Dnes uhasne hromada webů. Anglická Wikipedie a další

Tak je to tady, web zažije skutečnou stávku. Běžný český surfař si toho ale nejspíš vůbec nevšimné – tedy pokud nenavštíví anglickou Wikipedii, Greenpeace.cz, nebo Pirati.cz
Dnes uhasne hromada webů. Anglická Wikipedie a další

Dnes začíná velký protestní den proti americkým návrhům protipirátských zákonů SOPA (návrh poslanců) a PIPA (návrh senátorů). Oba jsou plné kontroverzí (psali jsme dříve) a brojí proti nim v podstatě všechny velké americké weby (skupina Net Coalition, kam patří vedle Googlu a Amazonu také Yahoo, eBay, nebo třeba Bloomberg, a think tank Electronic Frontier Foundation).

Černý happening

Dnes se uskuteční organizovaný protest, v rámci kterého na několik hodin mnohé weby zčernají a namísto běžného obsahu budou návštěvníkům servírovat pouze protestní text nesouhlasu. Z projektu několika málo webů ale nakonec vznikl happening, který se šíří globálním internetem a do akce se zapojují i další weby po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek
Web jde do stávky. Kam se hrabou francouzské odbory...

Americká internetová legislativa se přímo dotýká celého webu a ovlivňuje globální internet, neboť stále platí, že je to americký trh, kde sídlí klíčoví hráči včetně Googlu, Facebooku, Twitteru nebo třeba Amazonu, u kterého hostují stovky populárních služeb střední velikosti včetně Dropboxu. Podobné zákony se zároveň připravují i v dalších zemích.

Do boje proti svazování doposud relativně svobodného a nespoutaného internetu se tedy zítra v osm ráno zapojí třeba i česká mutace Greenpeace (Greenpeace.cz) a stránky českých pirátů (pirati.cz). Na webu pak narazíte hned na několik katalogů, které registrují, kdo všechno se protestu zúčastní a to jakoukoliv formou – třeba jen soucitným bannerem.

Jeden z těchto katalogů najdete na adrese Sopastrike.com, podle kterého to bude vedle anglické Wikipedie také globální Twitpic (sdílení obrázků na Twitteru), Mozilla, openSUSE, WordPress, Google, již zmíněný Greenpeace včetně svých lokalizovaných webů, Internet Archive, Tucows, Minecraft a další. Jakým způsob to bude, se dozvíte už zítra ráno našeho času.

Protest 18. ledna je pouze první krok. Pokud budou zákony skutečně dále projednávané, nejspíš se uskuteční nové akce. O víkendu se nakonec ozval i Bílý dům, který se nechal slyšet, že bude mít velké obtíže podobné zákony podepsat. Lze tedy očekávat, že se budou muset v každém případě nějakým způsobem změnit.

Klepněte pro větší obrázek
Anglická Wikipedie na organizovaný výpadek upozorňuje už od včerejšího dne

Webům nevadí boj proti pirátům, ale jeho způsob

Americkým internetovým společnostem nevadí boj proti pirátům jako takový, ale spíše jeho způsob ukotvený v připravované legislativě. Ta se totiž chová jako slon v porcelánu. Weby by například měly být zodpovědné za obsah, který na ně nahrávají uživatelé. Doposud přitom platí pravidlo, že americké weby případný závadný obsah musí na vyžádání odstranit (legislativa DMCA – Digital Millenium Copyright Act).

Nově by však mohl prokurátor nařídit blokování celých webů a jejich odstřihnutí od internetu. Facebook by byl tedy zodpovědný za všechny nahrané fotografie a videa, to samé by platilo o YouTube a některé menší sociální sítě už oznámily, že by raději skončily.

Druhou vadou na kráse je blokování DNS. Závadné weby by byly totiž blokované přímo v DNS záznamech, Mohly by tedy sice být nadále dostupné pomocí IP adresy, nikoliv ale pomocí doménového jména – klasické webové adresy. Jenže DNS databáze se z principu šíří do celého světa, celá Amerika by tedy musela začít používat izolovaný a nesynchronizovaný DNS systém. V opačném případě by se DNS blokace promítla do globálního internetu a weby by byly nedostupné odkudkoliv, nehledě na to, že se jedná pouze o americkou legislativu.

Ostatně právě na základě tohoto sporného bodu začali nadšenci budovat alternativní doménový systém Dot-BIT, který je zcela nezávislý na systému DNS a funguje na principu proxy sítí. Weby uvnitř Dot-BITu mají speciální TLD doménu .bit (třeba zive.bit).

Klepněte pro větší obrázek
Do protestu se připojila i globální organizace Greenpeace, od osmi hodin tedy uhasne i jeho český web

Třetí vadou na kráse je případné nařízení k zablokování všech nežádoucích odkazů. Google by tedy musel okamžitě přestat indexovat weby, na kterých se například sdílejí odkazy na warez a byl by de facto cenzurovaný. Některé výsledky z něj sice na základě legislativy DMCA mizí už dnes, je to ale pouze střípek toho, co všechno ve skutečnosti indexuje.

Tohoto přístupu se nakonec bojí i Wikipedie, protože by musela z ryze encyklopedického článku o P2P technologii nebo třeba o službách ke sdílení dat mazat odkazy na konkrétní služby a v samotném textu by se nemohla objevit ani žádná informace, která by mohla navádět čtenáře k používání těchto služeb.

No a do čtveřice – pokud americká legislativa nedosáhne na zahraniční web, alespoň zakáže americkým firmám, aby s takovými weby podnikaly (americké reklamní systémy jako AdSense, platební systém PayPal, americké hostingové služby, doménové služby aj.) a i tyto weby by byly blokované podobným způsobem, jak tak dnes činí třeba Velký čínský firewall. Američané se proti těmto tendencím brání třeba tak, že tamní Ústava zaručuje přístup k informacím a to nehledě na to, jaký mají charakter. Ostatně v tomto jsou USA mnohem liberálnější než Evropa,

A na závěr ještě jedna hrozba. Američtí poskytovatelé internetu a hostingových služeb by mohli snadno odpojovat weby už při pouhém podezření, legislativa jim totiž pro případný omyl uděluje dostatečně velkou imunitu. Ale to už je jen pomyslný střípek v celé mozaice.

Všechno je to pouze teorie, ale i ta se může stát praxí

Toto vše je sice jen teorie a nikdo si netroufne tvrdit, že by taková praxe skutečně nastala – text SOPA i PIPA je ostatně poměrně nejednoznačný a vágní, webům ale vadí, že zde tato možnost vůbec je – nebo přesněji možná bude. Každé takové potenciální zaškrcení internetu sebou totiž nese rizika, že se z možnosti stane norma.

V tomto článku jsem použil hned několik odkazů na anglickou Wikipedii, takže se na ně asi nepodíváte.

Diskuze (79) Další článek: Gembird ePP: tiskněte jednoduše přímo na elektronický papír

Témata článku: Internet, Právo, Web, Pirátství, Hromada, Wiki, Americká legislativa, Globální web, Teorie, Celý internet, Svobodný přístup, Ústava, Bílý dům, Tanky, Závadný obsah, Celá Amerika, Střední velikost, Podobný způsob, Česká Wikipedie, Doménový systém, Krása, DAL, Think-Tank, Čínský firewall, GreenpeaceRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály