IoT | Chytrá domácnost

Dneska už i váha může mít Wi-Fi. Vyzkoušeli jsme Withings Body Cardio

  • Chytré už je dnes ledacos, přišlo i na váhy
  • Vyzkoušeli jsme chytrou váhu s bezdrátovou konektivitou a pokročilými možnostmi měření i analytiky
  • Podívejte se, co všechno vám řekne o vašem těle

Letošní veletrh spotřební elektroniky CES byl plný chytrých věcí. Ty se vyznačují tím, že jsou nějakým způsobem připojeny k internetu či aspoň k mobilními telefonu, a měří, analyzují nebo ovládají... Ať už je to rychlovarná konvice, vlasový kartáč nebo krmítko pro kočky. Éra internetu věcí se zkrátka rozjela naplno. A tak jsme jednu takovou věc rovněž vyzkoušeli - chytrou váhu. Konkrétně model Withings Body Cardio.

Nebudeme zdlouhavě popisovat to, co je jasné z obrázků. Proto test publikujeme primárně formou fotogalerie a v textech u jednotlivých fotek se zaměříme na technická fakta a praktické informace na základě získaných zkušeností.

Klikněte na první obrázek a nechte se vést...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následující text najdete i u jednotlivých obrázků

Withings je francouzský výrobce chytrých zařízení do domácnosti a pro zdraví. Chytré váhy už několik let vyrábí a jsou docela proslavené. Vyzkoušeli jsme novinku Body Cardio s pokročilými možnostmi měření. Dát skoro pět tisíc za váhu?! Existují i levnější, tato je přece jen trochu speciální.

Přední strana z odolného skla, pod ním 2,9" displej, zbytek těla z hliníku... Ve výbavě Wi-Fi b/g/n a Bluetooh. Ne, není řeč o telefonu, ale o váze. Skleněná deska váhy má rozměry 33 × 33 cm, výška váhy je 18 mm. Unese a změří až 180kg člověka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Váhu může využívat až osm uživatelů zároveň, automaticky je pozná podle hmotnosti a jejího vývoje. Data se okamžitě odesílají do cloudu a odtud pak do mobilní aplikace.

Váha má jedno tlačítko pro zapínání/vypínání a párování. Je schované, ale nevadí to, váhu totiž netřeba vypínat. Na jedno nabití by totiž měla vydržet v pohotovosti až rok. K dobíjení poslouží konektor micro USB.

Není to levná váha, a tak se chlubí technologií pro rozpoznání optimálního zatížení, čtyřmi senzory hmotnosti a schopností přesného měření jak na měkkém koberci, tak na tvrdé podlaze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě černé se vyrábí také v bílé variantě. Ale více než o její vzhled jde o její schopnosti měření... Kromě hmotnosti změří také srdeční tep a bioelektrickou impedanci. Z ní pak určí podíl tuku, vody a svalů a kostí v těle. Specialitou je pak měření tzv. tepových vln, ze kterých se analyzuje kvalita krevních cév.

Po vkročení na váhu to zastudí. Na 2,9" displeji s rozlišením 128 × 64 bodů se následně začne zobrazovat hmotnost a šipky naznačující, jakým směrem byste měli na chodidlech přitlačit, aby zatížení bylo rovnoměrné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Poté se začne měřit srdeční tep a tepové vlny. To docela trvá, někdy až půl minuty. Nezdá se to, ale takové nečinné stání na váze při ranním spěchu do práce se zdá jako věčnost. Následuje přehlídka všech naměřených veličin přímo na displeji váhy... Nechybí ani motivační graf s vývojem hmotnosti a informací o přírůstku či úbytku od posledního měření.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Daleko více se ale dozvíte z mobilu, do kterého proudí skrze cloud naměřené informace. A skrze Bluetooth můžete váhu spravovat, například do ní nahrávat nový firmware. Aplikace je dostupná pro Android a iOS

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě váhy lze připojit i další zařízení, Withings toho vyrábí už docela hodně. Spárování probíhá intuitivně, rychle a bez komplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vaše tělo rázem dostane nové křivky. Digitální... Na časové osu se zaznamenávají jednotlivá měření v podobě grafů.

A co že je to měření tepové vlny? Jak srdce do tepen pumpuje krev, pružně na to reagují a vyrovnávají tak krevní tlak. Pokud ale cévy nemají optimální pružnost, projeví se to rychlejším průtokem a zvýšením krevním tlakem. Citlivé senzory srdečního tepu dokážou změřit rozdíl v rychlosti šíření krve a samotné tepové vlny v cévách a z toho určit jejich kondici.

Základ je být v normálu, anebo ještě lépe v optimálním stavu. Pokud by se křivka vydala nebezpečně vzhůru, znamenalo by to zvýšené nebezpečí kardiovaskulárních obtíží. To alespoň tvrdí Withings. Pravdou je, že tato metoda měření se používá i v lékařství, ale implementace jednoduchého měření do váhy tu ještě nebyla. Nakolik je to měření přesné, nedokážu posoudit.

Občas se měření tepové vlny nepodaří. Váha to bohužel nenahlásí, dozvíte se to až posléze v aplikaci. Důvody nejsou zmíněny, zřejmě senzory nezaznamenaly dostatečně průkazné hodnoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Měření váhy už je ale klasika. Pokud se budete vážit každý den ve stejnou dobu, ideálně hned poté, co vstanete z postele, budete mít dokonalý přehled o vývoji své hmotnosti. Dokonalá datová snídaně pro věčné dietáře. Hmotnost i další veličiny můžete sledovat z různých pohledů, zde například v podobě Indexu tělesné hmotnosti (BMI).

Měření samotného srdečního tepu bez ohledu na vlny je také bez problémů. Aby bylo dlouhodobé měření k něčemu platné, měli byste se vždy před měřením na chvíli zastavit a zklidnit.

Zadávat do aplikace můžete i další data, například krevní tlak. Withings na to samozřejmě má "chytrý měřič tlaku" za necelé tři tisíce korun, ale můžete použít i ten obyčejný a data z něj přepsat do aplikace ručně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Chytrých věcí, které lze do aplikace připojit je více. Ale také sem můžete připojit externí aplikace pro záznam sportovních aktivit. Všechna data o svém zdraví a aktivitách budete mít na jednom místě.

Aplikace je otevřená i naopak, a tak může údaje o hmotnosti posílat třeba do Google Fit. Údaje o hmotnosti pak uvidíte v časové ose aplikace Google Fit.

A samozřejmě nechybí možnost přidat si přátelé a přetahovat se s nimi o to, kdo víc nechodil nebo zhubl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dost věcí vám ale ukáže i samotná váha. Kromě toho, co sama změří, je to například i předpověď počasí na daný den. Měřeným údajem je pak množství vody v těle. A také můžete sledovat stav svých tukových zásob nebo hmotnost samotných svalů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Chytrá váha je ideální hračka pro vyznavače „datového životního stylu“. Může být dobrým motivačním nástrojem pro ty, kteří chtějí zhubnout, nebo naopak přibrat, ale jen na svalech. Ale stojí za bezmála pět tisíc korun?

V tomto případě je nemalý příplatek za měření srdečního tepu a tepových vln. Model Withings Body (bez "Cardio") sledující pouze hmotnost a bioelektrickou impedanci se prodává skoro o patnáct set levněji. Za podobnou cenu jsou pak i konkurenční chytré váhy Fitbit Aria či Polar Balance.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Diskuze (13) Další článek: Týden Živě: Microsoft vypne svůj nejzbytečnější web So.cl

Témata článku: Zajímavosti, Mobilní aplikace, IoT, Chytrá domácnost, Váhy, Céva, Přesná předpověď, Párování, Přesné měření, Aria, Srdeční tep, Hmotnost, Skleněná deska, Arion, Withings, Váha, Snídaně, Balance, Polar, Krmítko, Chytrá váha, Tuk, Francouzský výrobce, Externí aplikace, Spárování, Výhodné mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor