Software | Bezpečnost | Heslo

Dnes se slaví Světový den hesel. Apple, Google a Microsoft je ale chtějí společně pohřbít

Zdroj: Towfiqu barbhuiya / Unsplash
Dnes se slaví Světový den hesel. Apple, Google a Microsoft je ale  chtějí společně pohřbít | Zdroj: Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Tři největší softwarové a internetové společnosti se dohodly, že s pamatováním si změti písmen, číslic a jiných symbolů by se mělo skoncovat. Stylově tak na Světový den hesel zahajují proces jejich postupné náhrady. Apple, Google a Microsoft společně do svých systémů a aplikací implementují nejnovější standardy FIDO Alliance a W3C, které umožní na internetu používat bezheslové účty.

Využijí přitom nové techniky, které svět poznal před měsícem a půl. Hesla nahradí kryptografické klíče uložené v mobilu s Androidem nebo iOS, které bude chránit PIN či biometrie. Zmíněné firmy již mobily využívají jako druhý ověřovací faktor zvyšující zabezpečení účtu, v případě Microsoftu lze aplikací v mobilu nahradit i heslo. Stávající technologie ale měly několik nedostatků.

Vždy byly vázané k jednomu konkrétnímu zařízení a nedaly se přenášet na jiný mobil, či dokonce platformu. Ztráta mobilu nebo nákup nového znamenaly komplikace. FIDO Alliance a W3C WebAuthn ale navrhly řešení, které umožní klíče jednoduše přenášet nebo synchronizovat (skrz Apple/Google/Microsoft ID či univerzální pomocí Bluetooth). Univerzální řešení fungující na všech platformách, které bude dostupné pro všechny aplikace a weby, tyto firmy nabídnou někdy v příštím roce.

Prakticky bude bezheslové přihlášení fungovat tak, že na webu či v aplikaci zadáte e-mail či uživatelské jméno a místo zadání hesla se objeví výzva, aby přihlášení potvrdili na mobilu, který se bude muset nacházet blízko jiného zařízení (to zaručí Bluetooth s krátkým dosahem). Pokud byste se přihlašovali do aplikace či na web přímo na mobilu sloužícím jako klíč, pochopitelně se obejdete bez dalšího zařízení.

Jak přesně bude vypadat prvotní nastavení účtů a jak snadno půjde klíče přenášet či synchronizovat, na to si budeme muset počkat do prvních praktických implementací. Novou technologii přitom nebudou muset zavést pouze Apple, Google a Microsoft, ale logicky také ty firmy, které nějaké uživatelské účty spravují. Hesla přitom neskončí ze dne na den, ale budou existovat souběžně.

Diskuze (18) Další článek: Boston Dynamics vylepšil robopsa Spot a natočil další video v potemnělé fabrice

Témata článku: Microsoft, Software, Apple, Google, Internet, Bezpečnost, Android, iOS, Heslo, Bluetooth, Světový den, Aplikace, Klíč, FIDO Alliance, Účet, Mobil, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem