Do nelegální dohody se zapojil Apple, Google i Adobe

V roce 2010 byla odhalena nelegální dohoda mezi technologickými lídry, která diskriminovala miliony zaměstnanců. Na konci května se opět dostane před americký soud. O co se jedná?
Do nelegální dohody se zapojil Apple, Google i Adobe

Před okresním soudem v San Jose se 27. května rozjede další kolo líčení, v němž přijde na přetřes kartelová dohoda mezi největšími společnostmi v Sillicon Valley. Ta omezovala přetahování zaměstnanců mezi obry jakými jsou Apple, Google, Pixar, Intel nebo Adobe. Že taková dohoda existuje, vyšlo najevo v roce 2010, kdy vyšetřování podnítil Barack Obama.

Nyní se mezi veřejnost rozšířily dokumenty a e-mailová korespondence nejvyšších představitelů firem, které jasně potvrzují jejich vinu. Podobné dohody jsou zakázané především z důvodu diskriminace pracovníků, kteří nemohou dosáhnout na vyšší platové ohodnocení. Pokud se totiž vedení takového dohody drží, není možné zájemce přeplácet. Výsledkem je hromadná žaloba, do které se zapojilo více než 100 000 zaměstnanců zmíněných firem, kteří podle propočtů uměle snižovaných platů přišly v rozmezí roků 2005 až 2010 o devět miliard dolarů.

Na počátku stál Apple a Google

Vše přitom začalo jako soukromá dohoda mezi dvojicí šéfů Applu a Googlu. Tehdejší výkonní ředitelé obou společností Steve Jobs a Eric Schmidt se na začátku roku 2005 dohodli, že zastaví jakékoliv námluvy zaměstnanců. Nebylo tak možné, aby Google do svého týmu nově vyvíjeného prohlížeče přetáhl vývojáře z týmu Safari.

Právě prohlížeče Safari se totiž týkala výhrůžka Jobse, který v lednu 2005 napsal Sergeyi Brinovi: „Pokud najmete některého z těchto lidí (vývojářů Safari), bude to znamenat válku“. Brin ihned zastavil veškeré nábory nových zaměstnanců z Applu.

Později se do dohody zapojilo Adobe, které se v té době snažilo získat některé ze zaměstnanců Applu. Jak vypadala výměna názorů mezi Stevem Jobsem a tehdejším výkonným ředitelem Adobe, si můžete prohlédnout v přepisu. V něm Bruce Chizen reaguje na Jobsovu stížnost, že personalisté Adobe rekrutují jeho zaměstnance:

Myslel jsem, že máme dohodu týkající se pouze vysokých manažerů. Navrhoval bych, aby to takto zůstalo. Bylo by dobré, kdybychom se dohodli“.

Na to zareagoval Jobs neskrytou výhrůžkou:

OK, sdělím tedy našim personalistům, že z Adobe mohou rekrutovat kteréhokoliv zaměstnance kromě ředitelů a vice-prezidenta. Rozumím tvému návrhu správně?“

To už Bruce Chizen otočil:

Budu rád, když aktivně nebudeme přetahovat zaměstnance kterékoliv firmy. Pokud s tím souhlasíš, dám vědět našim lidem“.

Druhý den na vedení Chizen opravdu rozeslal e-mail, ve kterém vylíčil Jobsův postoj a vyjádřil obavu nad Jobsovými způsoby. Apple by prý rád přetáhl některé z jejich nejlepších vývojářů pro Mac a pro Jobse by to prý nebyl problém.

V následujících dvou letech se do této smlouvy přidali další velcí hráči ze Silicon Valley – Pixar, Intel a Intuit. Dohoda stála na dobrých vztazích nejvyššího vedení zmíněných firem a především vzájemného propojení představenstev. Paul Otellini, CEO Intelu se do představenstva Googlu na částečný úvazek připojil v roce 2004. Odměnou mu bylo např. 27 milionů dolarů za rok 2007 a dalších přibližně 10 milionů v akciích.

Podobná situace panovala v Googlu a Applu. Eric Schmidt působil v představenstvu pod Jobsem až do roku 2009, kdy jej k rezignaci donutilo až vyšetřování ministerstva spravedlnosti. Vedle něj mimo jiné seděl třeba Bill Campbell z velké softwarové společnosti Intuit, které se současné vyšetřování také z velké části týká.

Až milion poškozených zaměstnanců

Velký zlom v celé kauze nastal tuto sobotu. Webu Pando.com se podařilo získat dokumenty z Googlu, které obsahují i seznamy firem, s nimiž měl uzavřenou dohodu o výši platů a také seznam citlivých firem, jejichž zaměstnance není možné rekrutovat.

Šokující na těchto dokumentech je především rozsah a počet velkých firem, které se do nelegální dohody zapojily. Poprvé se v této kauze objevují společnosti jako Ebay (PayPal), Dell nebo IBM. To co tedy začalo jako soukromá dohoda Jobse a Schmidta, skončilo jako obrovská kartelová dohoda obrů ze Silicon Valley.

Níže je interní dokument s dvojicí seznamů s prozaickým názvem Special Agreeement Hiring Policy. Ten obsahuje jak firmy, se kterými měl Google uzavřenou dohodu o výši platů (Apple, Comcast, Intel, Genentech, Paypal), tak omezení v rekrutování. Do druhého seznamu jsou zahrnuté i dodavatelské firmy, které jsou navázány na partnerské společnosti.

Kromě těchto interních seznamů se mezi dokumenty objevily i e-maily, které kolovaly po Googlu v průběhu roku 2005, kdy tyto dohody vstoupily v platnost. Samotný Schmidt si uvědomoval, jak důležité jsou vztahy s partnerskými společnostmi. Když tedy dostal zprávu od ředitelky Ebaye, že jeden z jeho náborářů měl schůzku s COO Ebay, aby jej rekrutoval na stejné místo v Googlu, reagoval následujícím mailem:

O Googlu se prý začalo šuškat, že začal plošně zvedat platy. Okomentoval v e-mailu náborové praktiky, kterými prý nic Google nezískává, ba naopak poškozuje konkurenty. Ředitelce Ebay také musel popřít, že Google cílí na poškození Yahoo, Ebay a Microsoftu. Vše ukončil tím, že byl dotyčný náborář, který zalovil ve vodách partnera nelegální smlouvy, z Googlu vyhozen.

Schmidt si byl moc dobře vědom, že je toto jednání protizákonné. V jednom z mailů, který se týkal podobného incidentu, požadoval pouze ústní dohodu. Tím mělo být zabráněno vzniku dalších stop, které by mohly být použity u soudu.

Don't be evil!

Opravdu se tedy můžeme spolehnout na největší technologické lídry, že talent uchazečů je vším? Pohled do zákulisí vyjednávání mezi technologickými obry může být velmi překvapující. Firmy ze Silicon Valley, ktré jsou přímou konkurencí se tak nelegálně pojistily proti personálním problémům. Pro veřejnost však může být ještě o něco víc zarážející dohoda o platech zaměstnanců. Je celkem logické takovéto dohody uzavírat mezi dodavateli a obchodními partnery a výjimkou to nebude ani v Česku. Existence takto rozsáhlého paktu však mohla zaskočit i ty největší konspirátory.

A na závěr si můžete prohlédnout dva původní maily Erica Schmidta, které rozesílal na vedení personálního oddělení poté, co mu volal rozčílený Steve Jobs:

Diskuze (58) Další článek: Facebook má miliardu mobilních duší. Na Instagramu je 20 miliard fotek

Témata článku: Google, Apple, Intel, Adobe, Eric Schmidt, Kauzy, Sergey Brin, Justice, Plat, Panda, Sillicon Valley, APP, Diskriminace, Comcast, Konspirátor, September, Paul Otellini, CEO Intel, Původní stížnost, Kartelová dohoda, Pixar, Platové ohodnocení, Personální oddělení, Líčení, Interní dokument


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize