Dobré zprávy, špatné zprávy: utrácení do informačních technologií se posouvá do středních firem

Velcí utrácet nepřestanou, malí a střední začnou. Pro koho jsou to dobré a pro koho špatné zprávy?
Podle proslulého Gallupova institutu se utrácení v oblasti informačních technologií přesune z oblasti velkých firem do oblasti středních – přesněji řečeno, velké firmy utrácet nepřestanou, střední začnou. Gallup to dovozuje i číselně: zatímco měsíční útrata střední americké firmy byla loni v okolo 14 000 USD měsíčně, je to nyní 30 000 dolarů (střední firma je podle Gallupa definována jako společnost s více než stovkou zaměstnanců a obratem mezi 20-500 mil. dolarů). Hlavním zdrojem tohoto až úžasného růstu je oblast služeb, což dokládá i skutečnost, že v loňském roce bylo v USA propuštěno 200 000 pracovníků ve výrobě, ale byly současně vytvořeny neuvěřitelné dva milióny pracovních míst ve službách (nejen v počítačích, pochopitelně). Vzrůst investicí je také potvrzen tím, že střední firmy jsou nyní nejvíce rostoucí a nejprofitabilnější oblastí americké ekonomiky.

Živě komentuje: nepochybuji, že Česká republika se zachová velmi podobně, dokonce i bez obvyklého zpoždění za americkou ekonomikou. Pro naši oblast musíme mírně zredukovat kritéria na to, co je to střední firma – uvádí se nižší dolní limit v zaměstnancích (okolo padesáti), pochopitelně i v obratu, kde střední firmy začínají někde na 100-400 mil. Kč, podle typu firmy (v obchodu je laťka výš, ve službách níž).

Největší firmy působící v oblasti IT služeb u nás – jmenujme např. PVT.net, APP Group, FCC Folprecht/Logica, Debis/Oasa, PC-DIR, ale také oddělení služeb velkých hardwarových či softwarových společností – již v loňském roce začaly provádět obrat směrem ke středním firmám. Velké společnosti jsou totiž jednak „obsazeny“, jednak nebývale zchudly; což o to, střední firmy také nejsou dvakrát bohaté, ale většinou nejsou obsazené, nemají svého stálého, smluvního dodavatele především náročnějších služeb.

Vzrůst investic středních firem do informačních technologií bude ovšem dán i nově realizovaným „outsourcingem“, nepůjde tedy o ryzí zvýšení toku financí do této oblasti. Většina středních firem si totiž dosud řešila problémy s IT sama – pracoval v nich jeden programátor a jeden admin/holka pro všechno, a ti dříve řešili z dnešního pohledu trivialitky: konfigurace Novellu, instalace pár kancelářských programů na pár pécéček ve firmě, doprogramování maker a jednoduchých aplikací. Dnes se ale na tyto firmy valí záplava „informačních technologií nového věku“: informační systém, ekonomický systém, groupwarový systém, e-mailový systém, web server, databázový systém… a na toto už není možné mít jednoho „univerzálního“ zaměstnance, proto se tyto služby vysunou ven z firmy. Samozřejmě ovšem balík výše uvedených systémů znamená velké investice do software a hardware, ale firmy se jim pravděpodobně nevyhnou – znamenají totiž konkurenční výhodu a ta může na dnešním velice vyrovnaném a obtížném trhu tou rozhodující výhodou k přežití.

Váš názor Další článek: Computer 1/99

Témata článku: Hardware, Hardwarová oblast, Gallup, Velká výhoda, Admin, Firma

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů