Historie | Web

Dnes má Živě.cz 22 let. Začalo to v roce 1996, kdy ještě neexistoval ani Google

  • Živě.cz dnes slaví 22. narozeniny
  • Podívejte se, jak se náš web vyvíjel v čase
  • Zavzpomínejte na jeho počátky

22. října 2018 slaví Živě.cz 22. výročí od svého založení. Náš web byl oficiálně spuštěn právě v tento říjnový den roku 1996.

Původně se jednalo o jednoduchý web, který plnil funkci internetového zpravodajství redakce časopisu Computer z počítačového veletrhu Invex, ale po skončení veletrhu jsme stránku tak nějak „zapomněli vypnout“.

Z podtitulu Novinky na Invexu živě se stalo zpravodajství z Computeru živě a posléze už web fungoval jako samostatné médium s vlastním názvem a doménou – Živě.cz. Téma kolem počítačů mu zůstalo, stejně tak úzká spolupráce s časopisem Computer, který je ještě o dva roky starší.

Internet v roce 1996

Provozovat web před dvaadvaceti lety nebylo tak jednoduché jako dnes. Neexistoval Google a Seznam se teprve narodil, internet charakterizoval zvuk vytáčeného modemu a novinkou byl tehdy Internet Explorer 3, který Microsoft nasadil proti nadvládě Netscapu. Neexistovaly ještě volně dostupné redakční systémy, a tak jsme první zprávy budoucího Živě.cz vytvářeli přímo do kódu webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek
Živě z Invexu v roce 1996. K prohlížení sloužil pochopitelně Netscape. Zdroj: Muzeum Internetu

V roce 1996 to bylo teprve čtyři roky od připojení ČSFR do celosvětové sítě internetu, což se oficiálně stalo 13. února 1992. Síť tehdy fungovala jen pro nekomerční a akademické využití. V roce 1995 už se otevřela možnost komerčního nasazení, což odstartovalo rozvoj českého webu. Kromě Živě.cz vznikají další webové stránky, a jak jich přibývá, dostává Ivo Lukačovič nápad, že vytvoří jejich Seznam.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam.cz z roku 1996 – „klíčové slovo prosím zadávejte bez diakritiky“. Více si o historii Seznamu přečtěte zde

A jak tehdy vypadaly weby? Zpravidla to byla strohá, převážně textová díla, kde byl vrcholem grafického umu animovaný GIF. Naše živé zpravodajství z Invexu nevypadalo jinak. Úplně první verzi webu se nám nepodařilo dochovat, ale našli jsme zálohu webu z roku 1997, kde jsou k dohledání i články sahající do roku 1996. Podívejte se na adresu www.zive.cz/zive1997, kde je toto historické Živě.cz vystaveno (mnohé odkazy již nefungují, vše je původní).

Jak se měnil design Živě.cz

Na vývoji designu webu je krásně vidět, jak byla zprvu webová stránka čistě technická záležitost. Složitá, komplikovaná, nepřehledná. Priority i používání webu se ale postupně měnilo a tomu se přizpůsoboval i vzhled Živě.cz:

Klepněte pro větší obrázek
1997: máme nové logo, název, chuť psát a možná i první malou reklamu
Klepněte pro větší obrázek
2000: Móda velí roztáhnout web na šířku obrazovky. Logo se stěhuje netypicky doprava
Klepněte pro větší obrázek
2002: Móda sloupcová. Logo je zpátky vlevo a doprostřed jsme vměstnali dva hlavní sloupce
Klepněte pro větší obrázek
2005: Máme nové diskuzní fórum a hranatý web s výrazně červeným záhlavím plný boxíků
Klepněte pro větší obrázek
2007: Zjednodušení struktury, lehčí a přehlednější design, články s úvodními obrázky
Klepněte pro větší obrázek
2009: Trend webového designu udávají sociální sítě, a tak i my už máme „vše v jednom feedu“, tedy bleskovky i články dohromady.
Klepněte pro větší obrázek
2016: Živě.cz jak ho znáte dnes. Žádné zbytečnosti jako tlačítka, boxíky, stíny, zaoblení, karusel... Maximálně jednoduchý design a stále živý stream s články

A zajímavost na konec, kterou si možná hned neuvědomíte. Víte, co znamená 22 let na webu? Ještě neexistoval ani Google, ten přišel až o dva roky později. Neexistovala Wikipedia, ta byla spuštěna až v roce 2001. O Facebooku se nám ještě ani nesnilo a vrcholem moderní komunikace bylo právě spuštěné ICQ...

Živě.cz 22 let poté

Počítačový a technologický obor se od roku 1996 velmi proměnil a s tím i skladba čtenářů Živě.cz. Původně jsme psali jen pro pár geeků, kteří si hráli s internetem podobně jako my. Zpravidla to byli lidé, kteří se v oblasti IT pohybovali i profesně. Jenže jak se stávaly počítače a internet stále běžnější součástí domácností, přibývalo mezi čtenáři živě i prostých fandů počítačů, internetu a techniky obecně.

Vývoji doby i skladbě čtenářů postupně přizpůsobujeme i obsah článků na Živě.cz. Už dávno jsme se oprostili od článků úzce odborně specializovaných, protože IT obor se velice rozšířil a nebyla by šance všechno pokrýt. Každý profesionál už přitom čerpá informace pro své potřeby přímo u zdrojů. Zaměřujeme se tedy na informace pro všechny, které počítače a internet prostě baví a chtějí si udržet přehled o hlavních novinkách a inovacích.

Na začátku to byl jen strohý web pro pár skalních nadšenců, dnes už má Živě.cz 1,65 milionu unikátních návštěvníků měsíčně (výsledek nezávislého měření NetMonitoru za září 2018) a jejich počet rok od roku stále stoupá. Všem vám děkujeme za přízeň!

Diskuze (56) Další článek: Když se v záběru něco víc hýbe, software to pozná a izoluje. Adobe ukázalo nové kouzlo

Témata článku: Google, Microsoft, Facebook, Historie, Web, Internet Explorer, Wikipedia, Design, Invex, Ivo Lukačovič, Článek, Vytáčený modem, Muzeum Internetu, Sociální síť, Zpravodajství, Přehledný design, Jednoduchý design, Celosvětová síť, IT obor, Živý stream, Samostatné médium, Jednoduchý web, Hlavní sloupec, Československo, Živé zpravodajství40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost