Do nelegální dohody se zapojil Apple, Google i Adobe

V roce 2010 byla odhalena nelegální dohoda mezi technologickými lídry, která diskriminovala miliony zaměstnanců. Na konci května se opět dostane před americký soud. O co se jedná?
Do nelegální dohody se zapojil Apple, Google i Adobe

Před okresním soudem v San Jose se 27. května rozjede další kolo líčení, v němž přijde na přetřes kartelová dohoda mezi největšími společnostmi v Sillicon Valley. Ta omezovala přetahování zaměstnanců mezi obry jakými jsou Apple, Google, Pixar, Intel nebo Adobe. Že taková dohoda existuje, vyšlo najevo v roce 2010, kdy vyšetřování podnítil Barack Obama.

Nyní se mezi veřejnost rozšířily dokumenty a e-mailová korespondence nejvyšších představitelů firem, které jasně potvrzují jejich vinu. Podobné dohody jsou zakázané především z důvodu diskriminace pracovníků, kteří nemohou dosáhnout na vyšší platové ohodnocení. Pokud se totiž vedení takového dohody drží, není možné zájemce přeplácet. Výsledkem je hromadná žaloba, do které se zapojilo více než 100 000 zaměstnanců zmíněných firem, kteří podle propočtů uměle snižovaných platů přišly v rozmezí roků 2005 až 2010 o devět miliard dolarů.

Na počátku stál Apple a Google

Vše přitom začalo jako soukromá dohoda mezi dvojicí šéfů Applu a Googlu. Tehdejší výkonní ředitelé obou společností Steve Jobs a Eric Schmidt se na začátku roku 2005 dohodli, že zastaví jakékoliv námluvy zaměstnanců. Nebylo tak možné, aby Google do svého týmu nově vyvíjeného prohlížeče přetáhl vývojáře z týmu Safari.

Právě prohlížeče Safari se totiž týkala výhrůžka Jobse, který v lednu 2005 napsal Sergeyi Brinovi: „Pokud najmete některého z těchto lidí (vývojářů Safari), bude to znamenat válku“. Brin ihned zastavil veškeré nábory nových zaměstnanců z Applu.

Později se do dohody zapojilo Adobe, které se v té době snažilo získat některé ze zaměstnanců Applu. Jak vypadala výměna názorů mezi Stevem Jobsem a tehdejším výkonným ředitelem Adobe, si můžete prohlédnout v přepisu. V něm Bruce Chizen reaguje na Jobsovu stížnost, že personalisté Adobe rekrutují jeho zaměstnance:

Myslel jsem, že máme dohodu týkající se pouze vysokých manažerů. Navrhoval bych, aby to takto zůstalo. Bylo by dobré, kdybychom se dohodli“.

Na to zareagoval Jobs neskrytou výhrůžkou:

OK, sdělím tedy našim personalistům, že z Adobe mohou rekrutovat kteréhokoliv zaměstnance kromě ředitelů a vice-prezidenta. Rozumím tvému návrhu správně?“

To už Bruce Chizen otočil:

Budu rád, když aktivně nebudeme přetahovat zaměstnance kterékoliv firmy. Pokud s tím souhlasíš, dám vědět našim lidem“.

Druhý den na vedení Chizen opravdu rozeslal e-mail, ve kterém vylíčil Jobsův postoj a vyjádřil obavu nad Jobsovými způsoby. Apple by prý rád přetáhl některé z jejich nejlepších vývojářů pro Mac a pro Jobse by to prý nebyl problém.

V následujících dvou letech se do této smlouvy přidali další velcí hráči ze Silicon Valley – Pixar, Intel a Intuit. Dohoda stála na dobrých vztazích nejvyššího vedení zmíněných firem a především vzájemného propojení představenstev. Paul Otellini, CEO Intelu se do představenstva Googlu na částečný úvazek připojil v roce 2004. Odměnou mu bylo např. 27 milionů dolarů za rok 2007 a dalších přibližně 10 milionů v akciích.

Podobná situace panovala v Googlu a Applu. Eric Schmidt působil v představenstvu pod Jobsem až do roku 2009, kdy jej k rezignaci donutilo až vyšetřování ministerstva spravedlnosti. Vedle něj mimo jiné seděl třeba Bill Campbell z velké softwarové společnosti Intuit, které se současné vyšetřování také z velké části týká.

Až milion poškozených zaměstnanců

Velký zlom v celé kauze nastal tuto sobotu. Webu Pando.com se podařilo získat dokumenty z Googlu, které obsahují i seznamy firem, s nimiž měl uzavřenou dohodu o výši platů a také seznam citlivých firem, jejichž zaměstnance není možné rekrutovat.

Šokující na těchto dokumentech je především rozsah a počet velkých firem, které se do nelegální dohody zapojily. Poprvé se v této kauze objevují společnosti jako Ebay (PayPal), Dell nebo IBM. To co tedy začalo jako soukromá dohoda Jobse a Schmidta, skončilo jako obrovská kartelová dohoda obrů ze Silicon Valley.

Níže je interní dokument s dvojicí seznamů s prozaickým názvem Special Agreeement Hiring Policy. Ten obsahuje jak firmy, se kterými měl Google uzavřenou dohodu o výši platů (Apple, Comcast, Intel, Genentech, Paypal), tak omezení v rekrutování. Do druhého seznamu jsou zahrnuté i dodavatelské firmy, které jsou navázány na partnerské společnosti.

Kromě těchto interních seznamů se mezi dokumenty objevily i e-maily, které kolovaly po Googlu v průběhu roku 2005, kdy tyto dohody vstoupily v platnost. Samotný Schmidt si uvědomoval, jak důležité jsou vztahy s partnerskými společnostmi. Když tedy dostal zprávu od ředitelky Ebaye, že jeden z jeho náborářů měl schůzku s COO Ebay, aby jej rekrutoval na stejné místo v Googlu, reagoval následujícím mailem:

O Googlu se prý začalo šuškat, že začal plošně zvedat platy. Okomentoval v e-mailu náborové praktiky, kterými prý nic Google nezískává, ba naopak poškozuje konkurenty. Ředitelce Ebay také musel popřít, že Google cílí na poškození Yahoo, Ebay a Microsoftu. Vše ukončil tím, že byl dotyčný náborář, který zalovil ve vodách partnera nelegální smlouvy, z Googlu vyhozen.

Schmidt si byl moc dobře vědom, že je toto jednání protizákonné. V jednom z mailů, který se týkal podobného incidentu, požadoval pouze ústní dohodu. Tím mělo být zabráněno vzniku dalších stop, které by mohly být použity u soudu.

Don't be evil!

Opravdu se tedy můžeme spolehnout na největší technologické lídry, že talent uchazečů je vším? Pohled do zákulisí vyjednávání mezi technologickými obry může být velmi překvapující. Firmy ze Silicon Valley, ktré jsou přímou konkurencí se tak nelegálně pojistily proti personálním problémům. Pro veřejnost však může být ještě o něco víc zarážející dohoda o platech zaměstnanců. Je celkem logické takovéto dohody uzavírat mezi dodavateli a obchodními partnery a výjimkou to nebude ani v Česku. Existence takto rozsáhlého paktu však mohla zaskočit i ty největší konspirátory.

A na závěr si můžete prohlédnout dva původní maily Erica Schmidta, které rozesílal na vedení personálního oddělení poté, co mu volal rozčílený Steve Jobs:

Témata článku: Google, Apple, Intel, Kauzy, Adobe, Eric Schmidt, Sergey Brin, Schmidt, Plat, No, Ratio, Undefined, Pixar, Panda, Tým vedený

58 komentářů

Nejnovější komentáře

  • yyzz 28. 3. 2014 0:07:59
    don´t be debil
  • jiri srum 26. 3. 2014 23:04:05
    Jaký vztah je mezi výsledkem práce člověka (např. Jobs-e) a tím, že tentýž...
  • Mispulda 26. 3. 2014 22:08:50
    Koukam, ze Jobs byl docela dobrej šmejd a nic jineho. Zadny vizionar
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky