Emoji

Dnes je světový den emoji 🎉🥳👯‍♂️👯‍♀️ Podívejte se, co je nového a co se chystá v Androidu a iOS

➡📅=🌐🌞🔣.🥳🎉!

Přesně tak. Pokud jste nepochopili větu nahoře, tak zde je překlad: „Dnes je světový den emoji. Oslavujeme!“ Emoji, které jsou dnes již téměř nedílnou součástí internetové komunikace, dnes slaví v pořadí již šestý celosvětový den. Jedná se o výročí uvedení programu iCal, který měl v logu právě dnešní datum – tedy 17. července.

V posledních letech přitom emoji nabraly na popularitě i vážnosti. Jsou součástí Unicode a každý rok vychází nová verze, která přináší další a další znaky a variace. Už je tak skoro možné napsat ucelenou větu složenou pouze z těchto speciálních znaků.

K tomu ale primárně neslouží – cílem emoji je vyjádřit nějakou konkrétní emoci pisatele, případně věc, které se konverzace týká. Je tak jednodušší poznat, zda je text myšlen vážně, či jako vtip – u textové komunikace je to mnohdy jinak obtížné.

Letos se dočkáme matrjošky, bumerangu či bobra

Přesto ale emoji stále zůstává doménou převážně mladší generace, byť se jím zabývají i velké firmy. Letos se dočkáme Emoji 13.0, které přinese několik novinek, mezi které patří právě matrjoška, bobr, bumerang, ale i třeba muž ve stavebních šatech. Zamíří přitom postupně na všechny platformy společně s novými systémy, což se týká Androidu 11, iOS 14 a Windows 10 s podzimní aktualizací

Klepněte pro větší obrázek 
Tohle jsou nové emoji, které zamíří na iOS i Android. (Foto: Emojipedia)

Kompletní seznam chystaných znaků přichystala Emojipedia, kde si také můžete snadno zkontrolovat, zda je váš systém umí zobrazit. Pokud ne, uvidíte pouze prázdné čtverce, či dva obrázky vedle sebe místo jednoho.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Některé systémy si se všemi znaky stále neporadí.

Stále se tak setkáváme s tím, že ne všechny znaky je možné všude zobrazit – podporu pro ty nejnovější mají, poměrně logicky, jen ty novější systémy, případně si vše řídí pro jistotu aplikace samy. Zasahují do toho i výrobci, kdy jak Apple, Google, Microsoft, ale i Samsung či Twitter a Facebook mají své vlastní sady a tak se občas původní význam ztratí. Možná si sami pamatujete slavné nepovedené kousky od Samsungu.

Cílem je inkluze a větší realističnost

Emoji jako takové se neustále vyvíjí a mění se s příchodem nových verzí systémů a aplikací. Postup je pěkně vidět třeba u Googlu, který se s aktuální sadou vrací k více kreslenému stylu, přitom se ale snaží o větší anatomickou přesnost. Velryba tak vypadá více jako velryba, což platí i o chobotnici či srdci.

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj chobotnice u Googlu. Byť je stále kreslená, snaží se co nejvíce přiblížit realitě. (Foto: Emojipedia)

Samotné znaky jsou při použití velmi malé, většinou o velikosti okolního textu, ani to ale nebrání výrobcům přinášet až nečekané detaily. Příkladem je toho právě třeba chystané emoji matrjošky od Applu, které skrývá jemně vykreslené květiny a drobné detaily. A to i přesto, že je v drtivé většině případů vůbec nevyužijete.

V posledních letech se v moji také řeší gender a barva pleti. U některých znaků tak máte na výběr, zda chcete klasické „žluté znaky“ 👍, či se světlou 👍🏻 nebo tmavou 👍🏿 barvou pleti. Technicky se jedná o kompozit, kdy základem je stále znak palce, má ale dodatek o barvě, jak má vypadat. Podobně je to i s pohlavím. Můžete tak mít jak muže opraváře 👨🏻‍🔧, tak i ženu 👩🏻‍🔧, vše navíc kombinovatelné s barvou pleti.

Nedávno se také začalo prosazovat řešení, kdy v základu jsou tyto znaky genderově neutrální a uživatelé si mohou až ručně vybrat, zda chtějí muže, či ženu. Takto to například funguje na klávesnici Gboard v Androidu.

Na mobilních telefonech jsou emoji součástí klávesnice, pokud ale chcete znak napsat na počítači, stačí ve Windows 10 stisknout zkratku Win + . (tečka). Nabídka dokonce podporuje vyhledávání v češtině, stačí začít psát.

Diskuze (15) Další článek: Sibiř zažila jaro spíše jako v Africe. Vědci varují, že pravděpodobnost podobných anomálií se neustále zvyšuje

Témata článku: Microsoft, Software, Google, Apple, Facebook, Internet, Android, Samsung, iOS, Twitter, Emoji, Bulvár a vtípky, Gender, Unicode, Dodatek, Znak, Barva pleti, Matrjoška, SVE, Gboard, Světový den, Inkluze, Emojipedia, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz