Michal Chalupa
5. 8. 2011 • 17:46

Nepochopil jsem, proč se článek jmenuje "Dočkáme se stolních 3d tiskáren?", když tyto jsou již dávnou realitou a i v článku je to konstatováno. Mimochodem tiskárna SOLIDO vyrobí model o maximální velikosti 20 x 16 x 14 centimetrů a ta vrtule je ve vztahu ke stolním tiskárnám hodně zavádějící. Moje reakce na všechny rádoby vědecké články napsané po rychlém projetí internetu a stažení "ověřených" informací ...3D tiskárna – co je realita a co fikceV souvislosti s rozšířením znalostí o technologiích 3d tisku dochází i k určitému démonizování schopností těchto strojů a objevují se články, které jsou z oblasti sci-fi a nemají s realitou nic společného (jeden příklad za všechny http://www.ct24.cz/veda-a-technika/126553-3d... ... 3D tiskárna je pro nás jeden z výrobních nástrojů, který využíváme pro zhotovení tvarově složitých modelových dílů v případech, kdy klasické metody frézování nestačí. Většina dílů pro výrobu architektonického modelu je ale vyrobena klasickými metodami obrábění, které je mnohonásobně levnější oproti 3d tisku. Nejčastější dotaz, který dostávám, je na téma, zda se tiskárna umí reprodukovat, tj. vytisknout sama sebe. Tuto myšlenku jsem poprvé zaznamenal v nějakém pseudovědeckém článku na internetu a její rozšíření bylo přímo raketové. Samozřejmě, že tiskárna se umí zreprodukovat, ale jen svůj obraz, nikoliv funkční celek. Tiskárny pracují se širokým spektrem materiálů (ABS, PVC, škrobový prášek apod.) a umí z tohoto materiálu zhotovit i některé ze svých dílů, pokud je jejich počítačový model bezchybně vytvořen, ale proč ? Jaká bude funkčnost např. lineárního ložiska vyrobeného ze škrobu nemá cenu řešit, stejně tak řídící elektroniku nejde nahradit slepencem z plastu. Přesto má tato myšlenka velké množství zastánců, kteří se trumfují v tom, který další díl ze stroje vytisknou. Pravděpodobnost reprodukce tiskáren tiskárnami je asi stejně pravděpodobná jako výroba živých lidí metodami 3d tisku (i když nebylo by špatné vytisknout si Angelinu Jolie, když už její 3d model existuje …). Další myšlenka, kterou jsem z této oblasti zaznamenal, byl virtuální obchodní dům plný počítačových 3d modelů. Vánoční dárek – dětské autíčko – zakoupíme v podobě 3d souboru, doma si ho vytiskneme a již večer si s nim náš capart může hrát. Konec šílenství vánočních nákupů v představě vizionáře v oblasti 3d tisku … V jednom článku jsem byl označen za skeptika, osobně bych se spíš označil za realistu. Na metody 3d tisku je potřeba nahlížet jako na další z metod 3d modelování jen s tím rozdílem, že materiál není odebírán, ale naopak přidáván. Nic víc, nic míň, vše ostatní je jen fikce .....Michal Chalupa - PK model
www.pkmodel.cz

Libor52
29. 7. 2011 • 19:13

Vyfotím si Sharon Stone a doma si ji vytisknu. 😀😀

skutecnykosmonaut
28. 7. 2011 • 17:47

Se taky jednou můžeme dočkat toho, když si třeba v dílně vyrobim ze dřeva nádhernou židli,která bude k designově k nerozeznání od modelu řekněme třeba Tonetu,tak budu mít oplétačky s porušením autorských
práv. Skvělá příležitost pro advokáty3-[

BlackRider
BlackRider
28. 7. 2011 • 15:14

http://www.zive.cz/ShowArticleImages.aspx...
Hm, kde sem tohle jen videl... a uz vim...
http://4.bp.blogspot.com/_fTT9xlgZ9CU/Sf4s-eCCVPI/... ...
Ze by se dalsi z mnoha predpovedi Star Treku pomalu stavala skotecnosti? :)

iprth2748
28. 7. 2011 • 12:10

když chcete tak si můžete postavit 3D tiskárnu z lega :)podívejte video:http://www.youtube.com/watch...

Yeliman
28. 7. 2011 • 10:38

Abych začal prohlubovat své dovednosti v Maxu 😃

WarCZ
28. 7. 2011 • 10:08

Chybí mi zminka o RIPRAP :o(((

Marek Králík
Marek Králík
28. 7. 2011 • 9:42

V nadcházejících letech nepočítám s tím, že by si to každý kupoval domů a modeloval si vlastní skeletony. Pro masovou výrobu to taky není, už jen kvůli rychlosti tisku. Tyhle tiskárny (mimochodem docela hodně stará záležitost) jsou určeny hlavně lidem co rádi dělají prototypy, nebo těm co si rádi jen tak hrají. Docela živě si tyto tiskárny dokážu představit na veřejných místech nebo ve klubech kde se tihle DIY guys budou scházet (jakože to tak v Americe už funguje). Jen tak ze zvědavosti, neviděl někdo někde podobný klub?

dokola
28. 7. 2011 • 9:29

Nad 3D tiskárnou jsem slintal před pár lety na nějaké prezentaci, když z toho vypadl "stroječek" který po ulomení pár výstupků měl funkční ozubená kolečka. Jéje, já bych věděl co s takovou tiskárnou udělat.P.S. Na Zive se neustále píše o Google, Google+, Twitter ale pod články vidím jediný odkaz na sdílení přes FB...co třeba tlačítko +1? Zrovna tenhle článek bych sdílel...no já vím Ctrl+L, Ctrl+C, Ctrl+V, už mlčím ;)

odstraneno9094
28. 7. 2011 • 9:02

jééé s tím bych si vyhrál.. :)

brk77
28. 7. 2011 • 6:10

Rozhovor s člověkem, který má 3D tiskárnu doma. Taky nějaká opensource varianta schopna z velké části replikovat sebe sama. Náklady nikoliv 1300 $, ale cca 13 000Kč, jak je v rozhovoru uvedeno.http://www.root.cz/clanky/3d-tiskarna-reprap... ...

Jiří Mašek
Jiří Mašek
28. 7. 2011 • 6:02

A co RepRap?
http://www.reprap.cz/wiki/RepRap... Ta je ještě dostupnější, v současné době, než cokoli zde zmíněného. Sice nevypadá tak profi. Ale je funkční.

Powlcz
Powlcz
28. 7. 2011 • 2:13

no nevím, vypadá to pěkně i solidně, mají funkční vrtuli z bombardéru, tak to asi tak nepoužitelný zas nebude...Ovšem pořád je několikastoveknásobně levnější vyrábět takové věci do forem a lejt do nich rozehřátej plast...A pochybuju že si domu koupíte tento stroj za 50k kč na dovýrobu nějakého krytu ovladače apod. jak hlásají předchozí komentáře.... To je něco jako když si domu koupíte Microsoft surface, protože se vám to prostě líbí...proč v tom vidíte něco převratného? na tom nic není, to není žádný převratný vynález jako bylo např. CD, todle vymyslí i člověk s průměrným IQ :)

NokTon
28. 7. 2011 • 0:46

No kolikrát by člověk potřeboval „dotisknout“ si nějakou malou součástku, např. když se něco ulomí, napadá mě třeba kryt na baterky na nějakém ovladači, ulomené utahování na židli, ztracené tlačítka klávesnice a takové kravinky, ale pochybuji, že by se na to dala použít tato technika (kvůli pevnostem)..

Tejvl
28. 7. 2011 • 0:32

Pro bezneho smrtelnika..k cemu 3D tisk?

Určitě si přečtěte

Články odjinud