Dokonalý přehled dění na Comdexu

Hlavním řečníkem druhého dne byl Eckhard Pfeiffer, šéf Compaqu známý spíše jako manažerský tank než jako vizionář.
Podzimní Comdex v Las Vegas, největší svátek všech milovníků počítačů a Internetu, neotevřel nikdo jiný jako Bill Gates. Jeho řeč byla očekávana s velkým napětím - Bill sám ví, že bude brána daleko vážněji než cokoli jiného, co za rok pronese, a že se od předáka nejvýznamnější softwarové firmy světa očekávají především vize. Bohužel, vize se nekonaly. První, docela dlouhou část věnoval Bill Gates "deseti důvodům, proč miluji své PC". U vytržení jsem z toho nebyl - kdyby to neřekl Gates, bylo by to zcela nezajímavé, a protože to řekl Gates, publikovaly to všechny internetové noviny. Protože v tomto výčtu asi pětkrát přímo či nepřímo napadl své odpůrce (žaloba ministerstva spravedlnosti USA), je vidět, že to Microsoftu hodně leží v žaludku.

Bill Gates dále sumarizoval nedávné pokroky především v hardwarové oblasti: řekl, že čip Pentium II na 300 MHz je "docela fenomenální" (!), že 20" LCD displeje jsou zatím hodně drahé, ale nebudou, a že DVD rozšíří schopnosti CD-ROM bez újmy na ceně. Přesto, některá nakouknutí do budoucnosti byla docela zajímavá. Počítač pro armádu, který je stejně odolný jako polní čutora, stejně velký, vydrží plavání v mořské vodě, a je samozřejmě připojen na centrální nervový systém - pomocí internetového prohlížeče.

V závěru se Bill Gates zmínil přece jen zmínil taky o nových produktech... jo, od Microsoftu. Windows NT 5.0 mají být "průlomem", nejen v základní architektuře, ale především ve zjednodušování vlastního fungování. Je tu jednak IntelliMirror (proč proboha pořád ty příšerné názvy?), automatická replikace obsahů strojů v síti, automatické rozdistribuovávání upgrade programů po síti. Pomocí IntelliMirroru můžete realizovat "sen administrátora": přijde nový počítač do firmy s totálně prázdným pevným diskem, který půjde do oddělení, jehož zaměstnanci využívají zhruba desítky programů. Admin počítač spustí IntelliMirror, dá si kávu, a až ji dopije, je na počítači přesná kopie softwarové výbavy stroje vedle něj. Zní to hezky, na praxi si počkáme: známe, jak vypadá například Plug and Play v teorii a ve skutečnosti.

Musíme chápat, že Gates cítí potřebu neustále evangelizovat svá řešení a obhajovat svou činnost, místo aby se více věnoval vizím. Drtivá většina uživatelů jeho programů jsou laikové, kteří oblast příliš nestudují, večer sednou před televizi a ve zprávách se dozví, že "Microsoft je firma, která je nyní stále více obviňována ze snah o monopolizaci softwarového průmyslu". Což je na naši, tedy českou televizi, jak by řekl Ota Černý, ještě překvapivě přesná formulace - ale je to jen jeden kamínek mozaiky; velký sice, ale jeden z mnoha.

Microsoft je dnes příliš velká firma na to, aby prezentovala vize; vize totiž nejsou dobré pro obchod, vize jsou dobré akorát pro vizionáře (a novináře). Nejpřesnější hodnocení si Microsoft stejně dal sám: je to "embrace and extend", chytit se novinky či vize a masově ji rozšířit, zpřístupnit. Takový je Microsoft a Gates dneska; jen těch ne moc vtipných útoků na konkurenci by mohlo být míň - ne nadarmo se říká, že konkurenci shazuje jen podřadný obchodník.

Po Billu Gatesovi hovořil první den na Comdexu další velikán - šéf společnosti Cisco John Chambers. Pro mě mnohem atraktivnější a pro svět Internetu možná důležitější - neboť bez konektivity není Internetu, bez routerů není konektivity a bez Cisca ... by alespoň v začátcích moc routerů nebylo. Chambers obhajoval sítě jako takové - jejich nasazení přinese takové úspory produktivity, že firmy, které je v masívním měřítku nenasadí, budou logicky ztrácet, bez ohledu na svou velikost. Tohle teď Cisco často zmiňuje, ale před dvěma lety byli malí zákazníci a levné síťové prvky pro ně nezajímaví - až konkurence Cisca musela ukázat, že tomu tak není a kdysi routerový monopolista dnes tuto oblast těžko dohání. Chambers dále uvedl, že sítě jsou pořád na začátku svého života: "pokud by to bylo jako v baseballu hraném na devět částí, tak jsme teď ve druhé nebo ve třetí".

První den veletrhu se rovněž konalo setkání zástupců velkých společností (nepočítačových) - významných investorů do výpočetní techniky. Všeobecný tón je v tom smyslu, že IT manažeři dorazili na Comdex s plnými peněženkami. Americké ekonomice se totiž mimořádně daří (posledních pár týdnů je jen mráček na jinak dokonale modrém nebi) a rozpočty na moderní výpočetní techniku se neustále zvyšují, letos o 8-10 %. V centru pozornosti nakupujících je Internet a Java, jak jinak.

Hlavním řečníkem druhého dne byl Eckhard Pfeiffer, šéf Compaqu. Směle se pustil do prognóz, což je překvapivé - Pfeiffer je známý jako manažerský tank spíše než jako vizionář. Nejvíce hovoru věnoval rozboru, co rozhodne o tom, že na trhu uspěje ten nebo onen prodejce výpočetní techniky. Podle Pfeiffera to nerozhodne způsob prodeje (tj. zda to bude přes Internet, přímo nebo přes prodejce), ale souhrn daný kvalitou zboží a kvalitou služeb, dostupných za nejnižší možnou cenu. Nejde tedy o jednu jedinou věc, jako je například rychlost dodávky nebo sestavení objednávky přes web, ale o celkový souhrn faktorů, jejichž výsledkem je naprostá spokojenost zákazníka. Komentuji: to samozřejmě vypadá jako fráze, kterou by mohl omílat každý, ale málokdo o to skutečně usiluje a ještě menšímu počtu prodejců se toto daří. Vzpomeňte si sami na své zkušenosti: jste spokojeni s dodavatelem? Měníte jej kvůli jedinému faktoru (cena, rychlost dodávky...) nebo kvůli jedinému slovu, které v sobě ale skrývá vše, a to je nespokojenost? Pojmem známý jako TCS (Total Customer Satisfaction) je doslova omílaný na všech marketingových sezeních firem, kde vůbec není těžké realizovat vlastní produkt (nápoje, cigarety...), a kde tedy vystupuje jako hlavní argument naprosté uspokojení zákazníka. Zcela souhlasím s šéfem Compaqu, že jak se stávají počítače běžnými, stává se i toto argumentem číslo 1. A každopádně to Compaq úspěšně ukazuje v praxi.

Pfeiffer se v druhé části - opět poněkud překvapivě - jednoznačně postavil za svět PC; alternativní platformy jako kdyby neexistovaly. Že předpovídá, že PC vytlačí "těžké železo", čímž jsou míněny mainframe a UNIX servery, je logické; že ani na dolním konci nepřizná právo na život jiným platformám, je překvapivé. Pfeiffer dokonce předvedl prototyp stroje zvaného Compaq PC Theater - počítač, DVD přehrávač a TV v jednom, ovládá se to z klávesnice či dálkovým ovladačem, jak kdo a kdy chce. A jak bude vypadat svět firem vyrábějících počítače? Za pět let má 70% trhu kontrolovat velká čtyřka, a Compaq bude jedním z nich.

Váš názor Další článek: MP3 táhne do boje proti právníkům

Témata článku: Microsoft, Internet, Velká čtyřka, Vytržení, Dění, Comdex, Jediná síť, Program televize dnes, Gates, Překvapivá cena, Přesná kopie, Bill, Velká část, Dobrá produktivita, Tanky, Baseball, Dok, Jediný prototyp, Tank, Masivní útok


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky