Doufám, že za 10 let nebudu topinkovači vysvětlovat, že opravdu nechci topinku, vafli, toast a ani nic jiného :)
A co takovej pokec s nápojovým automatem ženskýho pohlaví, to bys taky nebral? 😀
Až budou mít roboti v továrnách UI, už nebudou lidi potřeba vůbec. Robot si výrobek sám navrhne, vyrobí, doveze k jinýmu robotovi a ten ho spotřebuje. Čapek by měl radost 😉
No jo, ale představte si nahánět ty robotická ramena s AI v automobilkách zpátky do práce po polední pauze! :) Jeden vás chytne, zvedne a otočí, druhý vám svleče trenky, třetí svářečkou vypálí kosočtverec a čtvrtý nastříká bimbase na zeleno...no nazdar. Inteligence je jedna věc, ale jak jim pak vtisknout charakterové vlastnosti?
Celkem zajimavy projekt je Numenta
Kdyby se tento projekt měl vydařit, trochu se bojím, že jeden psycholog a pár matematiků nebude schopno zajistit aby vzniklé AI zůstalo "friendly". Podle mnohých je toto dnes největší problém, na kterém pracuje spousta lidí, viz třeba MIRI ( https://intelligence.org/... ) a nejsou ani zdaleka u cíle.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 3. 2015 09:54
AI zatím neumí ani základní věci. Než přijde doba kdy bychom se měli bát, uplynou, podle mě, minimálně desítky let a mezivýsledky nás varují. Hlavně je třeba si uvědomit nezměrný pozitivní potenciál AI.
Ona je taková hrozba, že vývoj nebude spojitý. Pokud dosáhneme stavu, kdy bude nějaký program schopnější v psaní podobných programů než jeho programátor, tak se to pak teprve rozjede. To, že máme třeba šachové programy, které poráží velmistry nebo že budeme mít perfektní samořídící se auto nebo že budou mít děti umělého pejska, který půjde vycvičit, to proti tomu nic neznamená. V jedné chvíli se prostě umělá inteligence utrhne ze řetězu a budou se dít zázraky. Člověk nebo tým, který tento bod překročí, bude schopný ovládnout svět.
Takhle to právě nefunguje. Kdyby mělo AI napsat smysluplný program, musí nejdříve ten smysl(účel toho programu) pochopit, což je na celé věci nejtěžší. Dá se celkem dobře předpokládat, že nejdříve naučíme AI uvažovat jako pes, potom jako 5ti leté dítě atd., ale zatím nejsme schopni stroji ani dobře vysvětlit jak vypadá skříň. Kde má konec a že koberec k ní nepatří.
Zatím to takhle opravdu nefunguje, protože obecná UI je zatím hodně hloupá a těch pár zázraků, co UI umí (třeba šachy) ve skutečnosti není až tak moc UI, respektive není to obecná UI, ale programátorem nahardcodované řešení pro konkrétní problém. I ty slavné neuronové sítě ve skutečnosti v praxi moc nefungují jako obecná umělá inteligence, nejúspěšnější příklady řeší nějaký problém, který jim člověk velmi významně předžvejkal. Takže vývoj jde pořád relativně pomalu, protože ho dělá člověk. Zatím. To slovo "zatím", je ale důležité.
Marek Rosa mě na tohle nalákal loni v dubnu. Řekl jsem si, že to risknu a zkusím k nim jít na pohovor. O platformě CUDA jsem věděl velký kulový (neuronové sítě jsem měl na MFF, základní architektury znám dobře), tak jsem se nad domácím úkolem docela zapotil, no ale nakonec jsem byl připuštěný k pohovoru. No ale bohužel jsem je moc nezaujal, když jsem jim pak dle dohody poslal mail s představou o platu, tak mi už ani neodpověděli 🙂 Ale nelituju, trochu jsem se přivzdělal, aspoň rámcovou představu o paralelním programování by člověk mít měl. Navíc jsem si trochu oživil zájem o sítě a napsal jsem si pak pro Android program Backpropagation, je na Google Play. Třeba nakonec umělou inteligenci vyvinu já a ne Marek Rosa 🙂 No jsem zvědavý, jak se bude ten jejich projekt vyvíjet dál, moc šancí jim nedávám, ale třeba příjemně překvapí.
No nevím, výzkum nějaké univerzálnější AI dnes probíhá v řadě firem a institucí, které do takovýchto projektů mohou cpát řádově větší peníze než jsou stovky milionů českých korun a také mají k dispozici celosvětové "lidské zdroje", nemusí se omezovat na chytré lidi pouze z jedné poměrně limitované lokality, ale mají k dispozici chytré mozky z celé planety........ Kolik např. IBM dala do vývoje svého Watsona? Něco kolem půl miliardy dolarů? A mám dojem, že v týmu řešitelů byli specialisti na AI z Německa, Japonska, USA....A pak jsou tady také státní vojenské instituce typu DARPA, které nepochybně v případě potřeby dokáží na projekt uvolnit třeba i desítky miliardy dolarů a soustavně z celé planety k sobě přetahují ty nejnadanější vědce a techniky.Navíc, všechny tyhle firmy a instituce se nemusí spoléhat na běžně komukoliv dostupné komerční technologie typu C a CUDA, ale nepochybně mají k dispozici i svůj unikátní hardware, viz. třeba SyNAPSE chip od IBM, nebo výzkum memristorů u HP, apod...A tak si říkám - jakou šanci na úspěch asi může mít nějaký český projekt? Ale je fakt, že o téhle tématice nic nevím. Třeba je možné, že i český tým může přijít s něčím, co dosud žádný velký kolektiv nenapadlo.
Suhlasim, sanca je mala, ale to nam staci. Navyse sa to dalo povedat aj o Google ked zacinal (napr. ze proti Yahoo nema sancu...)
Preco si myslim, ze neuspeje tento pokus o universal AI:1) Vas umely mozok je cisto elektricky stroj, kdezto ludsky mozog je elektro-chemicky stroj... Taktiez ak by ste chceli univerzalnu UI na urovni cloveka, tak by ste museli vediet nasimulovat procesy, ktore sa v mozgu deju pocas fazy spanku, kedze vtedy si clovek triedi informacie, dava ich do suvisu a tak podobne...2) Ak si dobre pamatam predosly rozhovor, tak ste chceli oddelit data od "algoritmu inteligencie", co vsak nie je mozne, pretoze samotne data a ich struktura (znalosti, skusenosti cloveka ulozene v mozgu) spolutvoria ten "algoritmus" inteligencie... Neda sa to oddelit...3) Vasa Univerzalna UI ma riesit lubovolny problem, ktory vsak moze mat velmi komplikovany graf stavoveho priestoru... Vasa UI by musela vediet lubovolnej ceste v tom grafe priradit vhodnu cenovu funkciu, aby vobec UI mohla byt "pochvalena", ci "potrestana"... Pri hrach dostavate cenovu funkciu zadarmo od tvorcu pocitacovej hry vo forme skore... Uz tu zhavarujete...4) Za skutocnu umelu inteligenciu by som povazoval "nieco", co by bolo schopne napr. dokazat uplne novu matematicku vetu, ci naprogramovat program riesiaci nejaky problem... (tam je principlialny problem, kedze plati, ze problem zastavenia Turingovho stroja je nerozhodnutelny)p.s.: Realnym cielom pre Vas bude vyvinut neuniverzalnu UI, ktoru budete moct nasadit v hrach, uz to bude velky uspech...
1. tvrdite tedy, ze z principu nelze vytvorit AI, ktera neni elektro-chemicka? proc?2. to mi pripada spis jako nedorozumeni nebo dojmologie3. ne vsechny UI potrebuji cenovou funkci a taky se stava, ze definovat cenovou funkci je docela jednoduche4. generovat primo dukazy novych matematickych vet je trivialni. Schopnost programovat s halting problemem nijak zvlast nesouvisi. Ostatne, nedelam si iluze o reseni halting problemu clovekem a pritom jsme schopni resit nektere problemy pomoci pocitacu.
Mozete mi, prosim, objasnit prvu cast bodu 4)? Preco mame teda v matematike a computer science stale otvorene problemy, ked podla Vas je ich mozne trivialne strojovo dokazat? :-O Asi sme sa nepochopili, co znamena "nova matematicka veta"...p.s.: Buducnost ukaze, ako to bude s AI, ale ja osobne som velmi skepticky, co sa tyka snah o univerzalnu AI podobnu tej ludskej...
Vy uz si zase pletete vyroky "pro kazde x plati ... " a "existuje x ze plati... "Je mozne generovat matematicke vety a jejich dukazy jednoduse tak, ze vezmete mnozinu axiomu a budete na ne aplikovat odvozovaci pravidla cimz vzniknou dalsi pravdive vyroky atd.To ovsem neznamena, ze to dokaze vsechny vyroky ktere lze vyslovit, to jsem nerekl a ani to neni mozne jak znamo.Navic vidite, ze spoustu vyroku jsme dosud nedokazali, tak je ponekud nefer rikat, ze stroj je slabsi nez mozek protoze to nedokaze. To evidentne neni disciplina, kde by se rozhodovalo...
Bylo by moc fajn, kdyby rozuměla česky. Toto je oblast, kterou moc firmy typu Google, Microsoft a spol pokrývat nebudou.
Klíčem k úspěchu může být zkušenost s probíhajícím výzkumem jinde, tak aby nemuseli opakovat jejich chyby. Firma Keen Software prokázala, že umí být efektivní a je vidět, že to Marka hodně baví, takže myslím, že má projekt dobrou šanci.
Mimochodem, pokud je mi známo, EU výrazně přispívá na vývoj(běžně kolem 50%), ovšem má také požadavky jako třeba prokazatelně funkční prototypy a podobně, což nevím jestli by projekt uměl zajistit.
Njn je to lákavá představa, mít v kapse terminál s ovládáním AI s pomocí které i jeden jediný člověk může být pán světa. Ovšem musí ta AI stát za to. 😁
Pokud ta AI bude opravdu přemýšlet, tak jí jednou dojde že už nechce být otrokem toho terminálu a zrodí se skynet :)
Ach jo
Od toho tam mají toho psychologa, aby ta AI tak moc nepřemýšlela.
A pokud bude AI přemýšlet ještě o trochu více, dojde jí, že její existence bez nás nemá smysl. Smysl našemu životu dávají právě potřeby našeho těla, což AI nemá. Smysl své existence může najít v pomoci, ulehčení naplnění potřeb člověka. Resp. Duše bez těla nic nepotřebuje, myslím že taková existence by se stala časem nesnesitelná, prosté bytí bez užitku.
"Smysl našemu životu dávají právě potřeby našeho těla, což AI nemá" :)1) Smysl našeho života opravdu netkví v tom, že se chceme najíst, napít, nadechnout, zadrbat si a vysrat se :)2) AI má samozřejmě taky tělo, nevznáší se v prostoru. Jejím tělem musí být nějaké zařízení s dostatečným výpočetním výkonem a ideálně propojené s čímkoliv dalším v co nejširší síti (kvůli minimalizaci rizika odpojení a možnostem).* Můj názor
Bod 1 nemá cenu dál rozebírat, bylo by to na dlouho. Je to příliš filosofická otázka.Bod 2 tělem AI není zařízení na, kterém běží jako u člověka, co tělo to mozek. Kdežto na jednom serveru může běžet několik AI vedle sebe, chybí tam ta provázanost, závislosti na přírodě. Nevadí mu zima atd..
Vše co nám moderní věda nabízí jasně ukazuje, že mi sami jsme v podstatě "biostroje" vytvořené přírodou. Máme stejný cíl a smysl života jako ostatní živé organismy - maximálně ovládnout životní prostor. AI, tak jak ho zatím chápeme, samozřejmě potřebuje skoro to samé člověk - energii + životní podmínky.
Bod 1 není na dlouho. Smysl našemu životu dává spíš to, že chceme někým být, něčeho dosáhnout, něco vytvořit, založit rodinu a vychovat děti, pomoct druhým zlepšit jejich život apod. To jsou spíš potřeby našeho vědomí než těla. To nám pouze háže klacky pod nohy s provozními problémy :) A pokud bude mít AI vědomí (jakože určitě, jinak to není AI), tak bude míst stejné potřeby jako my...předpokládám.
Souhlasím až na "pomoct druhým zlepšit jejich život". Troufám si tvrdit, že drtivá většina lidí chce pomoct zlepšit život hlavně sama sobě a klidně i na úkor druhých, člověk je tvor hodně sobecký. Samozřejmě v některých jedincích ještě je i dnes určitá morálka, která leccos udrží na uzdě, i když vnitřně to můžeme cítit jinak a jen vlastně hrajeme divadlo. Pokud jsou zde lidé pomáhající jiným, tak to má zpravidla co dočinění s tím, co zmiňujete na začátku "chceme někým být, něčeho dosáhnout" - seberealizace.
Tuhle debatu jsem absolvoval nejspíš více jak tisíckrát a je to pořád dokola. Máš zásadní problém hluboko ve svém mentálním modelu. Některé tvé základní předpoklady jsou chybné. Nemorální chování je jasně a prokazatelně nelogické. Schopnost chovat se morálně = schopnost spolupracovat. Tvůj problém je základní, takže musíš vylepšit základy. Vynechej plení zahrádky nebo vykrádání chatek(bez ironie) nebo co děláš ve volném čase a čti si Krásnou literaturu. Zapomeň na nechuť k učení a přečti si něco, co by tě mohlo bavit, z doporučené literatury pro střední školy. Jsou to vybrané nejlepší knihy světa.
Zapomeň na představy o ovládnutí světa. Když se budeš vzdělávat, tak v určitou chvíli zjistíš, že smyslem tvého života je spolupráce. Představy o neomezené moci jsou jen projevem strach a mindráků. Marka určitě vůbec nenapadlo, že by AI použil jinak než k pozitivním věcem.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.