Dobrý den, tady je opět Linux

Každý den významný linuxový pokrok: tentokrát u Compaqu.
Též Compaq zesiluje linuxovou nabídku – hodlá podle vlastních slov „maximalizovat“ servery s čipem Alpha tak, aby byly využitelné pro instalování a používání operačního systému Linux. Jedná se o o dva servery s názvem DS10 (jednoprocesorová Alpha na 466 MHz) a ES40 (čtyřprocesor na 500 MHz), tedy o „dolní konec“ a o výkonný stroj.

Klíčovým, byť ne jediným partnerem pro Compaq ze strany Linuxu je, jako i pro další výrobce, firma Red Hat, která bude zřejmě optimalizovat svou distribuci pro stroje s čipem Alpha; lidé z Red Hatu jsou zatím trošku skeptičtí, protože Alpha má malý tržní podíl a Linux pro ni dobře připraven není. Compaq však vlastní ve firmě Red Hat vlastnický podíl, i když malý; v každém případě však může určitým způsobem ovlivňovat rozhodování firmy, kupříkladu co se týká konkrétní podpory svého čipu Alpha. Red Hat v současnosti připravuje distribuci Linuxu pro stroje s čipy od Intelu, pro čip Alpha a UltraSparc.

Živě komentuje: Compaq potřebuje postrčit svou Alphu dopředu jako sůl; to ostatně platí už od dob Digitalu. Alpha trpí řadu let vaječně-slepičím syndromem: vývojáři portují na Alphu málo aplikací, protože se Alpha málo prodává, a Alpha se málo prodává, protože je pro ni málo třetích aplikací. Compaq, i kdyby servery s Alphami silně zlevnil, toto nerozsekne, protože portování aplikací je drahá záležitost a vývojáři to provedou, jen když vidí „jistý byznys“, za sliby budoucích úspěchů to nikdo příliš provádět nebude.

Podpora Linuxu tak zatraktivní tyto servery, které mají jinak skvělé technické (výkonnostní) parametry a velmi slušný poměr ceny k výkonu – zdali to ovšem bude stačit k tomu, aby se kola Alphy roztočila, je hodně nejisté.

Diskuze (1) Další článek: Dvě novinky od Adobe - PressReady a SVG

Témata článku: Byznys, Linux, Malý podíl, Drahý stroj, Slušný poměr, Den, Soli, Alpha, Malý stroj, Dobrý den, Klíčový parametr, Dobrý, Lin, Vlastnický podíl


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně