Nositelnosti | COVID-19 | Fitbit

Dokážou chytré hodinky a náramky detekovat COVID-19? Fitbit to chce zjistit vlastní studií

Výrobce nositelné elektroniky Fitbit oznámil zahájení studie, jejímž cílem je zjistit, zda lze pomocí chytrých hodinek a náramků detekovat onemocnění COVID-19. V rámci své mobilní aplikace nyní hledá dobrovolníky z USA a Kanady, kteří budou ochotni vyplnit dotazník.

Podmínkou účasti ve studii je minimální věk 21 let, prodělané či probíhající onemocnění COVID-19 či „příznaky odpovídající chřipce“. Výsledkem celé snahy by měl být vývoj algoritmu pro detekci symptomů indikujících onemocnění novým koronavirem.

Detekce COVID-19 nositelnostmi

Dotazník, jehož vyplnění zabere jen několik minut, je součástí výzkumu, jehož cílem je zjistit, zda je možné vyvinout algoritmus pro detekci nemoci. Pochopitelně je ve hře varianta, že studie skončí výsledkem, že takový algoritmus prostě neexistuje. Teoreticky je tu ale i možnost, že nositelnosti dokážou identifikovat i další infekce ještě před propuknutím příznaků.

Momentálně tedy není jasné, zda náramek či hodinky dokážou detekovat COVID-19 před tím, než se projeví příznaky. Probíhající studie zkoumají spojení mezi úrovní okysličení krve, frekvencí dechu a tepem a snaží se zjistit, zda se tyto hodnoty nějak dramaticky mění v případě nákazy novým koronavirem.

Informace z dotazníku budou následně propojeny s daty uživatele, zaznamenanými prostřednictvím nositelných produktů Fitbit. Hlavní otázkou tedy je, zda se prodělané či probíhající onemocnění projevuje na sledovaných biologických funkcích.

Hodinky upozorní na nemoc

Použití chytrých hodinek k detekci zdravotního stavu rozhodně není žádnou novinkou. Existuje hned několik studií, jež se věnují včasné detekci některých onemocnění. Například poslední generace Apple Watch dokáže rozpoznat srdeční arytmii a Fitbit nedávno přidal do několika produktů detekci hladiny kyslíku v krvi.

Fitbit také provádí svou vlastní studii zaměřenou na fibrilaci síní, kterou chce zjistit, zda jeho chytré hodinky dokážou diagnostikovat nemoc, která způsobuje stovky tisíc srdečních záchvatů ročně. Výsledky hodlá předložit americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv v rámci své žádosti o schválení diagnostických funkcí v připravovaných zařízeních.

Pokud by výsledky studie prokázaly, že je možné pomocí náramků/hodinek a algoritmu rozpoznat nemoc v její rané fázi, mohla by aplikace upozornit uživatele na možné riziko ještě předtím, než začne být nebezpečný pro ostatní. Výzkum tak může zlepšit porozumění nemoci a pomoci včas izolovat nakažené jedince.

Koronavirus online

Diskuze (15) Další článek: Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Témata článku: Koronavirus, USA, Apple Watch, Nositelnosti, COVID-19, Fitbit, Hodinky, Kanada, Vyplnění, Onemocnění, Chytré hodinky, Nemoc, Studie, NARA, Algoritmus, Náramek, Detekce, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

Facebook ukázal brýle Cambria. Tato ochutnávka ukazuje, kterým směrem se bude ubírat mixovaná realita

** Meta chystá hned čtyři modely VR brýlí ** První z nich můžeme s masováním vidět již dnes ** Facebook chce co nejreálněji propojit skutečný svět s virtuálnem

Martin Chroust
MetaVR brýleFacebook
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy