Google | COVID-19 | Fake News | Vakcinace

Do vyhledávače Googlu míří informační panel o vakcínách proti covidu. Nabídne zprávy i data ministerstva

Foto: Google
Do vyhledávače Googlu míří informační panel o vakcínách proti covidu. Nabídne zprávy i data ministerstva | Foto: Google

Čím více se mluví o vakcínách proti covidu, tím větší je v tom zmatek. Existuje jich několik, v každé zemi se plánuje využití jiné, případně kombinace různých, a když k tomu připočítáme sílící dezinformace, není divu, že se v tom někteří lidé nevyznají. Google se proto rozhodl, že začne ve svém vyhledávači ukazovat speciální panel, ve kterém se všichni dočtou základní informace. Ty budou navíc lokalizované pro každý stát. 

Panel by se měl nacházet přímo nad vyhledávacím polem, jakmile lidé zadají výraz „vakcína proti covidu“. Jeho hlavním cílem informovat, jaké očkovací látky jsou dostupné v okolí člověka a jak je může získat. Připojené budou odkazy na místní úřady, v našem případě na ministerstvo zdravotnictví. To najdeme v jedné záložce. 

Druhá připojí zpravodajské texty z médií, ale ověřených, takže žádné osobní dojmy z blogů či serverů s pochybných obsahem. 

Klepněte pro větší obrázek
Informační panel o vakcínách

Novinka byla zatím spuštěna pouze ve Velké Británii, protože je to jediná západní země, která již s vakcinací začala. Lidé zde v průběhu tohoto týdne začali být očkováni vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, panel tedy zobrazuje informace především o ní. 

Další země budou přidávány podle toho, jak bude pokračovat schvalovávání. V Česku se tento termín odvíjí od rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že snad půjde o konec prosince. Velká Británie již členem EU není, takže mohla registraci uspíšit. 

Samozřejmě panel má sloužit hlavně k tomu, aby zabránil šíření dezinformací. Google se sice zaměřil na vyhledávač, u své další služby, YouTube, ale mírně zaspal a nepravdy o covidových vakcínách nechal doložitelně šířit až do října. A i po zákazu zde byly nalezeny příklady různých hoaxů s již ohranými tématy jako „nikdo neví, co v tom očkování je“ nebo „chtějí nás tím očipovat“. 

Google se nyní v blogovém příspěvku snažil obhájit tím, že jeho informační panely s ověřenými daty na YouTube byly zhlédnuty více než 400 miliardakrát. Závadných videí o covidu pak odstranil podle svých slov 700 tisíc. 

Diskuze (32) Další článek: Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Témata článku: Koronavirus, Google, YouTube, COVID-19, Fake News, Očkování, Evropská unie, Velká Británie, Vakcinace, Ano, Česká republika, EMA, Data, Panel, Data ministerstva, Informační panel, Vyhledávač, Pfizer, Vakcína, Dezinformace


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5