Krátký výlet do historie
Vzpomínáte si na K5 či K6? V své době se jednalo o zajímavé alternativy k Pentiu, ale byly považovány spíše za "procesorovou spodinu", kterou si kupovali pouze nemajetní uživatelé, na které si bohatí "kamarádi" s procesory Pentium ukazovali prstem. Pro tehdejší počítačové "fajnšmekry" byly procesory AMD vedle Cyrixu a IDT označovány za nestabilní a nevýkonný "póvl", který by neměl nikdo kupovat.

Situace se rapidně změnila s příchodem Athlonů, kdy AMD začala dobývat desktopový trh. Před jeho uvedením, v roce 1999, se firma pohybovala v červených číslech. Po uvedení, jakoby kouzelným proutkem někdo mávl, a AMD během dvou let získalo téměř 25 % podíl trhu a miliardový roční zisk (rok 2000).
Přesto všechno je AMD stále druhým hráčem na poli výroby procesorů. Athlony jsou oblíbené, ale většinou mezi "obyčejnými" uživateli. V oblasti notebooků není situace špatná, ale stále má Intel se svými Celerony a Pentiemi obrovský úspěch. Nejslabší je AMD na poli serverů, kde má dominantní pozici Intel, který svůj úspěch opírá o konzervativnost tohoto sektoru.
Sladká budoucnost po prvé - desktopový trh
Gordický uzel úspěchu AMD má rozetnou nová, osmá generace, procesorů s kódovým označením ClawHammer a SledgeHammer, které jsou už nyní (půl roku před uvedením) notoricky známy.
Vyrobit kvalitní procesor je jedna věc a prodat ho se slušným ziskem je věc druhá. AMD je známa svou spolupráci s Compaqem, který představuje odbyt pro desetinu všech vyrobených Athlonů a Duronů.
Začínají se objevovat zprávy, že se AMD snaží přemluvit nový Hewlett-Packard (& Compaq) k exkluzivnímu partnerství - něco na způsob Intel & Dell. AMD sice nemůže diktovat několikanásobně větší firmě typu HP, že by měla přestat vyrábět počítače s procesory Intel, které jsou stále v majoritě, ale může si exkluzivní spolupráci o mnoho zlepšit pozici. AMD by mohlo slavit, kdyby HP začalo aktivně prosazovat platformu založenou na procesorech Hammer. Slovo takové firmy, nyní velikostí se blížící IBM, je někdy silnější než slovo Intelu.
Informace o zlepšující se spolupráci s novým HP svědčí velké prioritní dodávky procesorů Athlon XP s jádrem Thoroughbred. AMD tyto procesory naplno výrábí v Drážďanech, ale není jich dost, aby s nimi šlo uspokojit jak výrobce, tak zákazníky toužící po samostatných procesorech. V tomto případě má HP přednost! Přestože budou Thoroughbredy uvedeny 10. června, tak na pultech obchodu se objeví až v červenci. Pokud moc spěcháte, tak nezbývá nic jiného, než si koupit počítač značky HP, který bude s novým procesorem dostupný už v červnu.
To není všechno. Dokonce se spekuluje, že do konce roku začne Dell vyrábět počítače s procesory AMD. Hodně záleží na úspěchu Hammerů, protože i Micheal Dell se o tento procesor velmi zajímá. Druhou věcí je Intel, který může výrobu počítačů s Hammery u Dellu vetovat. Za exkluzivní partnerství se platí.
Sladká budoucnost po druhé - trh s mobilními procesory
AMD se snaží v poslední době intervenovat na trh s mobilními procesory, což se ji kupodivu celkem daří. Největším úspěchem bylo prosazení notebooků Compaq s procesory Athlon 4. V Americe si tyto přenosné počítače získaly slušný podíl na trhu.
Největší ofenzíva do mobilního sektoru nastává právě teď, s příchodem Thoroughbredů, které mají menší tepelné i energetické nároky než jejich předchůdci. AMD přejmenovává značku Athlon 4 na Mobile Athlon XP. V brzké době by se mělo objevit i několik nových variací mobilních Athlonů: Low-power verze se spotřebou 16 W (od 1000+ do 1500+), Balanced verze se spotřebou 25 W (od 1400+ do 1800+), Standard verze s 35 W (od 1400+ do 1900+) a Desktop Replacment verze s 45 W (od 1600+ do 2000+).
Low-power verze jsou odpovědí na low-voltage Pentia III. V dnešní době se už přílïš nehledí na maximální výkon procesoru, ale spíše na praktičnost řešení. Nikoho neláká mít počítač či notebook, který vydává zvuky podobné letadlu. Mnohem zajímavější je tedy mít procesory, které lze uchladit i pasivním chladičem, ale to je hudba budoucnosti (viz. projekt Intel Tide Water).
Sladká budoucnost po třetí - trh se serverovými procesory
Procesory AMD do serverů? To byla před pár lety naprostá utopie na úrovni science fiction. Dnes se AMD snaží prorazit i zde, ale nepříliš úspěšně. Konzervativnost tohoto sektoru je obrovská. Málokoho přesvědčíte, že procesory AMD jsou stejně spolehlivé jako Intel. Dokonce se s vámi nikdo z technické podpory velkých firem nebude bavit, když mu řeknete, že máte server na AMD.
Dnešní procesory Athlon MP můžou jako server pracovat velmi dobře, ale jedná se pouze o procesory Athlon XP, které jsou certifikovány na multiprocessoring. Žádna věda v tom není. AMD prostě neměla před pár lety při vývoji K7 peníze na další serverový procesor. Nyní si proto pomáhá marketingem.

Příští rok se objeví Opterony, kódovým označením SledgeHammery, s kterými půjde vytvořit až osmiprocesorový server. SledgeHammery se od ClawHammerů liší dvoukanálovým integrovaným paměťovým řadičem, díky tomu budou mnohem lepší v paměťově náročných aplikací.
I zde má AMD slibnou budoucnost. Sun avizoval, že chystá použít procesory Opteron do svých serverů Cobalt v kombinaci s operačním systémem Linux (ten už je pro platformu x86-64 vyvíjen několik let) a možná se povede spolupráce s HP.