Dobrý Duron ještě žije aneb AMD pro chudé ladiče

Nový procesor AMD Duron s jádrem Applebred byl oficiálně potvrzen 20 srpna 2003, přestože jeho vývoj byl po dlouhé měsíce pozastaven. Jaké jsou jeho ceny u nás?

Nový procesor AMD Duron s 130nm jádrem Applebred, odvozeným od řady AMD Athlon XP, byl oficiálně potvrzen 20 srpna 2003 a na trhu se objevily jeho mutace s frekvencemi 1,4 GHz, 1,6 GHz a 1,8 GHz pro FSB 266 MHz. Řada AMD Duron zatím končila u modelu s frekvencí 1,3 GHz s 180 nm jádrem Morgan, které bylo odvozeno od řady Athlon Palomino. Všechny generace AMD Duron se od řady Athlon liší zmenšenou Level 2 cache o velikosti 64 kB, Level 1 cache má u obou řad velikost 128 kB, napájecí napětí jádra je 1,5 V a maximální příkon by měl být 57 W.  Vývoj AMD Duron s 130nm jádrem Applebred byl po dlouhé měsíce pozastaven a přestože se ještě před rokem objevoval v plánech AMD, poměrně dlouho se předpokládalo, že ho nahradí nejlevnější modely Athlon XP, a dokonce se i spekulovalo o tom, že po nástupu procesorů AMD Athlon 64 z jádrem Hammer se řada Athlon XP přejmenuje na Duron.

AMD chce novými nejlevnějšími procesory Duron zřejmě konkurovat na trzích v rozvojových zemích, kde se relativně dobře prodávají i asi nejlevnější a nejslabší dnes vyráběné procesory VIA C3, tedy jde především o země Latinské Ameriky, Asie a také východní Evropy. Cenu procesoru pro OEM partnery zatím AMD na svých stránkách neuvádí (poslední aktualizace ceníku je z 25.8.2003), ale bude zřejmě kolem 50 dolarů (AMD Duron 1,3 GHz stojí 44 dolarů, verze 1,2 GHz pak 39 dolarů), cena na volném trhu bude ale určitě nižší.

Nový AMD Duron přiláká chudé ladiče, protože poběží na základních deskách prakticky se všemi variantami FSB. První vzorky AMD Duron 1,6 GHz v testech Xbit laboratories běžely stabilně na frekvenci 2,3 GHz při FSB 400 MHz.

procesor cena OEM nejnižší cena PriceWatch cena VOC bez DPH Quake III Arena, demo-four, 1024x768 (test Xbit)
AMD Duron 1,3 GHz 44 USD 34 USD 1060 Kč -
AMD Duron 1,6 GHz 50 USD ? - - 231,4
AMD Duron 1,6@2,3 GHz 50 USD ? - - 324,2
AMD Athlon XP 1900+ 1,6 GHz - 53 USD - 247,4
AMD Athlon XP 2000+ 1,67 GHz 66 USD 57 USD 1870 Kč -
Diskuze (19) Další článek: Pět záplat na Office a Windows, jedna z nich kritická

Témata článku: Dobrý, Nejlevnější model, Arena, Volná frekvence, Palomino, Hammer, Zmenšený model, Nejlevnější varianta, Morgan


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu