Dočkáme se konečně interaktivní televize?

To o čem se už dlouhou dobu mluví, ale co stále ještě zůstávalo jen v hlavách vizionářů a snílků, se snad dostane o notný kus dál. Na výstavě NAB totiž pětice firem představila svou verzi televize na přání.
To o čem se už dlouhou dobu mluví, ale co stále ještě zůstávalo jen v hlavách vizionářů a snílků, se snad dostane o notný kus dál. Na výstavě NAB totiž pětice firem představila svou verzi televize na přání.

NAB 2000 (National Association of Broadcasters) je každoročním svátkem televizního a produkčního průmyslu. Kromě množství jiných novinek zde společnosti Marconi, Motorola, Oracle, SGI a ViaGate Technologies prezentovaly výsledky společného úsilí při vývoji Interaktivní televize (iTV). Výsledkem má být průlom do oboru distribuce televizních programů.

iTV využívá media streamů, které lze individuálně ovládat. Marconi, Motorola, Oracle, SGI a Viagate vytvořily kombinaci počítačového a komunikačního hardwaru a softwaru, která dovolí divákům změnit vzhled i obsah vysílání. Poskytovatelé těchto služeb budou nabízet video obsah uživateli podle připraveného seznamu, případně prostřednictvím webového prohlížeče.

Přenosový řetězec iTV se skládá ze škálovatelného serveru SGI Origin 200, v němž je uložen obsah a dále Oracle Video Serveru (OVS), kterým se obsah distribuuje do sítě. Dalším článkem je ATM switch ASX-1000 fy Marconi, přes nějž je obsah odesílán do jednotlivých domácností pomocí modemu ViaJet A400 a přijímací brány ViaWay A406 fy ViaGate. Z přijímací brány se již signál vede po telefonní lince do vstupního zařízení STB (Set-Top-Box) a z něj do samotného televizoru. Zmíněné firmy navíc připravují první interaktivní televizní sympozium v Singapuru a další v některých asijských státech.

Přenos není nijak omezen z hlediska přenosových rychlostí ani síťových protokolů. K dalším výhodám iTV patří

  • Škálovatelnost – systém je schopen růst podle potřeby.
  • Rozumné provozní náklady – kapitálová investice je jednorázová a provozní náklady jsou nízké díky možnosti volit jen tak velké zařízení, jaké je v dané chvíli třeba.
  • Správa dat – video/audio obsah, popis objektů a transakcí, vše se spravuje z jednoho místa.
  • Spokojenost zákazníka – zákazník má možnost při rozumných nákladech sám řídit media stream, volit formát apod.
Otázkou je, zda se tento projekt uchytí, nebo jestli půjde o další „výkřik do tmy“. Před zhruba rokem byla interaktivní televize, televize na přání, velmi žhavým tématem, které ale předběhlo svou dobu a po čase se odsunulo zpět do laboratoří. O tom, že technologie interaktivní televize jednou nastoupí úspěšnou cestu do většiny domácností, zcela jistě není pochyb, otázkou jen zůstává, v jaké formě a v jakém provedení.
Váš názor Další článek: Týden: Ať žijí monopoly, Láska se mění

Témata článku: Video, Prohlížeče, Televize, Společné úsilí, Jednotlivá transakce, Interaktivní, Tel, Marconi, Spokojenost zákazníka, Velké zařízení, Interaktivní televize


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5