Microsoft | Bezpečnost | Windows 11

Do Windows 11 dorazí Průzkumník s panely, bohatší Start a zlepšováky pro práci

 • Microsoft ukázal, jak si představuje hybridní práci
 • Windows 11 získá řadu nových funkcí
 • O většině novinek jsme už slyšeli
Do Windows 11 dorazí Průzkumník s panely, bohatší Start a zlepšováky pro práci

Microsoft minulý týden představil novinky orientované na podniková prostředí, z nichž některé zasáhnou rovněž spotřebitelský segment. Motem byla hybridní práce, čímž je myšleno, že ve větší míře pracujeme i z domova. Ačkoli Panos Panay, šéf rozvoje Windows, nemluvil konkrétně, ve videu firma ukazuje, co pro Jedenáctky chystá. Většinu novinek jsme už viděli.

Mnohé si v posledních týdnech můžete vyzkoušet v programu Insider. Představená vylepšení přitom Microsoft nespojil s konkrétní verzí Windows 11. Je zřejmé, že by se vylepšení měla přenést do podzimní verze 22H2, jejíž vývoj nedávno došel do fáze betaverze. Na uvedené akci však Windows 11 verze 22H2 oficiálně představeny nebyly, jak jsme spíše očekávali.

To také indikují poslední sestavení Windows 11 v programu Insider. Co je tedy z načrtnutých novinek podstatné?

 • Průzkumník s panely a osobním obsahem. Panelové prostředí integrovaného správce souborů jsme viděli a osahali si neoficiálně, Microsoft teď přiznává, že jej do Windows 11 hodlá doručit. Prý šlo o jednu z nejčastějších žádostí ze strany firem. Průzkumník vám dále na domovské stránce navrhne složky a soubory. Při využívání cloudu a kolaborativních funkcí uvidíte, kdo provedl poslední změny. Soubory přidáte k oblíbeným.
 • Připínání oken. Tohle si může už vyzkoušet podobně jako většinu věcí na tomto seznamu. Při přetahování okna se v horní části obrazovky objeví nabídka pro připnutí okna do vybrané polohy. Funguje to s myší i dotekovou obrazovkou.
 • Složky v nabídce Start. Složky se zástupci programů i pojmenujete.
 • Režim pro soustředěnou práci. Když ho zapnete, Hodiny ukáží odpočet do konce relace. Na základě vašich preferencí se na určenou dobu skryjí všechna upozornění od informačních pruhů po čísla v ikonách na hlavním panelu.
 • Kvalitnější videokonference. V závislosti na hardwaru Windows při videohovorech zvýrazní váš hlas, rozostří pozadí za vámi nebo upraví oči tak, aby to vypadalo, že se díváte do kamery, tj. na osobu na druhé straně.
 • Živé titulkování. I tuhle novinku už Redmondští ukázali, pro češtinu ale zatím využitelná není. Pokud si vystačíte s angličtinou, tak možná oceníte, že Windows okamžitě vygeneruje titulky ze zvukových zdrojů. Zmáčkněte Win+Ctrl+L.
 • Hlasové ovládání počítače. Windows 11 dnes rozpoznává český projev a promění jej do textu. Časem bude možné rozpoznávání hlasu využít rovněž pro ovládání počítače. Podobně jako titulkování funkce patří do širší snahy učinit Windows inkluzivnější platformou. Čeština podporovaná není.

Několik vylepšení míří primárně na firmy s tím, že se vesměs jedná o bezpečnostní aspekty. Druhým velkým tématem jsou Windows 365:

 • Ochrana dat klíčem do USB. K datům v počítači se nikdo nedostane, dokud se pomocí Windows Hello for Business neověří přístup, který bude možné pevně spojit např. s fyzickým klíče do USB.
 • Smart App Control. Režim vám umožní v systému provozovat jen důvěryhodné aplikace. Aktivace bude možná jen při čisté instalaci Windows 11. Kromě digitálních podpisů bude důvěryhodnost vyhodnocena pomocí umělé inteligence, data se budou sbírat a vyhodnocovat v cloudu.
 • Microsoft Defender SmartScreen nabídne pokročilou ochranu proti phishingu.
 • Hypervisor-Protected Code Integrity (HVCI) bude v dalším vydání Windows 11 standardně zapnuté na širším spektru počítačů. Microsoft si tak stále nechává prostor pro to, aby funkce na některých zařízeních mohla být standardně vypnutá.
 • Credential Guard bude standardně aktivní v edici Enterprise. Podobně bude ve firmách standardní, že Local Security Authority (LSA) načte jen podepsaný kód.
 • Integrace Windows 365. O tom se více dozvíte v samotném příspěvku. Microsoft službu do Jedenáctek integruje tak, aby bylo používání cloudového počítače co možná nejpřístupnější. Poslouží k tomu samostatný nový klient.

Zdroje: Microsoft Security Blog | Windows / YouTube | Windows Experience Blog | živá prezentace Windows Powers the Future of Hybrid

Diskuze (28) Další článek: Průzkumník ve Windows 11 ukáže soubory z cloudu a kdo je upravil

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Cloud, YouTube, Bezpečnost, Windows 11, Operační systémy, Windows 365, App Control, Počítač, Start, Průzkumník, HVCI, Security Blog, Windows Experience Blog, Enterprise, Novinka, Jedenáctka, Panos Panay, Local Security Authority, Zlepšovák, Panel, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy