Do konce roku 50 obchodních webů s Expandií

Expandia Banka zavádí od zítřka nové služby a také zveřejňuje výsledky svého působení.
Zítra (1. října) se do českého bankovního trhu vlije nová voda, která může usnadnit práci zejména podnikatelům. Expandia Banka, jejíž služby zatím využívá asi 3200 klientů v České republice, a na jejichž osobních kontech se zatím nakumulovalo 150 milionů korun, nabídne svůj nový produkt – vedení Firemního účtu. Kromě toho přichází s kompletní změnou cenové politiky a oznamuje pár dalších zajímavých změn ve své nabídce.

Propojení s účetnictvím a hromadný příkaz z cest
Novinkou Expandie je od zítřejšího dne možnost založení Firemního účtu. Ten se od Osobního účtu liší zejména možností propojení s účetnictvím (prostřednictvím exportně/importního souboru) a zadáváním hromadných příkazů k úhradě. Kouzlo celého systému vězí v možnosti rozdělit proces platby na dvě operace – zadávací a autorizační. Zatímco zadávání příkazu může provést kterákoli účetní, samotné potvrzení platby (nebo potvrzení plateb překračujících jistou částku) může provést typicky pouze majitel účtu, a to z jakékoli lokality a prostřednictvím jednoho z možných komunikačních kanálů. Ten už se pak nespojuje s účetnictvím nebo účtárnou, ale přímo s bankovním účtem, kde „visící“ platby (tedy čekající na autorizaci) potvrdí svým elektronickým klíčem.

Druhou atraktivní možností využití Firemního účtu je klasická komunikace distributor-dealer, tedy tzv. aplikace bussiness-to-bussiness. Smluvní partneři distributora jsou v přímém napojení na informace o jeho skladových zásobách, kde čerpají svůj kredit. Při jeho překročení se provede automatické zadání příkazu, které po autorizaci a provedení platby ze strany dealera umožní okamžité vydání skladových položek. Téměř bez zásahu lidské ruky, téměř automaticky. Není bez zajímavosti, že zkušebním projektem je obchodní systém firmy TH System, kterou známe jako velkého distributora výpočetních techniky.

100 miliónů investic, ztráta 220 miliónů
Za pět měsíců existence se Expandii podařil téměř husarský kousek: rozdělit českou odbornou veřejnost na dva tábory – na zapřisáhlé zastánce a zapřisáhlé odpůrce svých služeb.
  • Zastánci se obvykle rekrutují ze skupiny spokojených zákazníků banky (90 procent z nich má SŠ nebo VŠ vzdělání) a nedají na EB dopustit. Mimochodem 90 procent z nich uvedlo jako nejdůležitější kritérium při výběru banky „rychlost při vyřizování bankovních transakcí.“ Naopak nejméně zajímavý požadavek na banku z jejich strany byla možnost získat úvěr (!!). Průměrný věk klientů EB je 20-45 let a měsíční příjem 6000 Kč.
  • Tábor odpůrců je naopak sestaven převážně z těch, kteří služeb banky zatím nevyužili nebo – jak jsem se několikrát sám přesvědčil – vydávají se za experty na bezpečnost, o níž vědí … pramálo. Pravdou tedy zůstává, že přesvědčit veřejnost o bezpečnosti služeb se Expandii ještě v plné míře nepodařilo, čemuž bohužel nepřispívá ani fakt, že Expandia nabízí světově unikátní systém. Kritikové také bance často vytýkají, že „je drahá“.
Expandia Banka – jak si brzy ukážeme – intenzívně pracuje na tom, aby spokojenost stávajících klientů rostla a mýty ztrácely půdu pod nohama. Sumy investované do výstavby banky i ohlášená ztráta podle slov člena představenstva banky Tomáše Pardubického odpovídá plánům. Bod zvratu (kdy se banka dostane do plusu) by měl nastat na přelomu let 1999/2000. O skutečnému termínu samozřejmě rozhodnou zejména noví zákazníci - tedy upřímně řečeno - kvalita marketingu.

Sníženy ceny za transakce!
Spekulace o bezpečnosti a „serióznosti“ Expandie jsou podle mého pochopitelné – každý má jistě po zatím tak krátké době působnosti banky právo na tento pocit. Vždyť podobné služby u nás ani ve světě nemají obdoby, nebylo jak se ujistit o spolehlivosti jejího zázemí… navíc staré české banky přesvědčují své klienty o tom, „že tohle nabízíme taky a mnohem levněji“, což jen dosvědčuje, že nevědí, o čem mluví. Ale klienti tomu věří.

Narážím nejen na diametrální odlišnost služeb EB od běžných „přídavných služeb“ jiných bank, ale také na argument odpůrců tohoto bankovního pionýra – že „Expandia je drahá.“ Nový průhlednější tarifní program by je měl přesvědčit, že tomu tak není. Protože se po několika měsících provozu ukázalo, že klienti nevyužívají svých programů příliš efektivně – rozuměj, prostě si hrají, změnila Expandia zásadně tarifní třídy. Byly zrušeny transakce zdarma, jejichž omezený počet byl zahrnut v měsíčním paušálu, přičemž byly sníženy tarify za jednotlivé operace. Kompletní ceník najdete na http://www.ebanka.cz. Stávajícím zákazníkům hodlá EB pomoci vybrat přesně ten program, který nejlépe odpovídá jejich dosavadnímu využití služeb.

Děláme službu velkým bankám
Slova Pavla Čecha, obchodního ředitele Expandia Banky, možná některé čtenáře překvapí: „Nikdy nebudeme konkurencí velkých bank. Naopak jim připravujeme půdu pro služby, na něž si veřejnost zatím nezvykla.“ To je důležitá věc – Expandia se nechce zaměřovat na všechny, jejími zákazníky jsou „lidé s aktivním životním stylem.“ Koncem roku bychom měli mít možnost vyzkoušet padesátku obchodních míst na českém Internetu, která budou svým aktivním stylem podporovat platby skrze Expandii.
Váš názor Další článek: Konec války browserů?

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,