Do třetice z Nového dne: Microsoft Exchange Server 2007

Již tři týdny uplynuly od Nového dne, kdy Microsoft představoval trojici svých letošních největších produktových novinek. Tři týdny jsme strávili podrobnými recenzemi Windows Vista a Office 2007. Nakonec tak zbývá Exchange. Microsoft Exchange Server 2007 se představuje.
Do třetice z Nového dne: Microsoft Exchange Server 2007

Microsoft Exchange Server 2007 z trojlístku nových klíčových aplikací pochopitelně vybočuje. Čistě proto, že se jedná o serverovou aplikaci. Běžný uživatel se tedy s Exchange nesetká. Rozhodně ne při jeho instalaci či administraci. Narazit na něj však může v zaměstnání, pokud tedy zaměstnavatel používá v podnikové síti platformu Microsoftu. Exchange Server (MES) je server pro poštu, plánování a skupinovou spolupráci. Z pohledu klienta je nejviditelnější prostřednictvím Microsoft Office Outlooku či webového rozhraní Outlook Web Access.

Pokud jsme se věnovali Windows Vista a Office 2007, nelze Exchange přejít bez povšimnutí. Jedním ze silných es, kterými Microsoft podpírá své nové produkty, je totiž obrovská možnost jejich interoperability. Přesto je třeba hned úvodem poznamenat, že představení Exchange Serveru 2007 bude provedeno pohledem uživatele tohoto produktu, primárně jeho zájmem o nové funkce. Pohledy administrátorů nechejme alespoň pro tuto chvíli na specializovaných časopisech. Upozorněme rovněž, že tento článek není recenzí. Jde o představení vlastností nového produktu.

Klepněte pro větší obrázek

S Exchange Serverem jsme se mohli poprvé setkat před více než deseti lety, kdy Microsoft verzí 4.0 navázal na starší produkt microsoft Mail (tehdy verze 3.5). V druhé polovině roku 2003 byla uvolněna v současnosti asi nejpoužívanější verze: Exchange Server 2003. Zabrousíme-li na okamžik do technického pozadí věci, všimneme si zde významného posunu.

Zatímco MES 2003 běžel na Windows Serveru 2003 a s mírnými omezeními i na Windows 2000 Server SP4, jeho mladší bratranec již Windows Server 2003 SP1 vyžaduje. Microsoft však došel tak daleko, že dokonce za primární považuje čtyřiašedesátibitovou verzi. Dvaatřicetibitová sice existuje, ale výrobce ji nedoporučuje pro ostré nasazení. Původní plány dokonce počítaly s tvorbou výlučně Exchange Serveru 64b.

Klepněte pro větší obrázek

Prerekvizit vyžaduje Exchange opravdu pěkný seznam

Skutečnost, že MES 2007 je založen na moderních technologiích dokazují mimo jiné i instalační prerekvizity: .NET Framework 2.0, Microsoft Management Console 3.0 a Windows PowerShell. Každý z těchto programů je kontrolován ještě před samotnou instalací. O to paradoxněji působí, že instalační program v této fázi neověřuje verzi Windows. Že není spuštěn ve Windows Server 2003 totiž zjistí až zhruba v polovině instalačního průvodce.

Klepněte pro větší obrázek

Instalátor je v porovnání s dalšími „drahými“ produkty Microsoftu (MS SQL Server, Visual Studio) zpracován jednoduše a srozumitelně.
Klepněte pro větší obrázek
Použitý operační systém je detekován až ve třetím kroku od konce

Co přináší nového

Jak administrátoři tak uživatelé jistě ocení vyšší výkon. Díky svému primárnímu určení pro čtyřiašedesátibitové platformy totiž nový Exchange dokáže ve srovnání s verzí 2003 alokovat mnohem více paměti a zrychlit práci mimo jiné i tím, že pro svou cache vyčlení i několik gigabajtů RAM narozdíl od dřívějších 900 MB.

Funkce serveru se neomezují jen na prosté servírování pošty. Exchange umožňuje mnohem komplexnější práci a prezentuje se více jako komunikační centrum než mailserver. Integruje v sobě elektronickou poštu, hlasovou poštu, fax i plánovač. Exchange Unified Messaging umožňuje vzdálenou komunikaci s uživatelským účtem v Exchange a jeho ovládání buď pomocí hlasových příkazů či DTMF voleb telefonu. Telefonní hovor s vlastní e-mailovou schránkou a zároveň vzpomínka na možnosti hlasové kontroly Windows Vista evokují představy nepříliš vzdálené scifi verzím budoucnosti. Počítači, čaj, earl grey, horký.

Klepněte pro větší obrázek

Hlasová pošta Exchange (zdroj: Microsoft)

Ani v Exchange 2007 nechybí možnost sdílení kontaktů či kalendářů. Nový inteligentní pomocník pro kalendáře dovede sdílené plánovače analyzovat a na základě informací odvozených z časů a míst existujících událostí umí určit ideální čas a místo pro setkání týmu. Ošizena není ani podpora mobilních zařízení v podobě Microsoft Exchange ActiveSync.

Z hlediska zabezpečení přichází MES 2007 s integrovaným antivirem, několika metodami antispamu a ochranou proti phishingu. Všechny bezpečnostní nástroje se samozřejmě automaticky aktualizují. Při potřebě znásobit bezpečnost mohou administrátoři nasazením Microsoft Forefront Security nasadit více antivirových skenovacích motorů.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Forefront Security (zdroj: Microsoft)

Webový přístup k poště stále zajišťuje aplikace Outlook Web Access (OWA). Ta se dočkala výrazného upgradu. Nejvíce snad potěší přidání odlehčené verze, která nijak výrazně funkčně nepředčí rozhraní některých freemailů, avšak výhody skrývá jinde. Jsou jimi samozřejmě nižší náročnost na přenosovou kapacitu (chápe každý, kdo někdy zkoušel OWA prostřednistvím GPRS připojení) a mnohem lepší podpora webových prohlížečů - včetně Mozilla Firefoxu a některých starších verzí Microsoft Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Outlook Web Access

Pro ušetření klikání se výrobce snažil maximálně zjednodušit všechny úkony v OWA prováděné. Outlook Web Access již nepoužívá vyskakovací okna - vše se odehrává v jediném. Vylepšena byla práce s novou poštou. Zobrazení počtu nových zpráv se nyní mění i bez nutnosti zobrazení aktualizovat ručně. Rozšířeny byly možnosti přetahování událostí v plánovači jakož i použití pravého tlačítka myši. Vše je zkrátka maximálně zjednodušeno a zároveň přiblíženo skutečnému Outlooku.

Klepněte pro větší obrázek

OWA: Plánování schůzek

Kde bydlí

Mnoho dalších užitečných informací najdou především správci serverů přímo na domovské stránce programu. Microsoft nabízí pro vyzkoušení stodvacetidenní verzi volně ke stažení. Exchange lze rovněž doplnit o jazykové balíčky. Již dříve jsme odkazovali na keynote Steva Ballmera, kde předvádí schopnosti interakce Windows Vista, Office 2007 a toho černého vzadu (přesněji na serveru). Na webu Microsoftu najdeme i desítky dalších demoukázek funkčnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Steve Ballmer při představení Windows Vista, Office 2007 a Exchange Serveru 2007

Diskuze (31) Další článek: Zrychlete si phishingový filtr v Internet Exploreru 7

Témata článku: Microsoft, Windows, Exchange, Nový Outlook, Exchange Server, Access, Drahý produkt, Ideální čas, Nový klíč, Komunikační centrum, Webový přístup, Třetí krok, Microsoft Exchange, Třetice, Hlasový příkaz, Obrovské možnosti, Odlehčená verze, Nejpoužívanější verze, Microsoft Outlook, Grey, SCIF


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X