Do nitra Ice Cream Sandwich: co všechno umí?

Google představil dlouho slibovaný Android 4, který sjednotil tablet s mobilem. Mluvilo se o něm už dávno před uvedením Honeycombu, který se tak nyní dostává na slepou kolej.

Včera brzy ráno středoevropského času představil Google společně se Samsungem novou verzi Androidu 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Podrobné zpravodajství z noční akce najdete na Mobilmanii, první větší článek o telefonu Galaxy Nexus pak třeba na Smartmanii.

Nelíbí se vám Honeycomb? Stěžujte si Matiasovi

Na Živě.cz o mobilech nepíšeme, ICS si ale nějaký ten odstavec také zaslouží, je to totiž první verze systému, která si už porozumí jak s rozhraním tabletů, tak s telefony s nižším rozlišením a menší hustotou pixelů. A jelikož tabletům se u nás nevyhýbáme, neunikne nám ani tato podivuhodná oplatka se zmrzlinou.

ice cream sandwich.png
Ice Cream Sandwich je jeden jediný systém jak pro tablety, tak pro mobily. Celé rozhraní se bude postupně přeskupovat podle aktuálního rozlišení/hustoty pixelů na čtvereční palec. Takto Ice Cream Sandwich vypadá na tabletech s rozlišením WSVGA a vyšším

Rád bych zamířil trošku do nitra systému a namísto opakování toho, co všechno nabídne nový Galaxy Nexus jako nový referenční mobil Googlu, se ve vší stručnosti podívám, co umí samotný Android. Začnu od povrchu a to pánem, který se jmenuje Matias Duarte. Matias je UX designér, v Googlu šéfuje designu Androidu od loňského jara, a na Consumer Electronic Show 2009 v Las Vegas představoval WebOS od Palmu, kde v minulosti zastával v podstatě stejnou pozici jako v Googlu. Podstatné je ovšem to, že je Matias zodpovědný zejména za design Honeycombu a teď tedy i Ice Creamu. Pokud se vám tedy androidí rozhraní pro tablety nelíbí, obraťte se právě na něho.

ice cream sandwich mobil.png  ice cream sandwich mobil.png  ice creams andwich mobil.png  ice cream sandwich mobil.png
Základní rozhraní Ice Cream Sandwich tak, jak se zobrazí na rozlišení WVGA (a vyšší hustotě pixelů) – tady na mobilu. Snímky pochází z emulátoru, který zatím neumí vykreslovat softwarová ovládací tlačítka na menším mobilním rozlišení, budete si je tedy muset domyslet zcela dole a podobně, jako se zobrazují na prvním snímku tohoto článku.

Android 4 bude i pro Nexus S a snad i další mobily

Matias Duarte a produktový manažer pro Android Gabe Cohen před pár hodinami potvrdili, že už programátoři připravují Android 4.0 i pro Nexus S a že by zde teoreticky neměl být žádný technický problém s jakýmkoliv zařízením, které si bez problému poradilo s Gingerbreadem (řada 2.3). Slovíčko „teoreticky“ je zde nicméně poměrně důležité. ICS se totiž v mnoha směrech podobá spíše Honeycombu, než Gingerbreadu.

ice cream sandwich mobil.png  ice cream sandwich mobil.png  ice creams andwich mobil.png  ice cream sandwich mobil.png
ICS si z Honeycombu vypůjčil třeba zobrazený drátěný model při přesouvání objektů na ploše a také různé kontextové nabídky, které se nyní zobrazují podobně jako na větším počítači.

ICS = Honeycomb + „něco málo“ z Gingerbreadu

Ice Cream Sandwich je ve vší stručnosti syntéza dvojkové a trojkové řady Androidu, která bude jako jeden jediný systém pasovat jak na malé zařízení, tak na ten největší tablet s rozlišením WXGA (1280×800). Sjednocený nebude pouze systém, ale také hardwarové ovládání. Ať už tedy budete mít v ruce 4“ mobil, nebo tablet, Android bude pracovat se softwarovými ovládacími tlačítky, na které si už museli zvyknout první majitelé tabletů s Honeycombem (zpět, domů, historie spuštěných programů a případně kontextové menu). Půjde to ale samozřejmě i bez nich, v opačném případě by totiž ICS nebyl kompatibilní se všemi současnými modely telefonů na trhu a muselo by se přispěchat se zcela novými. I tomu největšímu fandovi byste totiž asi jen těžko vysvětlovali, že se vedle těch hardwarových tlačítek zobrazí na menším displeji i pruh se základní trojicí virtuálních tlačítek. U těchto „starších“ telefonů se s virtuálními tlačítky prostě nebude pracovat a nevidíte je ostatně ani na snímcích v tomto článku – pouze v tabletovém rozhraní.

ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png
Ice Cream Sandwich na tabletu se podobá telefonu mnohem více než původní Honeycomb. Všimněte si, že se sice přeskládá horní stavová lišta, nicméně tapeta se už vybírá stejným způsobem jako na dvojkové řadě Androidu – už žádná honeycombová exotika.
 
ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png
Stejná jako na mobilu je i nabídka programů a widgetů ve formě panelů, prohlížeč se naopak více podobá Honeycombu a to platí i o hlavním panelu a „oznamovací oblasti“
 
ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png  ice creams andwich tablet.png
Přesouvání objektů na ploše a nastavení – jen lehce upravený a přebarvený Honeycomb, ale nově se záznamem bezdrátových dat pro ty, kteří mají u operátora FUP
 
ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png
Konfigurace ICS a standardní klávesnice – ani ta se nezměnila
 
ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png  ice cream sandwich tablet.png
Práce s kontakty – zatím jen strojeně, emulátor totiž nepodporuje napojení na Gmail
 
 

Jedna aplikace pro mobil i tablet

Jak vlastně bude fungovat podpora dvou zcela různých rozměrů displejů a odlišného ovládání? Z části automaticky, z části ručně. Pokud bude chtít vývojář omezit aplikaci pouze pro tablet, v konfiguraci jednoduše určí minimální rozlišení displeje. Pokud bude chtít aplikaci vyvíjet pro všechna dostupná rozlišení, může se jedna jediná aplikace chovat podobným způsobem, jako na obrázku níže. Jedná se o článek na vývojářském blogu, který radí programátorům, jak upravit dnes vlastně už „staré“ honeycombové aplikace pouze pro tablet takovým způsobem, aby bez problému fungovaly i na malém mobilu a systém mohl jejich rozhraní správně a zcela automaticky přeskládat.

fragmenty.png
Práce s tzv. Fragmenty a automatické přeskupení jedné jediné aplikace podle rozlišení displeje. Na malém displeji se aplikace rozdělí na menu a pohled, tedy na více obrazovek. Na tabletu se tatáž aplikace zobrazí v jednom okně. Přesně tuto strukturu používá třeba systémová konfigurace na ICS (a Honeycombu).
 

S kompatibilitou se staršími telefony a aplikacemi pak souvisí ještě dvě otázky. Ta první se týká výkonu. ICS by sice měl podle výše zmíněných googlerů běžet i na starších telefonech, pokud jste ale někdy v rukou drželi skutečně nekvalitní tablet se slabým čínským čipsetem nejmenované značky Rockchip, jistě mi potvrdíte, že většinu uživatelů spíše než teorie zajímá praxe. A praxe je zhruba taková, že ICS bude stejně jako Honeycomb předpokládat čipset s výkonnějším GPU čipem. Bude ho vyžadovat všudypřítomná akcelerace, hromada nových efektů napojených přímo na OpenGL a samozřejmě také RenderScript, což je způsob nízkoúrovňového programování grafiky v jazyku C a je v něm napsaný třeba klient YouTube pro Honeycomb a také předinstalované živé tapety.

google.png  panely.png  ice cream sandwich.png  ice cream sandwich prohlizec.png
Práce s prohlížečem se na první pohled příliš nezměnila, na posledním snímku si ale všimněte voleb pro offline prohlížení a trošku kostrbatě pojmenované funkce „Vyžádat web pro počítače“, která načte stránku jako na desktopu (změní se user-agent)

Hardwarová akcelerace celého grafického výstupu na displej se bude používat pro všechny aplikace napsané pro SDK verze 14 (to je přesně Ice Cream Sandwich). Starý nevyvíjený program tedy může být z důvodu zpětné kompatibility paradoxně mnohem pomalejší, Android jej totiž bude vykreslovat na CPU.

Nová API a technologie

Dejme tomu, že vaše „staré“ zařízení splní vše potřebné. Co v takovém případě Ice Cream Sandwich nabídne programátorům?

 • převzetí většiny funkcí z Honeycombu včetně plné akcelerace GUI u nových programů aj.
 • Nové GUI prvky optimalizované jak pro malý, tak velký displej
 • API s hromadou nových rastrových efektů akcelerovaných přímo na GPU (OpenGL)
 • Remote Control client, který umožní programátorům (třeba) hudebních přehrávačů napsat ovládání i z pohotovostního displeje. CyanogenMOD, HTC Sense a jiné „custom ROMky“ to už dávno umí, teď tedy i oficiální Android.
 • Lepší streamování multimédií z webu – snad to pocítí i aplikace pro iVysílání a kanály České televize
 • Podpora formátu WEBP pro obrázky
 • Podpora formátu Matroska (MKV) pro video
 • Vestavěná aplikace kamery umí detekovat lidskou tvář, většina výrobců ale používá vlastní aplikace
 • Android Beam – rychlá výměna drobných informací mezi dvěma telefony pomocí NFC (kontakty, odkazy aj.). Obdoba podobné starší technologie postavené na Bluetooth.
 • Wi-Fi Direct – obdoba Wi-Fi připojení mezi dvěma počítači v režimu Ad-hoc, tedy bez potřeby AP. Wi-Fi Direct bude sloužit pro snadné přenášení velkých dat mezi dvěma telefony. Opět výrazně rychlejší obdoba komunikace pomocí Bluetooth.

Android, zdravotnictví a nevidomí

 • Bluetooth Health Profile – Bluetooth ještě nezahynul, ICS naopak nabídne podporu profilu pro komunikaci se zdravotnickými zařízeními, třeba s inteligentním kardiostimulátorem.
 • Explore-by-touch – tento režim se zase bude hodit všem, s vadou zraku. Přejížděním prstem po displeji bude syntetizátor číst obsah objektů pod prstem. Tedy tlačítka, text a tak dále.
 • Programátoři mohou své aplikace lépe připravit i pro nejrůznější čtečky obrazovek pro nevidomé

Kompletní přehled nových API pro vývojáře najdete na této stránce

Rychlejší prohlížeč

 • ICS používá ve verzi 4.0 WebKit 534.30
 • Javascriptový engine V8 by měl být výrazně rychlejší
 • Jelikož vychází z Honeycombu, zvládne i některé další kousky, které nebyly v řadě 2.x dostupné, třeba CSS3 transformace, synchronizaci záložek s desktopovým Chromem, offline čtení webu aj.
benchmarky.png
Porovnání výkonů v javascriptových testech SunSpider a V8 a to pro Gingerbread a Ice Cream Sandwich na Nexusu S a Galaxy Nexusu

Některé další uživatelsky-vděčné libůstky

 • ICS si poradí s odemčením telefonu a tabletu pomoci detekce lidské tváře (to, co by měl nabídnout i Windows 8)
 • Korektura chyb – vedle běžných slovníků klávesnice bude po ruce i klasická korektura
 • Ice Cream Sandwich používá nové systémové písmo Roboto

Jak si vyzkoušet Ice Cream Sandwich už dnes

S ICS si můžete hrát už dnes a to samozřejmě pomocí tradičního emulátoru, který je součástí Android SDK. Popis jeho nastavení pro úplné zelenáče je už nad rámec tohoto článku, ale jistě to všichni zvládnete. Na Windows stačí nainstalovat Android SDK. Poté se spustí aktualizační konzole, kde zaškrtněte pouze SDK 4.0, jinak u stahování strávíte polovinu dne. Pak už stačí ve složce vývojového kitu nalistovat AVD Manager.exe, ve kterém vytvoříte samotný virtuální stroj. Vyberte tedy tu správnou verzi Androidu (4.0) a rozlišení. Emulátor Androidu je velmi pomalý a startuje i dlouhé minuty, na slabším počítači tedy snad ani nezkoušejte spouštět virtuální stroj s tabletovým rozlišením a vystačte si s WVGA (480×800 pixelů).

avd manager.png  avd manager.png
AVD Manager a virtuální stroj s ICS na tabletu (upravené QEMU)

Mnozí se opakované ptají, proč Google nedodává rovnou celé virtualizační disky třeba pro VirtualBox a VMware. To ale není možné. Ani jeden tento nástroj neumí pracovat s architekturou ARM a zvláště u virtualizace Androidu pro telefon je třeba mít po ruce i virtuální klávesnici s telefonními tlačítky, kterou u obecného virtualizátoru také nenajdete. Do třetice musí emulátor spolupracovat s programátorem při vývoji konkrétní aplikace a pracuje tedy trošku jinak.

Pro VirtualBox a další jsou určené virtuální disky Androidu portovaného na platformu x86. Klasické ISO obrazy pak najdete třeba na webu www.android-x86.org/download. Ice Cream Sandwich ale ještě není pochopitelně k dispozici.

Sbohem medíčku

Jaké je poselství Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich? Honeycomb je mrtvý, ať žije zmrzlina s oplatkou. Pokud jste až doposud dumali, proč nebyl Android 3.x Honeycomb nikdy uvedený jako open-source, ICS je jednou z odpovědí. Honeycomb vždy představoval pouze určitý mezikrok a jednalo se o co nejrychlejší reakci na vzrůstající popularitu iPadu a zároveň na tristní kvalitu tabletů s ryze telefonním Androidem řady 2.x, kterému chybělo prakticky vše včetně kvalitnější akcelerace GUI.

ice cream sandwich.png
Skutečný Ice Cream Sandwich na Nexusu S a LG Optimus One ještě nemáme. Tentokrát se jedná pouze o snímky z emulátoru. Ten první jmenovaný se každopádně Androidu 4.0 dočká. Ten druhý leda neoficiálně.

Pokud jste si ještě nekoupili tablet a přemýšlíte o některém s Androidem, před koupí si u výrobce ověřte, jestli má v plánu uvést aktualizaci pro ICS. V opačném případě se můžete za rok-dva dostat do nepříjemné izolace.

Diskuze (76) Další článek: Twitter díky Applu sílí, každý den vznikne 250 milionů twítů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,