Nvidia | Grafické karty | Hry

DLSS mělo zvýšit FPS ve hrách na kartách RTX, jenže obraz je pak neostrý. Nvidia slíbila nápravu

V současné době jsou na trhu dvě hry, které podporují nový efekt DLSS od Nvidie. Battlefield V a poslední díl postapokaliptického Metro s podtitulem Exodus. Bohužel obě hry mají s technologii DLSS velký problém s kvalitou obrazu. U obou her tento efekt velmi rozmazává obraz a ten není tak kvalitní, jak by měl být. Nyní na kritiku zareagovala Nvidia.

DLSS má za úkol zvedat FPS ve hrách díky nové metodě vyhlazování hran spoléhající se na nové tensor jednotky v čipu grafické karty. Tensor jednotky na základě strojového učení scénu spočítají a ulehčí tím jednotkám CUDA, které pak mohou dodat více hrubého výkonu. Zjednodušeně řešeno: umělá inteligence zanalyzuje scénu a plný výpočetní výkon zaměří jen tam, kde je je to nejvíce potřeba (zaostřená část scény).

Pokud se podíváte na srovnávací obrázky ze hry v galerii, na levé straně je obraz bez zapnutého DLSS a na pravé s aktivovanou funkcí. Obraz vlevo je viditelně v pořádku a netrpí žádnými vadami. Ovšem pravá strana je méně ostrá a se ztrátou detailů, nepatrně se změní i barevné spektrum výsledného obrazu. Výkon v počtu FPS sice vzrostl o 20~30 % výkonu, ale za cenu očividné degradace obrazu.

Nvidia nyní přiznává, že současná úroveň zpracování DLSS nedosahuje toho, co firma slibovala minulý rok při uvedení generace Turing na trh. Současně ale přislíbila nápravu a v některém z budoucích balíčků nových ovladačů by měla přijít oprava. Ta by měla přinést ve hře Batlefield V až 40% posun ve výkonu a také zbavit obraz onoho rozmazání.

Diskuze (78) Další článek: Izraelská soukromá sonda Beresheet odstartovala k Měsíci

Témata článku: Technologie, Hardware, Nvidia, Grafické karty, Hry, FPS, Náprava, Efekt, Battlefield, Alan Turing, CUDA, Jednotka, Scéna, Karta, Obraz, DLSS, Metro Exodus, Karta RTX


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu