Dobrá čísla ve špatných dobách

Za rok 1998 vzrostl český trh s podnikovými systémy o 19 %, SAP má více než polovinu.
O překvapivě vysokou hodnotu vzrostly na českém trhu tržby v oblasti podnikových informačních systémů i ve špatném roce 1998 – vzrůst byl o 19 % a dosáhl hodnoty 37,52 mil. dolarů (cca 1,2 miliardy Kč). Uvedla to agentura IDC, přičemž předpovídá i pro další roky podobný, dokonce ještě vyšší růst (21 % meziročně v příštích pěti letech). Přitom nejvíce se na této částce podílely výrobní podniky, které právě v současné době procházejí znatelnou krizí.

Mezi jednotlivými dodavatelskými společnostmi vede – což jistě není překvapením – nadále SAP, který ještě zvýšil svůj tržní podíl na 52,3 % (meziroční nárůst činil 34 %, tedy výrazně více než průměrný růst trhu). Na dalších místech jsou s téměř nepatrnými vzájemnými rozdíly firmy QAD (5,6 %), Baan (5,3 %) a JBA (5,0 %), dále rovněž s nepatrným odstupem Intentia a Oracle. SAP tedy vede s desateronásobným náskokem před nejbližšími konkurenty, což je podstatně více než např. v USA.

V operačních systémech vede nadále Unix – v nových prodejích (nikoli stávajícím podílu) dosáhl 57 %, Windows NT jsou stále s velkým odstupem za ním (22,2 %), i když se rychle zlepšují. Mezi jednotlivými producenty hardware vede IBM (36,2 %), v databázích pak Oracle s 47,3 %.

Vysoký růst v této oblasti je přece jen překvapující; podnikové informační systémy patří mezi nejnákladnější investice do IT vůbec a tento růst poněkud neladí s obecně rozšířeným názorem o až zoufalém finančním stavu českých výrobních podniků. Tak špatně na tom ale domácí výroba skutečně není – pouze se bohužel v médiích akcentují špatné podniky a o dobrých (dnes ovšem obvykle už se zahraničními vlastníky) se příliš nemluví. Pokud navíc trh skutečně poroste o 21 % v každém roce, dosáhne za pět let téměř stovky miliard dolarů, bezmála trojnásobku dnešního stavu.

Diskuze (1) Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Windows, Hardware, Vysoký podíl, Podobný dok, Rozšířený názor, Vysoká částka, Domácí výroba, Podobná investice, Znatelný náskok, Vysoká hodnotaDen D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály