A to je reálná rychlost zápisu, nebo reálná rychlost 25GB kešky?
Odpověď zná i lehce PC hardwarem obeznámený člověk. Možná tedy ne na živě.
stacilo by si rozkliknout recenzi na na kterou se v clanku odkazujeZde je to jasne popsané a otestovane... https://www.tomshardware.com/reviews/samsung-970-evo-p...
A ty umíš anglicky? Cekal bych, že anglictina bude pro někoho, kdo nezvládá ani vypočítat správně procenta, celkem nepřekonatelný problém,.
tohle je newska o novem modelu + odkaz na recenzi... nebudu prece prekladat v newsce celou recenzi od toho je tam ten odkaz pro toho koho disk zajima podorbneji aby se na recenzi podival + od ceho mame google prekladac ze.. a na to aby se clovek podival do tabulky kde to je napsane nepotrebuje umet anglickyzase to zbytecne dramatizujete... newska o tomto disku vysla i v jinych ceskych webech jako treba SvetHW a zde tento udaj taky neuvadej (ani nedavaj odkaz na recenzi) ale tam pan Vagner nikomu nic nepsal, coz je zvlastni :)
Názor byl 4× upraven, naposled 24. 1. 2019 13:36
Zase lžeš! Ty odkazy tam vidím tři B-] https://www.svethardware.cz/samsung-inovoval-ssd-disk... Bejt tebou tak lezu kanálama
vidis nekde v textu newsky zminku o naky recenzi? ja teda ne..
Co to tady na mě zase zkoušíš? Nad touhle větou (nepravdivou) by ses miláčku měl zamyslet "...jako treba SvetHW a zde tento udaj taky neuvadej (ani nedavaj odkaz na recenzi)" U všech článků nebo i newsek SHW uvádí zdroje VŽDY protože Polívka není Lutonský a nezaměstnává ulhance jako jsi ty 😉 https://imgur.com/a/NISCM7D Odkazy tam jsou TŘI!
zdroj mit muze ale na recenzi slovem neuiipozornil jak ma clovek poznat ze odkaz je na recenzi? + nema tam zminku o ty rychlosti co chtel Vagner tak jakto ze mu tam taky nepisete stiznosti? :) Uz vas tu maj vsichni prokoukly..
SHW > zdroj > 2 odkazy na recenzi (normální novinář si ověřuje skutečnost ze dvou zdrojů příp. z vlastního měření) https://www.pcgamesn.com/samsung/samsung-970-evo-p... a https://www.pcper.com/reviews/Storage/Samsung-9... - u obou jsou tam jak sekvenční tak reálné rychlosti. A né z toho, že je na něco poukazováno vyloženě textem. Jo ale počkát - kdepak jsou ty tvoje fakta o tom jak se Turing neprodává, jak kvůli tomu nVidii žalují investoři, jak jsou FE karty dotované? Jo ahá, to jsou čistě tvoje ničím nepodložené výmysly. Kdepak je hate na to jak bude VII žrát jako jsi to provedl u RTX 2060, kdepak jsou tvoje oDDborné výpočty zdražení v závislosti na velikosti čipu, hm? Nehodí se ti to, co? Tak hlavně, že "nás" (nevím teda koho, ale budiž, paranoia je svinstvo) mají prokouklý 😀 Hlavně, že tebe ne https://www.czc.cz/sapphire-radeon-rx-480-8g...
Ještě bych ti rád připomněl video Wolfensteina z GPUReportu, na kterém jsi demonstroval jak hrozně nefunguje Vulkan/AS/DX12 na nVidiích - ono sice běželo na starších ovladačích, ale to bylo jedno. Od toho samého autora ti několikrát byl posílán odkaz, že AS fungují. Ale to né, to se ti nehodilo, radši jsi zdrhnul z diskuze. Teď po recenzi RTX 2060 opět od Šantrůčka komentuješ na FB kutlochu slovy "Co to tam u zastoupení české Nvidie hulej, to by mě zajímalo." 18. ledna pro jistotu prohlašuješ, že levný mainstream od nVidie nebude - to celé mimojiné pod článkem o 1160/1660. 16. ledna komentář na Freesync jaký je to fail přičemž týden před tím jsi psal něco ve smyslu "nVidia si udědomila" a že budou monitory levnější. Ten samý den píšeš jak bude 9.5k stát jenom FE edice a že je o ničom - bum na Heuréce je nereference MSI za 9.5k https://graficke-karty.heureka.cz/msi-geforce-rtx-2060-vent... Ten samý den znova, Vega VII bude v nereferenčních provedení - no jasně, to plně odpovídá interview člověku z AMD s nadpisem "AMD Radeon Vega VII: no custom models planned" https://www.pcbuildersclub.com/en/2019/01/amd-radeon-veg... což nemálo potvrzuje i model od AsRocku https://www.tomshardware.com/news/asrock-radeon-vii-ph... 14. ledna znova "Většina edic bude stát 12-13tis s DPH" - jasně, proto stojí EVGA XC 10.700,- Ty vůbec nikomu nezkoušej psát kdo koho má prokouklého 😉
otazka je jestli pri obcejnem resutu, padu windows, anebo preruseni napajeni klekne ssd jako to delala predchozi genrace Samsunga a snad vsecky OCZ sunty, anebo je tu nejaka ochrana ? pry tam byl kdysi velky kondik, ktery udrzel chvili nejake napeti na logice ssd a diky tomu jste neprisli o data, mame v rodine muj stary Intel X25m 80 GB G2 serie a furt funguje uz to je asi 9 let, navic byl koupeny na ebay jako mirne ojety (asi mirne kradeny)
Zajímavý obrat - mírně kradený 😀 Asi jako mírně těhotná.
Předchozí generace Samsungu máme v práci 27 ks. Zatím nelehl ani jeden a to nedávno pat a mat vyrazili pojistky.
https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7... Jestli myslíš tohle tak to se dělo s dneska už starýma SSDčkama v 2.5inch form factoru, ne s M.2
1200 TBW znamená, že 2 TB disk můžu kompletně přepsat 600x? A co se pak s takovým diskem děje v praxi?
muze pak dojit k degradaci pametovyhc bunek ale ten radic by si to mel pohlidat a ty poskozeny vypinat tj teoreticky se bude postupne snizovat kapacita a mozna i rychlost.. kazdopadne kdo by za celou zivotnost prepsal disk 600x? :)
Pokud mám 250GB disk a mám na něm 25GB volného místa, znamená to, že pak stačí 600x přepsat těch 25GB? Toto se mi pak už nejeví jako nemožné ... nebo je to jinak?
Ne. To si hlídá řadič a automaticky bude dlouho uložené soubory na disku přesouvat tak, aby nedocházelo k nerovnoměrnému opotřebení.
No ale tím přesouváním se snad také zapisuje, ne?
Disk nepřesouvá data aktivně. Při čtení typicky data zůstávají tam, kde byly. Při zápisu disk automaticky vybere jiné, méně opotřebené místo, kam data zapsat, aby se opotřebení rozdělilo rovnoměrněji. Samozřejmě, toto funguje nejlépe, když je na disku více volného místa, a je to jeden z více důvodů, proč SSD disky zpomalují, když se blíží k hraničnímu zaplnění.
Disk presouva data aktivne. Prinejmensim na vrstve bunek. A dela to kvuli refreshi informaci.
No to sice ano, ale tak řadič to přesouvání dat dělá určitě nejlépe, jak to jen jde.Přiklad: Řadič by mohl těch 25 GB stejných paměťových buněk postupně (jak přicházejí nová data) přepsat třeba 10x a při jedenáctém zápisu by na ty opotřebovanější buňky přestěhoval jiná data z jiné části disku, která se nemění, a těch nových 25 GB může zapsat na neopotřebované místo. To je celkem 12x zápisů 25 GB dat, jeden z nich je "navíc", nicméně řadič tím získá opět 25 GB méně opotřebovaných buněk na disku, na které může zase vesele zapisovat. A na těch opotřebovanějších může nějakou dobu skladovat neměnná data.Řadič to určitě dělá nějak inteligentněji, předpokládám, že ta data migruje průběžně po menších dávkách, jenom chci naznačit, že sice přesouvání dat také způsobuje opotřebování, ale dá se to určitě dělat tak, aby bylo relativně zanedbatelné oproti normálním zápisům nových dat.
Tohle je právě jedna z věcí, která není úplně intuitivní a se kterou lidi moc nepočítají při svých obavách o životnost SSD - řadič je prostě schopen neduhy flash pamětí z velké části potlačit. Aby se projevily, tak by celkový objem zápisů musel být skutečně hodně velký, nebo bych musel třeba SSD na hodně dlouhou dobu odpojit od napájení, aby řadič nemohl dělat svoji práci (v tomto případě pro "obnovování" zapsaných dat).Mělo by skutečně spíše stačit si spočítat, kolik člověk reálně vygeneruje dat za nějaký čas. Např. u toho disku s 1200TBW: i kdybych na něj třeba denně stáhnul nový, 50 GB film, tak na takové zápisy by mi to SSD mělo vydržet cca 65 let...
Hezka teorie 🙂 Uz mi umrely 4 SSD. Pro priklad 60GB Kingston MS200 se zaplnenim 6GB (ano, pouze 10%) umrel po 4 letech a bez zadnych desitky GB dlouhych filmu.
buh vi, co s tema diskama delate, mi neumrel ani jeden a to mam i ocz vertex 2. takze asi tak.
Odejít může jakákoliv elektronika, obzvláště v nesprávných rukách..to není o SSD jako takovém.Dodnes užívám své první SATA SSD z roku 2011, 64GB Adata..dlouho to SSD fungovalo jako systémový disk, pak systémový disk v notebooku, chvilku jako externí USB 3.0 disk, dále jako sekundární disk na odkládání bordelu a dnes mi jede 24/7 jako disk, ze kterého se spoušti OS mého NASu..stále se hlásí jako zdravé.
Mělo by to být jinak, řadič by se měl postarat o rozložení zápisů (tedy i přemístění jiných dat tak, aby se všechny buňky přepisovaly stejně). Jinak by docházelo k příliš rychlé degradaci volných buněk na SSD, kde by bylo třeba dlouhodobě minimum volného místa. Ale nejsem na to expert, a asi záleží i na řadiči, co konkrétně dělá.
Z mé dosavadní zkušenosti mi přijde, že se problém životnosti SSD obecně dost přeceňuje, v praxi ty disky vydrží nejspíš v drtivé většině případů podstatně víc, než kolik člověk potřebuje.Jasně, nedělal bych na SSD disk třeba denní zálohy ve stovkách GB, ale to je tak všechno, čeho bych se bál.
Zásadní problém je v tom, že čím opotřebenější buňky, tím kratší dobu uchovají data.Pokud je SSD napájené, čas od času data stěhuje samo, aby se informace v buňkách refreshla. Ale člověk si nemůže myslet, že TLC SSD opotřebí a pak ho použije na archivaci v šuplíku.
Souhlasím, na dlouhodobé skladování dat v šuplíku se SSD taky nehodí a je to dobré vědět.
Větší problém než doba uchování dat bych viděl, že při opotřebování buněk dochází k překrývání jednotlivých energetických hladin vrstev buňky a doba potřebná k čtení takové buňky exponenciálně roste. A pokud pak máte plný disk, nebo velké soubory, tak disk nemůže využít cache funkci převedení části buněk na méně vrstev a dochází k enormnímu zpomalení disku.
Firmware moderních SSD disků je poměrně sofistikovaný a snaží se zajistit, aby bylo vytížení jednotlivých buněk pokud možno rovnoměrné. Na pozadí (bez zásahu uživatele) dochází dle potřeby k přesouvání dat mezi jednotlivými buňkami. Jak přesně to SSD dělá se pravděpodobně nikde nedočteme (je to součást know-how), ale o životnost buněk při běžném používání bych se u moderních SSD nebál ani u malého množství volné kapacity.
Díky všem za sofistikované odpovědi. Čili bychom se neměli bát nástupu QLC, kde se počet přepsaní zase radikálně zmenšuje (ze staticíců u SLC až ke stovkám u QLC)? Nebo věřit? http://www.abclinuxu.cz/clanky/hw-novinky-zivotno...
Tak logicky. Pokud jednu bunku lze prepsat 150x (coz je opravdu nizka hodnota) a mate 500 GB systémový disk, logicky to vychazi, ze muzete zapsat 75 TB dat. Pokud denne zapisete 30 GB (praxe u koncaku ale ukazuje, ze to je podstatně méně), disk vydrzi skoro 7 let. Já na svém cca 3 roky roky starém Samsungu 850 EVO 500 GB mam zapsano pouhých 22,6 TB. A to je počítač, který běží cca 16 hodin denně, jako pracovní i jako herní.
U těch lepších pak přestane fungovat zápis a dá se z nich už jenom číst. Ty horší prostě chcípnou.
a ako zistim, ktore to vedia a ktore nie?
Hladaj. napr:https://www.guru3d.com/news-story/endurance-test... Ja pouzivam uz len Samsungy. Predtym OCZ a Corsair.
V praxi disk spíš umře na skládce spolu s celým pc. Od roku 2011, kdy jsem měl první ssd, tak pořád všechny používám od velikostí 60GB do 1TB (intel, kingston, samsung) a neodešel jediný. Ty největší šunty jsem dal do serveru na databáze, kde se data přepisují tisíckrát denně a zatím žádný problém. U normálního disku by už odešly hlavičky. Nejhorší disky jsou asi v polovině životnosti podle počtu přepsání. Běžný uživatel ho prostě nemůže oddělat. Navíc windows 10 jsou bez ssd nepoužitelný systém.
Jak jsem psal, čím opotřebenější buňky, tím kratší dobu uchovají informaci.Momentálně píšu z Windows 10 na HDD. Přesouvat Windows na SSD jsem byl líný. Pokud má člověk dost RAM, nevidím v tom jediný problém. Jo, chvíli to startuje, ale jak je všechno podstatné v cache, už rozdíl od SSD nepoznáte, dokud nezapisujete nějaké úchylárny. Na herní konzoli bohatě dostačuje. Ostatně v mnoha ohledech starý 1TB plotnový disk překoná nejlevnější SSD, což dříve nebyla pravda... U SSD sice klesá cena, ale stejně tak kvalita, a dobrá SSD mají cenu pořád dost podobnou. Až na to, že SLC SSD už se snad ani nedají koupit. Dvě jsem si uložil, až bude nejhůř 🙂
Hm, tak tedy nevím, ale jako jediný důvod proč mít SSD, na který jsem přišel je, že jsem na něho přesunul OS. Jinak nic. Ty mé zbylé 4TB porna a pár ostatních filmů se tam totiž nevleze a stejně na ně tolik nespěchám... 😀A to, že starý plotnový HDD překoná SSD je absolutní blbost, tam bude chyba leda tak mezi klávesnicí a židlí. 😝
Názor byl 2× upraven, naposled 24. 1. 2019 07:55
Podle nesouhlasu koukam, ze spousta lidi netusi, k cemu se vyuziva nadbytecna RAM...Musek bych byt idiot, mit 512GB MLC SSD odlozene stranou a pouzivat HDD. Asi to delam proto, ze to nema vyznam. Do notebooku SSD pochopitelne vrazim, ale do herni konzole s hromadou pameti (400Kc za 8GB modul, 32GB za hubicku...) to fakt k nicemu neni. Staci ta data jednou sekvencne precist a pak si jen vychutnavat rychlost.
Já myslím, že je to kvůli tomu, že nevidíš problém s W10 na HDD. Zatím nikomu komu jsem dal SSD by nešel zpátky ani za zlatý prase. Další věcí je ta tvoje nadbytečná RAM - no víš ona to taky ta RAMka z něčeho musí načíst a hádej z čeho 😉
Přesně. Jakmile člověk zkusí Windows na SSD, ani omylem nechce zpet na HDD. Všechno je citelně pomalejší.
Nazývat SSD jako nadbytečnou RAM je opravdu zvláštní, a nevyužívat ho jako systémový disk je ještě zvláštnější. Takže ano, fakt netuším, jakým způsobem to využíváte, ale podle toho, že píšete, že vám rychlost SSD odpovídá rychlosti HDD, tak předpokládám, že to využíváte blbě. 😉
Nikde jsem nepsal, že SSD nahradí RAM (to fakt ne), a ani že rychlost SSD neodpovídá rychlosti HDD.SSD využívám tam, kde to má smysl - tj. v notebooku, v linuxovém toolboxu, pro databáze v diskových polích, a dobrou zkušenost mám i se dvěma zrcadlenými SSD pro slog v ZFS. V herní konzoli nebo pro kancelářskou práci vidím větší prioritu v dostatku RAM.
To je nesmysl. Pokud mate OS na klasickem HDD a ne na SSD, tak nejenomze Windows startuje citelne pomalu, ale i ostatni aplikace. Ten rozdil je naprosto rozpoznatelný i laikem.
Jak často startujete Windows? Já tak dvakrát ročně po updatech. Uznávám, po restartu si stihnu dojít na malou, a po přihlášení ještě jednou. Ale pak mám na pár měsíců klid.Updaty trvají několik hodin, to není vůbec příjemné. Ale pak už není moc co řešit - aplikace startuje pomalu jen poprvé, pak už je v RAM.Záleží taky na využití. Jestliže často zapisujete větší věci, nebo máte hodně dat ke čtení, které se do cache nevejdou, typicky notebook se 4GB RAM, pak to je o něčem jiném. Typický dnešní webový prohlížeč potřebuje hromadu paměti, a pokud není, pořád hrabe na disk, tam SSD může pomoct.1TB disk dneska koupím za 1000Kč, použitelné SSD stojí 4x tolik, a mít malé SSD a k tomu HDD na data znamená pro uživatele zase další komplikace. Úplně bych to nezatracoval.Jiná věc je to, že Windows je OS, který má neskutečné nároky. Mít SSD jen kvůli tomu, abych uživil OS, je zvrácené, když OS mám primárně jako podvozek na to, s čím pracuji - a tam je to o tom využití.
To já zase startuju Windows imrvére.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.