Co to je za kapitalismus? Kde je krize z nadvýroby? Nebo vyrábět nechtějí? Tesla je schopna do 9 měsíců od prvního kopnutí do země postavit obrovskou továrnu a vyrábět auta. Že nebudou čipy se vědělo dávno, ale že by se firmy snažili něco postavit, to ani náhodou. Stačí jim zvýšit ceny a mají vyděláno.
No. A vyšší zisk je predsa to o čo v kapitalizme ide.
A kde je konkurence jako jedna z hlavních výhod kapitalismu proti socialismu. Jedinou konkurencí je paradoxně komunistická Čína. Nebýt komunistů z Číny a jejích konkurence, tak je dnes na západě větší bída, než u nás za socíku. "Všichni" jsou shnilí makat, nejraději by vydělávali na burze a na bitcoinech, atd., protože tam nemusí ani hnout prstem.
Ale veď nikto nebráni nikomu aby si postavil továreň.Ale kapitalizmus predsa neznamená že všetci budú stavať továrne na to isté ako zmyslov zbavení.
Konkurence je prostě málo. Odvětví je nesmírně drahé, TOP továrna stojí třeba 20 miliard USD. To už je investice, kterou nezvládne každý.V západním světě kapitalismus přestává fungovat, vládu přebírá levice, byznys ničí regulacemi, socialismem, ekologismem a byrokracií. Prostě nikde v západním světě taková továrna už není pro politiky prvořadý cíl, hromady nesmyslů jsou důležitější. Cokoliv chceš na západě vybudovat, musíš se prohrabat horou razítek a protinázorů. Není divu, že kšeftovat s bitcoiny si vybere 8 z deseti mladých investorů a podnikavců.Míst pro rychlou aktivitu ubývá. Asie je poslední místo na světě, kde můžete takovou továrnu skutečně postavit rychle a bez problémů.Tohle jsou příčiny krize, jejíž aktuální podobu pozorujeme.Ale je to teprve začátek.Kam nás světová levice nakonec zavede, nechci vykreslovat, chybí mi fantazie.Nakonec ale zničí úplně všechno.
Presne zhrnute. Bohaty zapad sa zaobera „problemami“ dusevne nevyrovnanych az “ujetych” jedincov ba co horsie, on ich zacina nasledovat.Miesto studovania narocnych oborov v oblasti prirodnych vied, elektrotechniky, strojariny, chemie sa “studuju” gender, sociologicke a ine pavedy kde ma lavica bohate zastupenie na univerzitach.Miesto toho, aby ti, co na seriozne studium nemaju hlavu sa vyucili uzitocne obory (schvalne, skuste zohnat sikovnych elektrikarov, murarov, vodarov atd) tak idu “studovat” taketo pavedy, ved nas debko Janko a nedomrla Marika musia mat glejt.Nu a rozni absolventi podobnych oborov casto koncia v neziskovkach odkial je na krok do politiky. A tam ako EU pekne smerujeme. Do prdele.Kdezto Aziati makaju, s posukmi sa neseru a v tom lepsom pripade ich zavru do ustavu, kam aj patria. V Europe nie, tam je to slovo bozie.V USA este lepsie, miesto toho aby marxisticke opice dostali riadne cez <>, klaka sa pred nimi. Bacha, nemyslim tym slusnych, pracujucich afroamericanov.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 8. 2021 19:10
Mlandys: Nějak tak jsem to myslel. Čínský medvídek Pu řekne a neziskovky a spol. jsou b pr....😀...Ještě příklad Tesly. V Berlíně by už Musk dávno vyráběl nebýt zelených magorů, kteří normálně EV chtějí a v Berlíně zase nechtějí.
Tesla nepotrebuje triedu čistoty 10T (max. 10 molekúl nečistoty v 1m^3 výrobných priestorov) a tú potrebuje výroba wafer-ov s čipmi.
Už nějakou dobu čtu zprávy o tom že nejsou čipy, ale nějak mi ušlo co to vlastně způsobilo. Co se vlastně stalo že ty čipy nejsou?Napadlo mě, že kvůli koroně bylo málo dělníků, ale co vím tak chipy se vyrábí na automatických linkách, tam ty lidi stejně nejsou tak moc potřeba. Těžební horečka něco-coinů způsobila vykoupení a nedostatek grafik, ale to nevysvětluje proč chybí i ostatní typy chipů třeba pro auta. Nebo i auta dostávají 7nm chipy? to se mi moc nezdá.Může mi tedy někdo říci co se vlastně stalo?
V Texasu mrazy zpusobily odstavku proudu -> produkce fabrik Samsungu stopla a nahodit to trva dlouho, v Japonsku vyhorela velka fabrika (nevim ci) a na Taiwanu rekordne malo prsi (a voda je kritickej vstupni komponent pro vyrobu polovodicu).
>produkce fabrik Samsungu stopla a nahodit to trva dlouho,áno, ak sa znečistí výrobný priestor až do 18 mesiacov ale v tom Texase ostal priestor čistý, len poškodené Waffere oneskporily dodávky o 40 dní> v Japonsku vyhorela velka fabrika (nevim ci)fabrika Renesasu, ktorý robila len čipy do áut, a Vyhorela len 1/3 cleanropomu, ale plná produkcia bude až o 18 mesiacov> Taiwanu rekordne malo prsiTento rok už prší (Tajfún chodí na prelome júla/července a augusta/srpna).Tchaj-wan už má vody dost, nejen v nádržích6. 8. 2021https://diit.cz/clanek/vetsina-nadrzi-na-... V roku 2020 ale nedošiel. A vodu nemali len ľudia doma (pitnú vodu mali len 2x do týždňa) , TSMC a UMC vodu dovážali tankermi a išli na 97% kapacity továrníTajfun nepřišel, voda došla, výroba čipů v TSMC je ohrožena26. 2. 2021 Vodní zásoby Tchaj-wanu zajišťuje pravidelný každoroční tajfun. Přinese vláhu, agentura pro vodní zdroje zajistí naplnění přehradních nádrží (určených pro zásobování pitnou vodou) a obřích vodojemů. Velká část běžné spotřeby je pak pokryta z těchto zásob. Pravidelný tajfun však nepřišel https://diit.cz/clanek/tajfun-neprisel-vo...
Ono to začalo oveľa skôr Výrobců křemíkových čipů ubývá, i těch schopných1. 12. 2014. Zatímco za zmíněný interval 2002-2012 zanikly asi dvě třetiny výrobců, za poslední dekádu jich zmizelo téměř 80 %https://diit.cz/clanek/vyrobcu-kremikovyc... resp. obrázokhttps://diit.cz/sites/default/files/intel... a z toho ešte ubudli továrne AMD, neskôr odčlenené do Global foundiers (GF) To súvisí so zdražovaním továrne s 2mld. USD v roku 1999 na 20 mld USD dnesIBM nabídla GlobalFoundries své továrny s miliardou dolarů navrch7. 8. 2014IBM je ochotna zaplatit tomu, kdo převezme její továrny. Byť to může znít nezvykle, jejich hodnota je záporná. Provoz je silně ztrátový, ročně na něm IBM prodělá kolem $1,5 miliardy. https://diit.cz/clanek/ibm-nabidka-tovare... IBM k továrnám přihodí ještě $2 miliardy navrch29. 9. 2014https://diit.cz/clanek/ibm-globalfoundrie... IBM se dohodla s GlobalFoundries na částce $1,5 miliardy20. 10. 2014https://diit.cz/clanek/ibm-globalfoundrie... A potom technické problémy a rast dopytuMore Than 1 Trillion Semiconductors Sold Annually for the First Time Ever in 2018Thursday, Feb 14, 2019https://www.semiconductors.org/more-than-1-trillion-semi... v roku 2018 sa vyrobilo1 000 000 000 000 čipov za roka chýbalo 300 000 000 000 čipov za rokTento rok sa vyrobí3 400 000 000 000 čipov za rok a chýbať bude 2 000 000 000 000 čipov za rokChina Now Produces One Billion Chips a Day28 days ago Chinese semiconductor makers (including makers of memory and logic components) produced 30.8 billion chips in JuneWithout any doubt, 30.8 billion chips made in a month is a lot. Yet China imported 51.9 billion semiconductors in June, which means that the country could fab around 37% of its semiconductor needs.https://www.tomshardware.com/news/china-now-produces-o... A keď Čína spotrebuje 2,75 mld. čipov za deň, pričom 1 mld. si vyrobí a 1,75 dovezie zo zahraničia, a za 3 roky sa produkcia zvýši 350% a stále to nestačí.Len tento rok sa oznámili investície do nových tovární v objeme 490 mld. USD.Z toho "veľká štvorka" (Intel, Samsung, TSMC a GF) 477,5 mld. USDa veľká trojka(bez GF 470 mld. USD. Lenže tie nebudú vyrábať skôr ako v roku 2024.
Vrabci na střeše si cvrlikají, že po zavedení určitých sankcí vůči Číně Trumpovou administrativou, tento stát skupuje čipy ve velkém aby se dozásobil pro případ další eskalace napětí....
tak urcite🙄
tvl, čítam ejakulace napětí, ...prasati sa o kukurici sníva
Že by nastala doba, kdy bude výkonová optimalizace placená zlatem a repasování počítačů velmi ceněno? 😀 🙂Mimochodem vliv to má na cokoliv, co se jen slabě dotýká IT nebo s ním jakkoliv souvisí. Například i Vodafone už nedává svůj "skorogigabit" se slevou, protože díky nedostatku čipů nemá dost modemů a tak poptávku snižuje cenou a dává to za "full price".Něco mi říká, že tentokrát to bude poprvé, kdy retence na nejvyšší tarif nepůjdou ukecat... 🙁
V nasej firme mame vyrobu aj osadenie plosakov na Tajwane a tam sa tiez u TSMC vyrabaju FPGA, ktore pouzivame (Xilinx) dodacie lehoty maju 52tyzdnov a to uz od Aprila. Realna dostupnost je hlasena vzdy od aktualneho datumu + 52 tyzdnov. Takze dnes to je 08/2022. Skupili sme vsetko co bolo na skladoch (casto za 3x cenu) a tym koncime... Velmi podone ale vypadaju aj dodavky od TI, Analog ale napr. aj Infineon... jednym slovom KATASTROFA, schopna pochovat cele firmy. Autotive si vie pomoct (je dostatocne velky) mensie firmy krachnu.
Hlavne tie co vyrabaju kusovky typu vyrobne linky, CNC centra, vyrobne roboty apod. Strojarenstvo dostane tazku ranu spolu s nedostatkom kovov a chemie.
20 tydnu byva normalni...pokud se bavime o vetsich mnozstvich 100k+/m.Dnesni LT (dodaci lhuta) se aktualne pohybuje 50+ (nektere komponenty jsou uz na hranici 70+) tydnu.
Presne top píšem vyššie. vzhľadom na to, že výroba CPU wafer-ov trvala AMD a asi stále trvá 40 dní a testovanie 90 dní, to máme 130 dní- čo je 18 týždňov a 4 dni.(nejaké automotive čipy s piezo snímačom sa vyrábajú 90 dní a testujú sa tiež 90 dní)Takže Preimer dodávky 20- týždňov znamená tak maximálne absolútne prázdne (medzi)sklady a teda just in time dodávky.Edit: A predobjednávky sú na tom ešte ďalejAMD bude větším odběratelem 5nm i 3nm čipů TSMC než Intel a Nvidia2. 6. 2021Protože už jsou více-méně dané i objednávky 5nm a 3nm procesů pro nejbližší roky, dozvídáme se, že v případě obou bude AMD největším zákazníkem v segmentu „HPC“.https://diit.cz/clanek/amd-bude-vetsim-od... 2024: Granite Ridge s jádry Zen 5, 3nm proces TSMC31. 5. 2021 https://diit.cz/clanek/2024-granite-ridge... Predrezervácie kapacít vy výrobe sa teda už robia na rok 2025
Názor byl 2× upraven, naposled 12. 8. 2021 15:07
20 týždňov by bolo OKReport: Server Chip Shortage Worsens, Intel and AMD in Tight SupplyJuly 02, 2021 . According to a report from DigTimes today, when it comes to ICs for servers and datacenters, the problem is worsening, with delivery lead times for some critical server chips extending to 52 – 70 weeks. https://www.tomshardware.com/news/report-server-chip-s...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.