jazyce jakým je čeština. Podporováno však bývá většinou šest nejrozšířenějších jazyků, mezi něž bohužel ten náš nepatří.

Neupadejte ovšem do depresivních stavů, formát DVD mimo zvuku umožňuje přidat také třicet dva titulkových stop, díky nimž můžeme svým hrdinům porozumět i my.

Se zvukem (tedy s tím prostorovým, ne s obyčejným stereo) je potíž – existuje více formátů. Konkrétně AC3 (Dolby Digital) nebo MPEG2 (Musicam): oba tyto systémy zvládají čtyřkanálový zvuk až 5+1 (pět standardních kanálů plus jeden hloubkový). Norma MPEG2 navíc zvládne ještě sedm kanálů plus jeden hloubkový. (Pak máte pocit, že předměty opravdu létají kolem vás.) Zkuste si ale připojit k počítači 7+1 reproduktor, už čtyři jsou docela oříšek. Snad nejlépe na tom budou majitelé karet typu SoundBlaster Live!, my ostatní se musíme spokojit buď s pouhým stereozvukem, nebo použít externí hardwarový dekodér, do kterého signál přivedeme z digitálního výstupu dekódovací karty – to však vůbec nemusí být triviální a určitě si nechte od prodejce poradit, co lze kam konkrétně připojit.

Aby toho nebylo málo
Jelikož kopírování mezi státy nebrání jazyk a producenti měli pocit, že by přicházeli o hromady peněz, rozdělili svět na šest částí, my spadáme do oblasti dvě – do Evropy.

Jaká byla idea? Film určený pro Ameriku nelze přehrát na přehrávači pro Evropu. Tato myšlenka není příliš podporována výrobci mechanik DVD (vyrábět šest typů jsou jistě náklady navíc) a úkol „blokování“ řeší u mechanik software. A tak s pomocí „šikovného“ softwaru přehrajete jakýkoliv film. U novějších mechanik (desetirychlostní) je však blokování řešeno částečně hardwarově – oblast můžete několikrát (běžně pětkrát) přepnout a dost.

Možná se vám po přečtení tohoto článku zdá, že pořídit si DVD-ROM znamená vydat hromadu peněz a času a stejně si moc neužijete, ale mechanika dnes stojí pod 5 000 Kč a zážitek, který prožijete při shlédnutí filmu, stojí za to. Jenomže smůla: filmy samotné stojí přes tisícovku…

DVD a zápis
Na DVD jde přirozeně i zapisovat, norma definuje celkem tři způsoby, bohužel nedefinuje konkrétní formáty, a tak si je různí výrobci stanovili různě.

DVD-RAM: Používá média uložená ve speciálním pouzdře (disk je velmi citlivý na nečistoty) a nedá se proto přehrát v obvyklé mechanice DVD. V současnosti se dosahuje kapacit kolem 5,6 GB.

DVD-RW: Podobně jako u CD-RW se na disk napřed zapíší servisní informace, pak tabulka souborů, data a opět pár servisních informací. Při dalším zápisu se to opakuje v prostoru za předcházejícím záznamem, díky adresování je z několika verzí jednoho souboru vybrán ten nejnovější – navenek se tedy DVD-RW tváří jako pevný disk. Následně je možné celý disk vymazat a opět použít jako nový (toto lze provést pět set až tisíckrát).

DVD-R: Opět v principu stejné jako CD-R, při zápisu dochází k nevratným změnám a data mohou být nanejvýš přidávána; dají se číst v mechanikách DVD.

Pokořitel nezrozeného
DVD ještě ani nebylo na světě, nejvýš jen pár prototypů, a už se objevil formát konkurenční a v mnohém dokonalejší. Digitální televize o vysokém rozlišení HDTV je totiž definována jako širokoúhlý obraz s rozlišením cca 1 600 x 1 200 obrazových bodů a má velmi vysoký datový tok. Zkrátka film v HDTV nejen hodně zabere, ale také chce data vysokou rychlostí, jakou DVD ani nemohou poskytnout. Řešením je zápis informací na disk trojrozměrně. Jeden pit (lze si ho představit jako výčnělek na disku, který je nositelem informace) nemá jen dvě úrovně (je/není), ale má úrovní osm. Díky tomu a také díky snadnější detekci stopy (a tedy nižším množstvím servisních informací) se kapacita jednostranného disku s jednou vrstvou pohybuje kolem 15 GB oproti 4,5 GB u DVD.

Zdroj: Computer 23/99

Diskuze (6) Další článek: Čerstvé záplaty pro IIS

Témata článku: Video, Širokoúhlý monitor, Pořádný monitor, Dóm, Vrabec, Domácí, Exotický svět, Domácí kino, Televize s DVD, DOM, Pořádný softwareRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby
Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína