Do nitra garáže Googlu pro auto bez řidiče

Google už několik let vyvíjí technologii auta bez řidiče. Jak přesně fungují jednotlivé systémy a co vše Google zkouší u vlastního prototypu samořídícího vozu?
Do nitra garáže Googlu pro auto bez řidiče

Člověk moudrý nebezpečný

Automobilové nehody mohou za obrovské množství úmrtí a vážných zranění, kterému se rovnají jen ty nejzákeřnější nemoci na světě. Hlavní příčina je jasná – člověk a jeho mozek s omezeným nestálým výkonem a primitivními senzory.

Už teď je jasné, že auta bez řidiče dorazí v obrovském rozsahu, je to jen otázka času, který ovlivňuje cena technologie a legislativa. Cena technologie klesá exponenciálně a v případě finální verze lze očekávat, že první integrované systémy od Googlu do klasických vozidel budou například spoléhat na statické senzory kolem celého auta.

Trochu vtipná je dnes představa, že budeme sami řídit létající automobily, když ani ty normální, které se pohybují pouze po jedné ploše, nejsme schopni řídit efektivně a bez chyby.

Klepněte pro větší obrázek
Představa, že lidé budou v budoucnu hromadně moci létet ve vzduchu jako s auty je zcela mimo. Teprve s technologií autonomního řízení je taková představa realizovatelná. (Zdroj: weddingbee)

Teprve systém automatického řízení může odstartovat podobnou budoucnost, kde bude moci teoretická hrát roli i výška přepravního prostředku, ať už to bude technologicky a ekonomicky efektivní dříve či později.

Hnutí odporu

Legislativa je také důležitým prvkem, který je potřeba vyřešit. Stejně jako to vidíme u odezvy na platformy jako Uber nebo Lift, proti kterým vznikla velká vlna odporu stávajících poskytovatelů (řidičů, firem), i rozšiřování technologie auta bez řidiče bude znamenat velký odpor „staré školy“.

Klepněte pro větší obrázek
Odpor lidských řidičů je marný, budou automatizováni. (Zdroj: Wikimedia)

Stávající místa řidičů kamionů, taxi a dalších pomalu končí, s tím se je potřeba smířit a už teď myslet na budoucnost. Firmy totiž z ekonomického hlediska budou tlačeni k nasazování levných autonomních systémů přepravy, jinak nebudou s vysokými náklady za řidiče vůbec konkurenceschopné.

Dá se říci, že platformy Uber a Lift jsou přípravou přechodu a vystaví prostor pro nasazení automatického převozu z místa A na místo B. I nadšení řidiči Uber a běžní lidé u Liftu nakonec nebudou potřeba.

Za pár desítek let se nás, budoucích dědečků a babiček, děti budou ptát, jak bylo tehdy možné, že bylo člověku umožněno řídit, když statistická čísla o nehodách a úmrtích byla přeci tak alarmující a co to vlastně je dopravní zácpa.

A my jen odpovíme, že to byla zkrátka taková odvázaná a bláznivá doba, kdy z aut neustále vycházely tuny škodlivých plynů a protože měl auto každý, všude byl rachot a plná parkoviště.

Pak ale děti pošleme zpátky za rodiči. Do minuty se před domem objeví malé a tiché vozidlo, které ho bezpečně v rámci nízkého měsíčního paušálu odveze domů. Po vysazení už v rámci efektivní sledovací platformy do minuty dojede k nejbližšímu pasažérovi, který se potřebuje přesunout na jiné místo B.

Témata článku: Technologie, Google, Umělá inteligence, Nit, Nabíjení baterií, Budoucí automobil, Prius, Rozpoznávání, Neustálý přehled, Zácpa, GPS na kolo, Nitra, Toyota Prius, Plné využití, Toyota, Priority, GPS navigace na kolo, Systém druhý, Velký náklad, Radarový systém, Různé druhy, Řidič, Okolní objekt, Autonomní systém, Lexus, Navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11