Google | COVID-19 | Fake News | Vakcinace

Do vyhledávače Googlu míří informační panel o vakcínách proti covidu. Nabídne zprávy i data ministerstva

Foto: Google
Do vyhledávače Googlu míří informační panel o vakcínách proti covidu. Nabídne zprávy i data ministerstva | Foto: Google

Čím více se mluví o vakcínách proti covidu, tím větší je v tom zmatek. Existuje jich několik, v každé zemi se plánuje využití jiné, případně kombinace různých, a když k tomu připočítáme sílící dezinformace, není divu, že se v tom někteří lidé nevyznají. Google se proto rozhodl, že začne ve svém vyhledávači ukazovat speciální panel, ve kterém se všichni dočtou základní informace. Ty budou navíc lokalizované pro každý stát. 

Panel by se měl nacházet přímo nad vyhledávacím polem, jakmile lidé zadají výraz „vakcína proti covidu“. Jeho hlavním cílem informovat, jaké očkovací látky jsou dostupné v okolí člověka a jak je může získat. Připojené budou odkazy na místní úřady, v našem případě na ministerstvo zdravotnictví. To najdeme v jedné záložce. 

Druhá připojí zpravodajské texty z médií, ale ověřených, takže žádné osobní dojmy z blogů či serverů s pochybných obsahem. 

Klepněte pro větší obrázek
Informační panel o vakcínách

Novinka byla zatím spuštěna pouze ve Velké Británii, protože je to jediná západní země, která již s vakcinací začala. Lidé zde v průběhu tohoto týdne začali být očkováni vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, panel tedy zobrazuje informace především o ní. 

Další země budou přidávány podle toho, jak bude pokračovat schvalovávání. V Česku se tento termín odvíjí od rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že snad půjde o konec prosince. Velká Británie již členem EU není, takže mohla registraci uspíšit. 

Samozřejmě panel má sloužit hlavně k tomu, aby zabránil šíření dezinformací. Google se sice zaměřil na vyhledávač, u své další služby, YouTube, ale mírně zaspal a nepravdy o covidových vakcínách nechal doložitelně šířit až do října. A i po zákazu zde byly nalezeny příklady různých hoaxů s již ohranými tématy jako „nikdo neví, co v tom očkování je“ nebo „chtějí nás tím očipovat“. 

Google se nyní v blogovém příspěvku snažil obhájit tím, že jeho informační panely s ověřenými daty na YouTube byly zhlédnuty více než 400 miliardakrát. Závadných videí o covidu pak odstranil podle svých slov 700 tisíc. 

Diskuze (32) Další článek: Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Témata článku: Koronavirus, Google, YouTube, COVID-19, Očkování, Evropská unie, Velká Británie, Fake News, Vakcinace, Data ministerstva, EMA, Jan Blatný, Ano, Pfizer, Dezinformace, Vyhledávač, Vakcína, Česká republika, Data, Informační panel, PanelCrysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Kdo by to byl čekal, že začátek roku bude tak bohatý na oznamování nových projektů. Tentokrát na řadu přichází Crytek.

Martin Nahodil
OznámeníCrytekFPS
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix