eObčanka | NFC

Doklady 21. století. NFC i v české eObčance a potenciál pro očkovací pas

Nové eObčanky budou fungovat s NFC, které přečtete i v telefonu bez speciální čtečky. Podobně jako již dlouhou dobu cestovní pasy. Zároveň jde o šanci pro vybudování očkovacího pasu potřebného pro fungování během pandemie a po ní.

Na úvod trochu technologicko-historického opakování a kritiky. eObčanky s kontaktním čipem se v Česku vydávají od července 2018 a pro použití s aplikacemi je potřeba dokoupit hardwarovou čtečku. K té je nutné doinstalovat proprietární ovladače a v případě telefonů vás nemine větší investice do čtečky s Bluetooth. Pro mobilní použití navíc nejsou weby státní správy a dalších institucí využívající přihlášení skrz národní identitu příliš optimalizovány.

Pro kontaktní technologii se při vývoji rozhodlo ministerstvo vnitra v roce 2014, kdy vstoupilo v platnost nařízení EU o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce (eIDAS). To upravilo i pravidla pro vydávané národní identifikační doklady, u nás tedy občanské průkazy, a zavedlo nutnost jejich elektronické části použitelné pro autentizaci uživatele.

O tom, proč se do specifikací dostal pouze kontaktní čip, můžeme pouze spekulovat – už v té době totiž dlouhé roky fungovaly biometrické cestovní pasy, které využívaly RFID a NFC, které ve svém pasu najdete i dnes.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Vzducholoď Hindenburg byla technologická chlouba Německa, která létala přes oceán. Shořela před 84 lety

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,