Do Prahy dorazí zástupci TSMC a dalších obrů, Tchaj-wan dělá z Česka centrum pro čipovou spolupráci s Evropou | Zdroj: Jan Sedlák

Zdroj: Jan Sedlák

Do Prahy dorazí zástupci TSMC a dalších obrů, Tchaj-wan dělá z Česka centrum pro čipovou spolupráci s Evropou

Česká republika bude hostit prestižní akci, v rámci níž chce Tchaj-wan s Evropou navázat užší spolupráci na návrhu nejmodernějších čipů. Asijská ostrovní země je světovou velmocí v nejvyspělejší polovodičové produkci a v rámci geopolitické strategie se nyní více usazuje na starém kontinentu. Do Prahy i díky tomu dorazí například zástupci TSMC, největšího zakázkového výrobce čipů na světě, dodávajícího Applu či Nvidii.

Největší sázkou Tchaj-wanu na Evropu je stavba čipové továrny za 10 miliard eur v nedalekých Drážďanech. TSMC ji jako 70procentní vlastník konsorcia ESMC vybuduje společně s německými podniky Infineon a Bosch a nizozemským NXP Semiconductors. Vyrábět bude primárně pro potřeby evropského průmyslu. „Vstupem do projektu si chceme zajistit výrobní kapacitu do budoucna,“ řekl v Drážďanech e15 Marek Jakowatz z Bosche. „Hodláme vyrábět čipy pro bezpečnější a autonomní vozy nebo pro detekci objektů,“ doplnil Kurt Sievers, výkonný ředitel NXP.

Z projektu v Sasku by mělo těžit i Česko. Podniky Topco Scientific a TeaLa chtějí jako partneři projektu TSMC z Česka udělat průmyslovou základnu. Přidat se mají i další subjekty. „Hlásí se nám první tchajwanské firmy, které u nás plánují otevřít sídla,“ sdělil e15 ředitel národního polovodičového klastru Stanislav Černý. „Začínají se ozývat subdodavatelé,“ potvrdila Česko-taiwanská obchodní komora.

Tchaj-wan také v Česku financuje tři nová čipová centra. Na ČVUT vzniklo jeho první polovodičové školicí centrum v Evropě, ročně má vzdělat až sto odborníků. Karlova univerzita řeší odolnost polovodičových dodavatelských řetězců. A v Brně kolem tamních univerzit startuje centrum pro návrh moderních čipů (ACDRC). Díky tomu mají na Moravě začít vznikat moderní čipy s přenositelností do praxe. „Představa je, že by tchajwanské firmy v budoucnu v Česku díky tomuto výzkumu založily svá sídla,“ popsal e15 Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky na VUT.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud