Do USA jako do vedlejší vesnice

S Peagas Internet Call nyní voláte i do USA za tarif pro normální pevné linky.
Byla to úžasná nabídka. Volání do zahraničí prostřednictvím internetových linek stálo jen o málo více než hovory na pevnou linku v rámci republiky a přitom složitá technologie byla pro uživatele naprosto neviditelná, on měl jen svůj mobilní telefon a trochu jinak vytáčel telefonní čísla.

Paegas Internet Call zprovoznil RadioMobil v červenci minulého roku. Služba se zalíbila jak uživatelům, tak odborníkům, díky kterým získala ocenění nejen na loňském Invexu: RadioMobil byl za ni oceněn také jako nejinovativnější světový operátor. Služba Paegas Internet Call totiž nebyla unikátní jen v našem lokálním pohledu, ale byla první v širém světě GSM.

A já ji nechci, a já ji nemiluji
Přesto však tato technologie někomu šlapala na kuří oko: konkurenčnímu mobilnímu operátorovi a hlavně subjektu, který má ve svých licenčních podmínkách zaručeno výhradní poskytování mezinárodních hlasových služeb – SPT Telecomu. Zatímco EuroTel se mohl jen dívat, Telecom vytáhl do boje a zaměřil na větičku o své exkluzivitě ... Český telekomunikační úřad nakonec Paegas Internet Call zakázal (napřed v listopadu a definitivně letos v únoru).

Dlouhé měsíce se o dalším osudu této služby mohlo jen spekulovat (i když v posledních týdnech RadioMobil ledacos naznačoval) a 27. července 1999 ve 14 hodin bylo rozhodnuto: ČTÚ ve spolupráci s ministerstvem dopravy a spojů udělil RadioMobilu licenci. Bez možnosti odvolání tak určil, že výlučnost SPT Telecomu se na tento typ komunikace nevztahuje. Po pravdě řečeno, pro uživatele jde v případě Telecomu i RadioMobilu o stejnou věc, o volání do zahraničí, takže už teď v době telekomunikačního monopolu můžeme poznat chuť konkurence.

Za pusu
RadioMobil provozuje Paegas Internet Call ve spolupráci se společností Global One. Oproti dřívějšku mohou tuto službu nyní používat také uživatelé předplacených karet Twist. Do zemí, kam je možné volat (nejsou to všechny světové státy) bylo přidáno Slovensko a to je velmi příjemné. Proč? Protože volání do Evropy přijde na 9,50 Kč za minutu a to je skoro nachlup stejně kolik platím se svým tarifem Aktiv při hovorech do české pevné sítě! Volání z Twistu přijde na 14,98 Kč, tentokrát i s DPH.

Ještě se držte – do evropských zemí byly zařazeny ještě Spojené státy, takže známému v Chicagu zavolám za stejné peníze jako své české babičce. Do ostatních podporovaných světových zemí volám za 12,90 Kč, z Twistu za 18,98 Kč.

Ceny za minutu hovoru v různých tarifních programech

Tarifní program Slovensko Německo USA Singapur
Paegas Internet Call 9,50 Kč 9,50 Kč 9,50 Kč 12,90 Kč
Paegas GSM (tarif Aktiv) 13,00 Kč 20,00 Kč 31,00 Kč 62,00 Kč
SPT Telecom - špička 13,20 Kč 14,50 Kč 23,00 Kč 48,20 Kč
SPT Telecom - mimo špičku 7,90 Kč 8,50 Kč 14,20 Kč 37,40 Kč

Bleděmodrá kopie?
Den před tiskovou konferencí RadioMobilu, kdy v novinářských kuloárech šumělo jako ve včelíně o jejím (zatím tajném) tématu přišla do mé e-mailové schránky bomba: tisková zpráva EuroTelu o nové službě Net Call-55, která není ničím jiným než ... napětí ... internetovou GSM telefonií pro zákazníky EuroTelu (to načasování rozhodně nebylo náhodné). Stejně jako u Paegasu mohou Net Call-55 používat i klienti s předplacenými kartami GO. Pětapadesátkou v názvu služby EuroTel lépe než RadioMobil naznačuje způsob volání s touto službou: před dvojicí nul v mezinárodní volačce se zadají ještě číslice 55.

Ačkoliv služba již funguje, oficiálně nebyla zprovozněna a její ceny ještě nebyly zveřejněny, proto je nemůžeme porovnat s nabídkou RadioMobilu.

Když se dva perou
Konkurenční boj mezi operátory má pro jejich zákazníky jenom ty nejlepší důsledky: snižují se ceny, vylepšuje kvalita služeb (a to jsou tady zatím jenom dva). Když nejste spokojeni s jedním operátorem, můžete přejít ke druhému – ale když mi nevyhovují služby monopolní pevné telefonní sítě, nezbude mi nic jiného než ještě pár let počkat, až se také tento trh uvolní konkurenci.

S Paegas Internet Call si zavoláte:
Do Evropy: Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA (včetně Havajských ostrovů)

Do světa: Austrálie, Izrael, Hong Kong, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Singapur, Turecko, Ukrajina

Jako instantní polévka
Jak se volá s Paegas Internet Call: Stačí na telefonu Paegas před dvě počáteční nuly, které obsahuje každé mezinárodní předčíslí (001 v případě USA), přidat číslo 42 pro volání do evropských zemí nebo číslo 44 při světových hovorech (42001 do Spojených států, protože ty jsou řazeny také mezi Evropu).
Diskuze (3) Další článek: Automatické odpojení uživatele na LAN

Témata článku: Internet, USA, Vesnice, Nizozemsko, Havajský ostrov, Twist, Hong Kong, Call, Chicago, Austrálie, Kong, Předplacená karta


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu