Virtuální realita | HTC Vive

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

  • Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě
  • Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální
  • I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp
Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Negativa: Nepohodlí a rozlišení

S delším hraním je však spojena nepříjemnost, která se bude odstraňovat hodně těžko – pocení obličeje pod brýlemi. Ačkoliv brýle netěsní nijak dokonale a kolem nosu zůstávají viditelné průduchy, Vive zároveň není nijak prodyšný. I po desetiminutovém hraní si tak budete brýle sundávat se zapařeného a rudého obličeje.

Druhým neduhem je potom nedostatečné rozlišení displejů, které je jak v případě HTC Vive, tak Oculusu Rift 1 080 × 1 200 pro každé oko. A to je zkrátka málo – pokud se v zorném poli objeví drobné objekty nebo třeba text, velmi snadno si všimnete nejen mřížky tvořící matrici displeje, ale na hranách dokážete rozeznat i jednotlivé subpixely. Pro další generace zařízení pro virtuální realitu je tak důležité minimálně rozlišení 4K pro každé oko.

Stejně tak bude ale důležité, aby se virtuální realita stala bezdrátovou záležitostí. To lze nyní vyřešit buď počítačem v batohu, což mnozí výrobci zkoušejí, ale primárně bezdrátovými brýlemi. Technologii pro komunikaci bez těžkého čtyřžilového kabelu již vyvíjí Intel pod názvem DisplayLink XR a teoreticky by měla být připravena jak pro HTC Vive tak Oculus Rift.

Klepněte pro větší obrázek
HTC Vive není žádný střízlík, váží téměř půl kila. I proto je třeba brýle k halvě připevnit masivním popruhem, který může brzy tlačit

Do té doby za sebou uživatelé budou tahat těžký kabel, který je jednak třeba překračovat, ale hlavně může brýle nepříjemně stahovat z hlavy.

Oklamaný mozek = nejlepší spojenec VR

Do virtuální reality se vžijete opravdu jednoduše – i když si chcete v podvědomí udržet myšlenku na to, že se stále pohybujete jen po obýváků, často to nejde. Nejlépe to budou demonstrovat dvě situace, které se při hraní ve VR snadno přihodí.

Ta první bude spojena s lukostřelbou, kterou si pravděpodobně každý vyzkouší v rámci dodávaného balíku miniher The Lab přímo od HTC. V téhle sestřelujete z hradeb vlny nepřátel, které se snaží proniknout ke dveřím do vaší pevnosti. To ale nehraje roli, tady je důležité to, jak fungují samotné ovladače v kombinaci s domýšlivostí mozku.

Pokud ve hře natahujete virtuální tětivu luku, ovladač začne mírně vibrovat a mozek si k tomu připojí další vjem, který zná z běžného světa – odpor, který by měla tětiva při natažení klást. To ovladače samozřejmě simulovat nemohou, jenže mozek je tak dokonale zmaten, že si odpor opravdu začnete uvědomovat.

A není to jediný okamžik, kdy vás mozek snadno oklame díky vjemům známých z reálného světa. Stejně tak budete téměř reálně cítit hmotnost herních objektů i když v ruce držíte stále stejně těžký ovladač. Pokud po vás ve hře poletí velká dřevěná krabice, můžete si být jisti, že se jí jednak pořádně leknete a stejně tak budete mít reálný pocit, že jste ji chytli.

Článek pokračuje v poslední kapitole, kde koukneme na filmy i porno ve VR

Témata článku: Technologie, Intel, Virtuální realita, Oculus Rift, HTC, Rozšířená realita, Xbox, HTC Vive, Brýle, Levná varianta, Virtuální obývák, CZC.cz, Jediný okamžik, Stativy, Virtuální realita HTC vive, Filmy, Steam, Špatné seřízení, Přesná data, Kokpit, Průduch, Pevnost, Velké množství, Virtuální 3D brýle, Avatar, Msi notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 75

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch