Doma jako v kině

Základem domácího kina je pořádná soustava reproduktorů, dekodér videa a zvuku a mechanika DVD-ROM. Jednu takovou kombinaci jsme si zapůjčili od společnosti Creative Labs.
Martin Vlach: Základem domácího kina je pořádná soustava reproduktorů, dekodér videa a zvuku a mechanika DVD-ROM. Jednu takovou kombinaci jsme si zapůjčili od společnosti Creative Labs – mechanika Encore 6× dodávaná s dekodérem videa Dxr3 a zvukový systém Cambridge SoundWorks DeskTop Theatre 5.1

Základem je video
Encore 6×, jak název napovídá, čte média DVD šestinásobnou rychlostí (zhruba 8 MB za sekundu). Připojuje se k rozhraní EIDE (ATAPI), zároveň však funguje jako 24rychlostní CD-ROM (3,6 MB/s). Čte i média CD-RW, což potěší v případě, že používáte přepisovatelná média. Na předním panelu najdete ovladač hlasitosti a výstup na sluchátka.

Součástí kitu je navíc přídavný dekodér DVD Dxr3 do slotu PCI – ten propojíte se zvukovou kartou, mechanikou DVD a grafickou kartou; veškerá potřebnou kabeláž najdete v krabici.

Co všechno tím získáte? Budete moci přehrávát filmy na DVD (MPEG1, MPEG2 až do rozlišení 1600 × 1200 při 30 snímcích), a to nejen na vašem malém monitoru, ale i na televizoru – samozřejmostí je výstup TV-out a S-Video (ten pak zapojíte do konektoru Scart na televizoru).

Pozor, za tebou je nepřítel
Abyste si však mohli domácí kino dobře užít, potřebujte kvalitní zvukovou soustavu. Tou bezesporu Cambridge SoundWorks DeskTop Theatre 5.1 je (čtyři satelity, středový reproduktor pro mluvené slovo a středy a subwoofer). Historie této soustavy je opravdu dlouhá, reproduktory se objevily na trhu už koncem roku 1997 a byly mírně inovovány až druhou verzí, DTT 2500, o které jste si mohli přečíst v minulém čísle.

Na první pohled tento systém působí poněkud titěrně, satelity jsou opravu mrňavé – ostatně u sestav Cambridge Soundworks tomu ani jinak není. O to víc překvapí tyto „bedničky“ v praxi – zvuk je na velice dobré úrovni i při vyšším vybuzení, je čistý, prost jakýchkoli rezonancí, které byste čekali od umělohmotných „beden“. Dostanete z nich i docela slušný rámus, takže zvládnete i menší diskotéku nebo mejdan.

Kromě bedniček a subwooferu dostanete také kompletní sadu úchytek, podložek, podstavců, suchých zipů, šroubků a hmoždinek, takže si můžete vybrat takové uchycení, jaké se vám nejvíce hodí. Velice praktické jsou především stojánky zadních satelitů, které se celkem jednoduše připevní k bedýnce a udržují ji pak cca půl metru nad zemí. Jsou velice lehké a skladné, takže se dají jednoduše po ukončení produkce schovat pod stůl a v případě potřeby zase rychle rozložit. Subwoofer je vhodné položit na zem, nejlépe do kouta místnosti, pod stůl nebo do peřináče, odkud se basy rozléhají nejlépe.

Co umí malá bedýnka
Nejdůležitější součástí celého systému je však vlastní ovládací panel. Ten v přední části obsahuje ovládací prvky pro přepínání jednotlivých zvukových módů, testování reproduktorů a ovládání hlasitosti. Kromě hlasitosti celého systému můžete ovládat zvlášť hlasitost subwooferu, satelitů a středového reproduktoru. Chybí však ovládání vyvážení (balance), ať pravolevé nebo předozadní, to je tedy nutné provést softwarově. Praktické je i tlačítko Mute pro ztišení celého systému a tlačítka pro přehrávání pouze levého nebo pouze pravého stereo kanálu, což se používá například u některých video CD titulů, kde každý kanál je namluven v jiném jazyce.

Uvnitř ovládacího panelu je uložena vlastní logická část systému, která umožňuje dekódování hudby ve standardech Dolby Digital, Dolby Surround (starší standard, kde je zvuk dekódován procesorem Dolby ProLogic do zvukového pole tvořeného středním a zadním kanálem) a Creative Multi Speaker Surround (CMSS – převádí klasický stereo signál do zvukového pole typu 5+1).

Kino? Spíše kinečko
Sníte-li o vytvoření domácího kina za rozumný peníz, je kombinace počítačového přehrávače DVD a zvukového systému DeskTop Theatre 5.1 velice dobrou volbou. Za čtrnáct tisíc korun zřejmě nic lepšího nepořídíte – to ovšem v případě, že nemáte dekodér videa DVD. Ten už mají novější grafické karty jako integrovanou součást, v tom případě můžete Dxr3 vypustit.

Vlastní reproduktory samozřejmě lze používat, aniž vlastníte DVD-ROM nebo Dxr3. Stačí je třeba připojit k Sound Blaster! Live, i když jich je pro něj trošku škoda. Tehdy se spíše vyplatí klasická sestava SoundWorks 4 Point Surround, která je několikanásobně levnější. Neumožní však pozdější upgrade na domácí kino – nemá dekodér Dolby Digital.

kit pro domácí video Creative Labs PC Encore 6×
Zdroj: Creative Labs
Telefon: (02) 33 09 06 11 (Actebis)
Cena: 7100 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: mechanika DVD-ROM, čtení DVD 6×, čtení CD-ROM 24×, přídavný dekodér videa DVD Dxr3
Zdroj: Computer 22/99
Diskuze (3) Další článek: Chyba v Coppermine procesorech tluče další hřebíček

Témata článku: Video, Ovládací panel, Domácí kino, Speaker, Kino, TV Live, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Peřina, Live TV, Přední část, Dobré ovládání, Balance, Logická část, Subwoofery, Jak, Malý satelit, Subwoofer, Dóm, SCART, Mejdan, Domácí kina, DXR, DOM, Bedýnka, Zvukový kanálJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Je čas na další battle royale. Pokračování PUBG Mobile je tu...

Ladislav Novák
Mobilní hryPUBGRecenze