Do konce roku přijdou ještě dvě zajímavé grafiky: GTX 1060 GDDR5X od Nvidie a RX 590 od AMD

Do konce tohoto roku nás čekají ještě dvě novinky z oblasti grafických karet. Obě grafické karty budou spadat do cenového segmentu pod deset tisíc korun a obě přinesou jenom mírné zlepšení vůči předchozím modelům, které však byly velmi populární a po upgradu bezesporu stále budou. Z tábora zelených to bude GeForce GTX 1060 6GB GDDR5X a z tábora červených Radeon RX 590 8GB.

Klepněte pro větší obrázek

Grafická karta Nvidie by se neměla moc lišit od stávajícího modelu. Hlavní rozdíl jsou použité rychlejší paměti GDDR5X o frekvenci 8 800 MHz, které grafické kartě dodají větší datovou propustnost 211 GB/s. Původní edice s pomalejšími pamětmi GDDR5 na frekvenci 8 000 MHz dodávaly grafické kartě propustnost 192 GB/s, jedná se tedy o skoro 10% zlepšení.

Zda to povede i k většímu výkonu o 10% si musíme počkat až na reálné testy produktu, já osobně se domnívám, že reálné zlepšení ve hrách bude maximálně do 5 %. Mnohem větší vliv na výkon má totiž frekvence grafického jádra, ta ovšem ta zůstane nezměněna.

U modelu RX 590 od AMD je však změn mnohem více. Stále se jedná o čip Polaris, ovšem vyráběný 12nm procesem u Global Foundries, jeho označeni je Polaris 30. Díky tomu bude moct čip běžet na vyšších taktech než stávající čipy u RX 580, které jsou vyráběny postarším 14nm procesem (Polaris 20).

Klepněte pro větší obrázek

První testy ze hry Final Fantasy XV ukázaly výkon nové RX 590 zhruba 15% nad stávající RX 580, což je v rámci pouhého refreshe identického čipu a architektury velice pěkný výsledek.

Kdy karty vyjdou oficiálně na trh prozatím oznámeno nebylo. Očekávané datum je zhruba polovina listopadu, oba modely by tedy ještě měly stihnout předvánoční prodeje.

Zdroj: Wccftech

Diskuze (27) Další článek: Cihly vyrobené z lidské moči mohou prospět životnímu prostředí

Témata článku: Hardware, Testy, Nvidia, Grafické karty, AMD, Propustnost, Cenový segment, První test, Vysoký takt, Předvánoční prodej, Grafika, Model, Předchozí model, Pomalá paměť, Polaris, Pěkný výsledek, Zajímavá grafika, Velký vliv, Grafické jádro, Čip, Global Foundries, Velký výkon, Hlavní rozdíl, Identický čip, Reálný test


Určitě si přečtěte

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu