Testy | Samsung | SSD

Vrstev přibylo, cena spadla: Do obchodů přichází nové SSD Samsung 970 Evo Plus

V říjnu představená nová generace SSD od Samsungu se nyní dostává do obchodů, konkrétně jde o modely 970 Evo Plus. Výrobce vylepšil výrobu čipů V-NAND a místo 64 vrstev mají nyní čipy vrstev 96. Díky tomu se zvýšila efektivita výroby a může se snížit cena za kapacitní jednotku. Navíc se tím zlepšují i parametry.

Redakce webu TomsHardware mohla otestovat disky jako jedna z prvních a došla k závěru, že nové čipy vylepšují rychlost i spotřebu a ohodnotila disky 4,5 body z celkových 5.

Model 970 EVO Plus posouvá maximální rychlost sekvenčního čtení na 3500 MB/s a 3300 MB/s pro sekvenční zápis. A právě u zápisu došlo k velkému zlepšení, protože předchozí model disponoval rychlostí pouze 2500 MB/s. Dalšího zlepšení se ale dočkaly i náhodné přenosy dat. U čtení se zvýšilo IOPS z 500 000 na 620 000 a u náhodného zápisu z 480 000 na 560 000.

Všechny verze disků se spoléhají na řadič Phoenix Controller vlastní výroby a vylepšena byla i celková životnost disku až na 1200 TBW u 2TB modelu.

Ceny nastavil výrobce takto: 250GB model bude k dostání za 90 dolarů (u nás počítejme cca 2 500 Kč s daní), 500GB verze vyjde na 130 dolarů (cca 3 550 Kč) a 1 TB bude stát 250 dolarů (cca 6 700 Kč). Předchozí generace nastupovala na trh s cenami podstatně vyššími, ovšem aktuálně se prodávají s velmi vysokou slevou, která se dostává pod úroveň nastupujících novinek.

Nejvyšší 2TB model se v obchodech objeví v dubnu za doposud nespecifikovanou cenu. Záruka bude u všech modelů stejná, tedy 5 let.

Diskuze (49) Další článek: Hangouts to mají spočítané. Google oznámil datum, kdy službu začne vypínat

Témata článku: Testy, Samsung, SSD, Dolar, Předchozí generace, Evo Plus, Obchod, Zápis, Maximální rychlost, Nespecifikovaná cena, Rychlost, Předchozí model, Nový SSD, Výroba, Disk, Celková životnost, Nový čip, Model, Čip, Velké zlepšení, Náhodný zápis, Model B, Sekvenční čtení, Sekvenční zápis, Příznivá cena


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu