AMD | Nvidia | Grafické karty

Do konce roku přijdou ještě dvě zajímavé grafiky: GTX 1060 GDDR5X od Nvidie a RX 590 od AMD

Do konce tohoto roku nás čekají ještě dvě novinky z oblasti grafických karet. Obě grafické karty budou spadat do cenového segmentu pod deset tisíc korun a obě přinesou jenom mírné zlepšení vůči předchozím modelům, které však byly velmi populární a po upgradu bezesporu stále budou. Z tábora zelených to bude GeForce GTX 1060 6GB GDDR5X a z tábora červených Radeon RX 590 8GB.

Klepněte pro větší obrázek

Grafická karta Nvidie by se neměla moc lišit od stávajícího modelu. Hlavní rozdíl jsou použité rychlejší paměti GDDR5X o frekvenci 8 800 MHz, které grafické kartě dodají větší datovou propustnost 211 GB/s. Původní edice s pomalejšími pamětmi GDDR5 na frekvenci 8 000 MHz dodávaly grafické kartě propustnost 192 GB/s, jedná se tedy o skoro 10% zlepšení.

Zda to povede i k většímu výkonu o 10% si musíme počkat až na reálné testy produktu, já osobně se domnívám, že reálné zlepšení ve hrách bude maximálně do 5 %. Mnohem větší vliv na výkon má totiž frekvence grafického jádra, ta ovšem ta zůstane nezměněna.

U modelu RX 590 od AMD je však změn mnohem více. Stále se jedná o čip Polaris, ovšem vyráběný 12nm procesem u Global Foundries, jeho označeni je Polaris 30. Díky tomu bude moct čip běžet na vyšších taktech než stávající čipy u RX 580, které jsou vyráběny postarším 14nm procesem (Polaris 20).

Klepněte pro větší obrázek

První testy ze hry Final Fantasy XV ukázaly výkon nové RX 590 zhruba 15% nad stávající RX 580, což je v rámci pouhého refreshe identického čipu a architektury velice pěkný výsledek.

Kdy karty vyjdou oficiálně na trh prozatím oznámeno nebylo. Očekávané datum je zhruba polovina listopadu, oba modely by tedy ještě měly stihnout předvánoční prodeje.

Zdroj: Wccftech

Diskuze (27) Další článek: Cihly vyrobené z lidské moči mohou prospět životnímu prostředí

Témata článku: Hardware, Testy, AMD, Nvidia, Grafické karty, Velký výkon, Hlavní rozdíl, Cenový segment, Model, Očekávané datum, Velký vliv, Grafika, Reálný test, Pěkný výsledek, Zajímavá grafika, Karta, Polaris, Předvánoční prodej, Frekvence, Grafická karta, Propustnost, Mírné zlepšení, První test, Čip, Předchozí model


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7