Do konce roku přijdou ještě dvě zajímavé grafiky: GTX 1060 GDDR5X od Nvidie a RX 590 od AMD

Do konce tohoto roku nás čekají ještě dvě novinky z oblasti grafických karet. Obě grafické karty budou spadat do cenového segmentu pod deset tisíc korun a obě přinesou jenom mírné zlepšení vůči předchozím modelům, které však byly velmi populární a po upgradu bezesporu stále budou. Z tábora zelených to bude GeForce GTX 1060 6GB GDDR5X a z tábora červených Radeon RX 590 8GB.

Klepněte pro větší obrázek

Grafická karta Nvidie by se neměla moc lišit od stávajícího modelu. Hlavní rozdíl jsou použité rychlejší paměti GDDR5X o frekvenci 8 800 MHz, které grafické kartě dodají větší datovou propustnost 211 GB/s. Původní edice s pomalejšími pamětmi GDDR5 na frekvenci 8 000 MHz dodávaly grafické kartě propustnost 192 GB/s, jedná se tedy o skoro 10% zlepšení.

Zda to povede i k většímu výkonu o 10% si musíme počkat až na reálné testy produktu, já osobně se domnívám, že reálné zlepšení ve hrách bude maximálně do 5 %. Mnohem větší vliv na výkon má totiž frekvence grafického jádra, ta ovšem ta zůstane nezměněna.

U modelu RX 590 od AMD je však změn mnohem více. Stále se jedná o čip Polaris, ovšem vyráběný 12nm procesem u Global Foundries, jeho označeni je Polaris 30. Díky tomu bude moct čip běžet na vyšších taktech než stávající čipy u RX 580, které jsou vyráběny postarším 14nm procesem (Polaris 20).

Klepněte pro větší obrázek

První testy ze hry Final Fantasy XV ukázaly výkon nové RX 590 zhruba 15% nad stávající RX 580, což je v rámci pouhého refreshe identického čipu a architektury velice pěkný výsledek.

Kdy karty vyjdou oficiálně na trh prozatím oznámeno nebylo. Očekávané datum je zhruba polovina listopadu, oba modely by tedy ještě měly stihnout předvánoční prodeje.

Zdroj: Wccftech

Diskuze (27) Další článek: Cihly vyrobené z lidské moči mohou prospět životnímu prostředí

Témata článku: Hardware, Testy, Nvidia, Grafické karty, AMD, Vysoký takt, Model, Zajímavá grafika, Polaris, Pomalá paměť, Hlavní rozdíl, Identický čip, Očekávané datum, Velký výkon, Global Foundries, Grafická karta, Mírné zlepšení, Grafika, Pěkný výsledek, Předchozí model, Reálný test, Velký vliv, Cenový segment, Grafické jádro, Propustnost


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní