Docs.com v praxi: jak se pracuje s kanceláří pro Facebook

Co má společného Microsoft s Facebookem? Webový kancelářský balík Docs, který jako jeden z mála nežije v ekosystému Windows Live. K životu potřebuje jediné, účet na Facebooku.

Zmínka o službě Docs.com prolétla na Živě.cz už před nějakým týdnem, nyní si ale webová kancelář od Microsoftu pro Facebook zaslouží přeci jen trochu důstojnější článek. Oč se tedy jedná? Docs.com je projekt týmu Microsoft Fuse Labs. Slovo „fuse“ lze v tomto kontextu přeložit jako sloučit, slít nebo splynout a přesně to je úkolem Docs. Má za úkol vyzkoušet, jak funguje propojení ryze microsoftích služeb a cizích (vlastně konkurenčních) ekosystémů.

Docs.com je webová podoba Office 2010 – Web Apps. Nabízí tvorbu a sdílení dokumentů Microsoft Office skrze síť Facebook. A jak si Microsoft a největší sociální sít rozdělili role? Redmond vlastně nabízí pouze samotný editor, který je k dispozici prakticky ve všech webových prohlížečích a nepotřebuje instalaci žádného speciálního softwaru (Silverlight nicméně neuškodí, právě naopak). Veškerý mechanizmus sdílení dokumentů pak řeší Facebook.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Docs.com se seznamem mých dokumentů v podobě miniatur a seznamu, ve kterém uvidíte, kdo má k dokumentům přístup

V praxi tedy na Docs.com nahrajete soubor dokumentu ze svého počítače, nebo ho vytvoříte až na webu. No a v dalším kroku určíte, kdo si může dokument prohlížet a kdo se dostane k jeho editaci. Nikde se neregistrujete, nepotřebujete dokonce ani Live ID účet, protože se přihlašujete skrze Facebook. Pokud tedy nastavíte, aby váš dokument viděli pouze vaši přátelé, mají autoři na mysli přátele na Facebooku. S jinými kontakty Docs nepracuje.

Sdílení a spolupráce

Docs.com nabízí čtyři režimy publikace. Dokument si budete moci prohlížet buď pouze vy, nebo všichni vaši přátelé, jednotlivě vybraní přátelé, případně všichni anonymní návštěvníci. Stejným způsobem můžete nastavit i spolupráci na dokumentu, kdy ostatním umožníte jeho úpravu. K dispozici máte spolupráci se všemi přáteli, případně pouze s vybranými jednotlivci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nahrávání dokumentu na Docs.com z počítače a nastavení práv pro prohlížení a editaci. Na posledním snímku pak hotový dokument, ve kterém mohu práva dodatečně upravit v postranním panelu

Spolupráce je atomická, což znamená, že v jeden okamžik může dokument editovat pouze jedna osoba. Během této doby se ostatním při pokusu o otevření dokumentu zobrazí chybové hlášení a text, tabulky nebo prezentace budou k dispozici pouze pro čtení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo editor v takové podobě, jak ho vidí autor, vpravo pak dokument ve čtečce, jak práci uvidí každý
návštěvník adresy pro sdílení dokumentu – nemusí být ani přihlášený

A když už jsme u toho čtení, jak je to vlastně s podporou formátů? Docs.com je projekt Microsoftu, počítejte tedy pouze s podporou normy Office Open XML (DOCX, XLSX a PPTX) a samozřejmě i se staršími binárními formáty (DOC,PPT). Šíře podpory je celkem slušná, s těmi nejsložitějším funkcemi si ale webová verze neporadí. U Wordu nebo Excelu to moc nepocítíte (alespoň tedy při prohlížení), u takové pokročilejší a „vytuněné“ prezentace, která se bude skládat z množství animací a vložených objektů, už ale narazíte. Obecně platí, že Docs.com zobrazí bez problému přinejmenším ty dokumenty, které umí na webu sám vytvořit – a jeho editační schopnosti jsou přirozeně slabší než u velkého desktopového Office.

Pozor na velikost

Zvláště s prezentacemi, které se mohou nafouknout do obřích rozměrů, souvisí i kvóty pro velikost souboru. Ty zatím bohužel autoři nikde nezveřejnili a podle oficiální nápovědy „se to teprve řeší“. Bohužel, nahrávání Office dokumentů je zatím realizované skrze běžný HTML formulář, na webový server se tedy nejprve nahraje kompletní soubor. Pokud ovšem bude větší než neznámá kvóta, zobrazí se chyba. Postupně jsem tedy zcela zbytečně nahrával od 30MB PPTX až po 15MB prezentaci, pokaždé se mi ale na konci zobrazila chyba. Teprve 7MB prezentace prošla systémem bez jediného problému.

Docs.com přímo na Facebooku

Pokud do světa pustíte nový kancelářský soubor, přímo na Facebooku se zobrazí zprávička, že sdílíte nový dokument. U souboru se nejprve zobrazí generická ikona formátu, o pár okamžiků později se pak vytvoří klasická miniatura z obsahu. Takhle to alespoň funguje u PowerPointu a Wordu, u nahraných tabulek z Excelu se mi ale pokaždé zobrazila jen obecná ikona.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Sdílení dokumentů na Facebooku, karta s dokumenty (poze ty, které sdílím s přáteli nebo všemi) a nastavení
aplikace s možností přidání karty do facebookového profilu

Tím to ale samozřejmě nekončí. Docs.com je totiž k dispozici i jako klasický facebookový program, v nastavení vašich aplikací ho tedy můžete dál upravit. Tou nejzajímavější volbou bude asi nová speciální karta, která se zobrazí ve vašem FB profilu, na které každý uvidí, vaše veřejné dokumenty. Samozřejmě můžete nastavit, aby se karta zobrazovala třeba jen vybraným osobám nebo přátelům a samozřejmě bude mít přednost nastavení soukromí přímo u dokumentů. Pokud tedy budete sdílet dokumenty pouze s přáteli a na váš profil s Docs.com kartou se podívá někdo cizí, bude prázdná.

Krátká adresa

Nakonec snad ještě zmínka o jednom z posledních drobných vylepšení. Kdykoliv vytvoříte nový dokument, můžete ho nyní snadno sdílet na webu a třeba i skrze Twitter, služba totiž vytvoří zkrácenou webovou adresu ve formátu http://docs.com/NO6. Jestli časem přibudou přímo „sociální“ tlačítka pro sdílení na Twitteru a dalších, zatím zůstává otázkou.

Docs.com je především případová studie týmu Microsoft Fuse Labs, který si chce poprvé vyzkoušet, jak to funguje, když microsoftí služby nejedou na microsoftím autentizacím systému Windows Live ID. Z tohoto důvodu má Docs.com i své vlastní úložiště, které pravděpodobně využívá kapacity SkyDrive, se svým SkyDrive diskem ale službu nepropojíte – je to prostě další izolované úložiště v řadě. To ale není na škodu, protože se skutečně jedná pouze o experiment, a pokud se dočká pozitivního ohlasu, jistě časem přibude možnost, jak na Facebooku podobným způsobem sdílet dokumenty i z klasického SkyDrive, na kterém je založený Office 2010 a jeho funkce webového editoru Web Apps. Do té doby zůstává Docs.com milou hračkou a ostatně i celkem povedeným virálem, běžní uživatelé Facebooku se totiž dozví, že webovou kancelář nedělá pouze Google nebo Zoho, ale také Microsoft. Docs.com je bezesporu vábnička.


Nakonec asi ta nejdůležitější otázka – kde vzít Docs.com? Musíte mít pochopitelně účet na Facebooku. V takovém případě se přihlaste na webu Docs.com pod svým účtem a zažádejte si o pozvánku. Pak už vám nezbyde nic jiného než čekat a čekat...

Témata článku: Microsoft, Facebook, Web, Sociální sítě, Skydrive, Sdílený soubor, Vybraný soubor, Facebookový účet, Vybraný formát, Drobná zmínka, Přítel, Krátká animace, Webová prezentace, Oficiální nápověda, Docs

43 komentářů

Nejnovější komentáře

  • steelspace 16. 5. 2010 20:39:23
    Fungují.
  • Rastislav Tisovčík 16. 5. 2010 19:05:03
    Jedna sa o frazu, ktora sa v priebehu vekov stala ustalenym slovnym...
  • Rastislav Tisovčík 16. 5. 2010 19:01:57
    Zvysok debaty je mi vcelku ukradnuty, nevidim zmysel v natahovani sa...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Dnes | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?